Czirliderki, orkiestra i sportowcy, czyli wielka feta w Tyglu na inauguracji roku szkolnego [ZDJĘCIA]

- Budujcie swoje piękne życiorysy - zwrócił się do uczniów prezydent Piotr Kuczera podczas uroczystości.

Czirliderki, orkiestra i sportowcy, czyli wielka feta w Tyglu na inauguracji roku szkolnego [ZDJĘCIA]
Aktualnie w Tyglu kształci się ponad tysiąc pięciuset uczniów.

Wiele wyzwań, wiele dobrych chwil

- Przed nami wiele wyzwań, ale wierzę, że uda nam się przeżyć wiele dobrych chwil - powiedział Piotr Tokarz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, podczas inauguracji roku szkolnego.

Uroczystość była wyjątkowa, bo zbiegła się w czasie z oficjalnym otwarciem kompleksu sportowego, który został wybudowany w ramach budżetu obywatelskiego. Składają się nań boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, badmintona, a także bieżnia oraz tor do skoku w dal.

Dyrektor Piotr Tokarz i prezydent Piotr Kuczera podczas oficjalnego otwarcia kompleksu sportowego. Dodajmy, że Piotr Tokarz rozpoczął naukę w Tyglu dokładnie 35 lat temu. Wtedy nie podejrzewał, że w przyszłości zostanie nauczycielem, a później dyrektorem szkoły.

Czas szukania pomysłu na siebie

W rozpoczęciu roku szkolnego wzięli udział oficjele, m.in.: prezydent Piotr Kuczera, senator Wojciech Piecha, wiceprezydent Piotr Masłowski, przewodniczący rady miasta Wojciech Kilijańczyk, przewodniczący miejskiej komisji oświaty Marek Florczyk.

Julia Nosiadek, Kornelia Szczęsny, Zuzanna Sieroń, Natalia Stefaniak i Amelia Markiewka po raz pierwszy w roli czirliderek. - My się nie stresujemy, ale oni pewnie już tak - powiedziały nam dziewczyny tuż przed rozpoczęciem uroczystości, wskazując na pierwszoklasistów. - To sama przyjemność powitać młodsze klasy - dodały.

- To jest dobry czas w życiu każdego człowieka. Czas, gdy szuka się wiedzy, zainteresowań i pomysłów na samego siebie

- powiedział Piotr Kuczera.

Prezydent Rybnika wspomniał w przemówieniu śp. Grażynę Kohut - wieloletnią dyrektorkę Tygla i radną.

Poczet sztandarowy Tygla w składzie (od czoła): Paweł Żurek, Paweł Sikora i Łukasz Kolarczyk.

Senator Wojciech Piecha podkreślił, że pierwszoklasiści nie powinni bać się startu w szkole takiej jak Tygiel, która wypuszcza w świat bardzo dobrych fachowców.

Radny Wojciech Kilijańczyk zwrócił uwagę, że szkoła to również wspólnota, z którą łączą się takie wartości i umiejętności jak przyjaźń, współpraca, negocjacje - czyli wszystko to, co przydaje się w życiu.

Spokojnego i satysfakcjonującego roku szkolnego życzył wszystkim radny Marek Florczyk.

Berenika Kondraciuk i Julia Grobelny w strojach ludowych były wizytówką Tygla podczas inauguracji roku szkolnego 2022/2023. Debiutowały w tej roli. - Zaproponowała nam to pani Ewelina Mancarz (nauczycielka przedmiotów zawodowych), bo jesteśmy zawsze uśmiechnięte - mówią Berenika i Julia. Dziewczęta uczęszczają do IV klasy na profilu spedycja.

Uczniowie i nauczyciele wybierają Tygiel

Obecnie w Tyglu kształci się 1528 uczniów w 54 oddziałach. Większość - 51 oddziałów - przypada na technikum. Zaledwie 3 oddziały to branżowa szkoła pierwszego stopnia.

Aleksandra Adamczyk podczas pasowania na uczennicę Tygla. - To jest dobra szkoła, która cieszy się bardzo dobrą opinią - powiedziała nam już po uroczystości, gdy zapytaliśmy ją, dlaczego wybrała Zespół Szkół Technicznych. Aleksandra Adamczyk będzie kształcić się na technika systemów urządzeń energetyki odnawialnej. - To jest na czasie, to jest przyszłość - mówi o swojej specjalizacji.

Aleksander Kulik, Kacper Oczadły i Kacper Garbacz są z ostatniego rocznika gimnazjalnego. Obecnie uczęszczają do czwartej, maturalnej klasy. - Oby się udało - mówią o tym, co czeka ich w tym roku szkolnym.

W szkole pracuje 157 nauczycieli oraz 21 pracowników obsługi. Co ciekawe, problem z niedoborem kadry dydaktycznej nie dotyczy Tygla. - Nie mamy braków kadrowych. Wszyscy nauczyciele mają tak przydzielone godziny, że nie musimy nikogo zatrudniać. Udało nam się dopiąć plan zajęć - mówi Nowinom dyrektor Piotr Tokarz i wyjaśnia, że nauczyciele zatrudnieni w szkole pracują w maksymalnym wymiarze półtora etatu (tak jak zezwalają przepisy).

- Jestem szczęśliwym dyrektorem, bo mamy dobrą kadrę, świetnych nauczycieli, z którymi naprawdę dobrze się współpracuje

- podsumowuje dyrektor Piotr Tokarz.

Wojciech Żołneczko

Ludzie

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Piotr Masłowski

Wiceprezydent Rybnika.

Wojciech Piecha

Senator

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].