Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pływadła 2022. W Turzu odbył się ślub na... wodzie [ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJA NA ŻYWO]

Takiej uroczystości w ramach Pływadła jeszcze nie było. W Turzu (gm. Kuźnia Raciborska), czyli na pierwszym przystanku spływu – w miejscu krzyżowania się dwóch rzek - gdzie Ruda wpada do Odry odbył się ślub, którego udzielał burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha. Kochankowie swą miłość scementowali po 37 latach. Zagrała dla nich orkiestra dęta z Sośnicowic. 

Pływadła 2022. W Turzu odbył się ślub na... wodzie [ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJA NA ŻYWO]
W Turzu pobrali się Beata Mróz i Dariusz Machalewski. Do zdjęcia pozują z Katarzyną Emrich, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej oraz burmistrzem Pawłem Machą

Ślub na Odrze

Do związku Beaty Mróz i Dariusza Machalewskiego prowadziła wyboista droga. Po latach powrócili do siebie, aby swą miłość scementować w nietypowym miejscu, bo na Odrze, w trakcie tegorocznego Pływadła. To idea Bronisława Piroga, pomysłodawcy i głównego organizatora tego wydarzenia, który przed 37 laty prowadził grupę harcerzy w Polskiej Cerekwi. Właśnie wtedy po raz pierwszy zobaczyło się przyszłe małżeństwo.

- Jestem lokalną patriotką, więc bardzo zależy mi na tym, aby wypromować Odrę, aby była ona żeglowna, aby można było z niej korzystać rekreacyjnie. Może nasz ślub sprawi, że ta rzeka będzie jeszcze bliżej ludzi. Zależy mi też na promocji Pływadeł, które odbywają się już od 23 lat. Tak samo uważa mój partner, który wraca na stałe do Polski. Być może kolejne pary będą chciały brać w taki sam sposób ślub? Trzymamy za to kciuki - mówiła nam pani Beata.

Nałożenie biżuterii na palce nowożeńców to jeden z najważniejszych, najbardziej podniosłych i wzruszających momentów w trakcie ślubu

Na miejsce uroczystości nie przypadkowo wybrano Turze. To pierwszy przystanek Pływadła, ale przede wszystkim burmistrzem Kuźni Raciborskiej, do której należy to sołectwo, jest Paweł Macha, z zawodu marynarz (inżynier, absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej oraz Wyższej Szkoły Morskiej – Wydział Nawigacji o specjalności transport). Zanim został sternikiem tej gminy, będąc w randze kapitana żeglugi wielkiej i śródlądowej dowodził największymi jednostkami do przewozu paliw i chemii. Choć miał uprawnienia do udzielenia ślubów na statku, ani jednego nie udzielił, ale jak wspomina, o mało co nie doszło do tego. Ślub na wodzie był więc dla kuźniańskiego włodarza pierwszym takim wydarzeniem w jego życiu.

Ślub odbył się w klimatach żeglarsko-marynarskich. Stosowny ubiór miała para młoda oraz świadkowie. Mundur kapitański przyodział burmistrz Macha.

Świadkami państwa młodych byli: Ryszard Sławski, syn pani Beaty i Bronisław Piróg, pomysłodawca i główny organizator Pływadła

Europoseł Jerzy Buzek, goszczący we wcześniejszych latach na Pływadłach, wysłał na tegoroczną odsłonę swą przedstawicielkę, zapraszając młodą parę do zwiedzenia Parlamentu Europejskiego i osobistego spotkania z nim.

Czytaj także: Historia jak z filmu. Powrócili do siebie po 37 latach. Ślub wezmą na Odrze, udzieli go burmistrz Kuźni Raciborskiej

Dla młodej pary zagrała orkiestra dęta z Sośnicowic

Popłynęli po raz 23

To już 23. odsłona spływu pływadeł z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla, z przystankami w Turzu i Dziergowicach.

Na przystanek do Turza przypłynęli m.in. prezydent Raciborza Dariusz Polowy i senator Ewa Gawęda

Ci, którzy płynęli wpław narzekali na niski poziom wody w Odrze. - Ocierałem brzuchem po dnie - uśmiechał się pływak, który jako jeden z pierwszych dotarł do Turza. Na przystanek w gminie Kuźnia Raciborska przybyli także prezydent Raciborza Dariusz Polowy, senator Ewa Gawęda oraz europoseł Łukasz Kohut. - Warto tę Odrę promować i dbać o nią. My tu już walczymy 23. lata o przystań prosimy o wsparcie - lobbowała wówczas sołtys wsi Marcelina Waśniowska.

Od dwóch lat wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Górnej Odry – szeregu wydarzeń kulturalnych organizowanych na terenie Subregionu Zachodniego. TUTAJ szczegółowy program atrakcji.

Mieszkańcy tłumnie przybyli na przystanek w Turzu

O Pływadle rozmawialiśmy z: Anną Kijek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, burmistrzem Paweł Macha oraz sołtyską Turza Marceliną Waśniowską

Ludzie

Anna Gasidło

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Była senator.

Paweł Macha

Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].