Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Do Krowiarek i Amandowa powróciły dożynki. Przez wsie przejechał korowód dożynkowy [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]

Kolejne miejscowości powiatu raciborskiego dziękują za plony. Na początek niedzielnych obchodów korowód dożynkowy przejechał przez dwie wioski gminy Pietrowice Wielkie – Krowiarki i Amandów. Gośćmi byli m.in.: wójt Andrzej Wawrzynek i przewodniczący rady Piotr Bajak.  

Do Krowiarek i Amandowa powróciły dożynki. Przez wsie przejechał korowód dożynkowy [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]
Jak dożynki to tradycyjna korona żniwna, zasiadły przy niej m.in.: Teresa, Aneta, Bożena i Irena

Imprezę dożynkową zainaugurowano dzień wcześniej zabawą taneczną z zespołem Muzo. Na niedzielę zaplanowano tradycyjną mszę dziękczynną, którą poprzedził korowód. O 15.00 rozpocznie się na tzw. Zielonym Centrum w Krowiarkach dalsza część zabawy, TUTAJ podajemy szczegóły dożynkowych wydarzeń na Raciborszczyźnie.

- To był dobry rok - oceniał Tomasz Fiegler, zajmujący się hodowlą bydła, produkcją mleka i uprawą roślinną. - W tym roku nie było suszy, a produkcja mleka stała się bardziej opłacalna. Mówiąc w skrócie ruszyliśmy do przodu - dodał

"Na żywo" transmitowaliśmy przejazd korowodu przez wieś:

Na czele przygotowań dożynkowych stanęła Monika Łyczko, radna gminy Pietrowice Wielkie oraz sołtyska, która w pierwszym kwartale 2022 roku przejęła rządy.

Święto plonów do wiosek powróciło po pandemicznej przerwie. - Ogrom prac, ale jest łatwiej kiedy ludzie wspierają, kiedy świetnie współpracują, kiedy jest energia, co zresztą widać m.in. po pięknie udekorowanych posesjach - powiedziała nam. Wyjaśniła, że łatwo stać na przodzie, jak się ma dobrych współpracowników. - Dzięki temu to święto można dobrze przeżyć -zauważyła.

Sołtys Krowiarek powiedziała Nowinom, że było oczekiwanie społeczne, aby dożynki powróciły.

- Ludzie mają potrzebę spotykania się, wracania do starych tradycji - mówiła.

Impreza rozpoczęła się dzień wcześniej i – jak relacjonuje sołtys Łyczko – mieszkańcy bawili się wyśmienicie.

W roli starostów dożynkowych debiutowali Andrzej i Mariola Krokerowie

W korowodzie dożynkowym pojechał m.in. Szymon Bolik, radny powiatowy oraz członek rady sołeckiej w Krowiarkach. Do zdjęcia pozuje z córeczkami: Marysią i Gosią

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Monika Łyczko

Radna gminy Pietrowic Wielkie

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].