Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Świetne wieści ze szpitala w Rybniku. Porodówka wznowi działalność na dniach

Wznowienie działalności porodówki ma bezpośredni związek ze skompletowaniem kadry oddziału neonatologicznego WSS nr 3 w Rybniku.

Świetne wieści ze szpitala w Rybniku. Porodówka wznowi działalność na dniach
Dyrektor WSS nr 3 w Rybniku dr Jarosław Madowicz zapewnia czytelników Nowin, że wznowienie działalności porodówki było dla niego priorytetem.

Zbudowaliśmy kadrę

Oddział neonatologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku wznowi działalność w sobotę 1 października. Jest to równoznaczne z uruchomieniem przyjęć do porodów. Jest to możliwe dzięki skompletowaniu zespołu na neonatologii (na oddziale neonatologicznym sprawowana jest opieka zdrowotna nad noworodkami).

- W pewnej części jest to kadra, która w przeszłości już pracowała u nas, ale jej uzupełnieniem są też młodzi specjaliści, którzy wchodzą na rynek pracy i chcą związać swoją przyszłość z Rybnikiem

- mówi Nowinom dyrektor WSS nr 3 w Rybniku dr Jarosław Madowicz.

Dwa miesiące bez porodów w Rybniku

Przypomnijmy, Blok Porodowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku poinformował o wstrzymaniu przyjęć do porodów pod koniec lipca 2022 r. Od sierpnia porody z Rybnika i okolic były przekierowywane do szpitali w regionie.

- Bardzo zależy mi na tym, żeby mieszkanki Rybnika i powiatu rybnickiego mogły tu rodzić dzieci, żeby dzieci miały wpisane to w akcie urodzenia. Dlatego zrobię wszystko, żeby uruchomić oddział neonatologiczny, ale on musi funkcjonować bezpiecznie. To nastąpi małymi krokami, zaczniemy od minimum kadry - zapowiadał dyrektor dr Jarosław Madowicz w wywiadzie, który opublikowaliśmy w portalu Nowiny.pl 17 sierpnia (artykuł jest dostępny pod adresem www.nowiny.pl/193422).

Przyczyną tego stanu rzeczy były braki kadrowe na oddziale neonatologicznym. Problem braku neonatologów ma charakter ogólnopolski. Przez lata nie kształcono wystarczającej liczby specjalistów w tej specjalizacji.

- Musi być co najmniej jeden specjalista na dyżurze. Nie może być tak, że jeden specjalista kończy dyżur, drugi dojeżdża, a między dyżurami są dwie godziny różnicy. To musi iść albo na zakładkę, albo na styk. To jest priorytet. Póki tego nie uda nam się spiąć, to ten oddział nie ruszy - mówił dyrektor Madowicz o sytuacji, kiedy będzie można wznowić działalność porodówki.

Porodówka XXI wieku. Kiedy i za ile?

Szpital w Rybniku dostał od miasta 7,2 mln zł na remont oddziału ginekologiczno-położniczego. Jednak w warunkach wzrostu cen materiałów i usług budowlanych okazało się, że pieniędzy nie wystarczy na realizację tego przedsięwzięcia.

- Podjąłem decyzję, aby podzielić to zadanie na dwie części. Odrębnym zadaniem wyremontujemy porodówkę i neonatologię, a odrębnym oddział ginekologii i położniczy. Na tę pierwszą część mamy środki, bo miasto nie wycofało się z finansowania. Poprosimy tylko, aby przesunąć je na kolejny rok budżetowy. W ten sposób rozpoczniemy remont od porodówki i neonatologii. Gdy te prace uda się wykonać, przejdziemy do drugiej części - powiedział Nowinom dyrektor szpitala dr Jarosław Madowicz we wspomnianym już wywiadzie.

W tym miejscu dodajmy, że władze Rybnika nie tylko nie wycofały się z finansowania remontu porodówki, ale wręcz dołożyły pieniędzy na realizację tego przedsięwzięcia.

- Podjąłem decyzję o zabezpieczeniu w projekcie budżetu Miasta Rybnika na 2023 rok pełnej kwoty, o którą zawnioskował szpital, tj. 10 650 000 zł - poinformował prezydent Piotr Kuczera w odpowiedzi na interpelację radnego Jerzego Lazara.

Wojciech Żołneczko

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~niedlaporodowkiwwodzislawiu (46.204. * .248) 28.09.2022 20:39

No i dobrze bo w regionie funkcjonuje tylko ta umieralnia a nie porodówka w Wodzisławiu,no i dalej Jastrzębie i Racibórz ale to za daleko

~PeOwiec (155.133. * .231) 28.09.2022 13:37

Zaraz tak będzie w wodzie że brakiem oddziałów w szpitalu

~Beh (78.10. * .232) 28.09.2022 12:50

Może warto się zastanowić czemu, jak i przez kogo cały szpital został rozwalony i wszyscy specjaliści odeszli :)