Unibep otwiera swoje biuro w Raciborzu. Czy to konkurencja dla Rafako?

- Racibórz to jest centrum energetyki - mówi Przemysław Janiszewski, dyrektor Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego w Unibep S.A. Jak firma pozycjonuje się względem Rafako S.A.?

Unibep otwiera swoje biuro w Raciborzu. Czy to konkurencja dla Rafako?
Unibep S.A. to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. W otwarciu jej biura w Raciborzu wzięli udział m.in.: Dyrektor Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego w Unibep S.A. Przemysław Janiszewski, prezes Unibep S.A. Leszek Gołąbiecki, wiceprezydent Raciborza Dominik Konieczny, przewodniczący rady nadzorczej Unibep S.A. Jan Mikołuszko.

Kibicują i liczą na współpracę

Gdy w Raciborzu pada hasło energetyka, myśli się o Rafako S.A. Jak Unibep S.A. pozycjonuje się względem największego pracodawcy w Raciborzu?

- W niektórych projektach będziemy współpracować, w niektórych konkukrować. Wydaje mi się, że nasza usługa jest pewnym uzupełnieniem firmy Rafako. Rafako to firma głównie technologiczna, a my jesteśmy i będziemy EPC contractorem (ang. Engineering-Procurement-Construction, wykonanie pod klucz). Kibicujemy, by Rafako znowu realizowało znaczące projekty energetyczne w Polsce i jeśli będzie wola ze strony Rafako do współpracy, to jak najbardziej będziemy z tą firmą współpracować

- powiedział Nowinom Przemysław Janiszewski z Unibep S.A.

Rynek wart setki miliardów

Otwarcie biura Unibep S.A. przy ul. Mickiewicza w Raciborzu zorganizowano 26 maja. Oprócz wspomnianego już Dyrektora Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego w Unibep S.A. Przemysława Janiszewskiego, wzięli w nim udział również Prezes Zarządu Unibep S.A. Leszek Gołąbiecki, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep S.A. Jan Mikołuszko, przedstawiciele firm związanych z energetyką i przemysłem oraz wiceprezydent Raciborza Dominik Konieczny.

Otwierając biuro w Raciborzu dyrektor Przemysław Janiszewski powołał się na raport firmy Spectis dotyczący budownictwa energetyczno-przemysłowego w Polsce. Wynika z niego,  że aktualnie w tym sektorze prowadzone są inwestycje o wartości 30 mld zł, natomiast w planach jest realizacja inwestycji o szacunkowej wartości 223 mld zł. - To jest dobry czas na otwarcie tej działalności - podkreślił Januszewski.

Firma zamierza budować m.in.: spalarnie odpadów, kotłownie gazowe, oczyszczalnie ścieków. Aby rozwijać tę działalność, planuje zakup spółki z rynku energetycznego.

Racibórz to kultura pracy i kompetencje pracowników

Podczas otwarcia biura w Raciborzu poproszono o zabranie głosu wiceprezydenta Dominika Koniecznego. - Racibórz to Śląsk, gdzie jest silny etos pracy. Są tu firmy technologiczne, jest kultura pracy i wysokie kompetencje pracowników. Do tego miasto leży na południu Polski, w sąsiedztwie duży miast aglomeracji przemysłowej - wyliczył atuty Raciborza.

Na koniec głos zabrał Jan Mikołuszko - Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep S.A. Podkreślił, że za spółką nie leży żaden wielki kapitał - firma rozwija się organicznie. - Najpierw ludzie, dopiero potem biznes - powiedział, zdradzając receptę na sukces firmy.

Wiceprezydent Dominik Konieczny otrzymał od gości z Podlasia

Budowlańcy z Podlasia

Unibep S.A. to polska firma z 72-letnią historią. Wywodzi się z Bielska Podlaskiego, gdzie znajduje się główna siedziba przedsiębiorstwa. W 2021 roku przychody Grupy Unibep ze sprzedaży wyniosły 1,7 mld zł, co przełożyło się na 47,1 mln zł zysku.

Portfel zamówień Unibep S.A. to 3,071 mld zł na 2022 rok i kolejne lata, przy czym już teraz na budownictwo energetyczno-przemysłowe przypada 375 mln zł. Firma zamierza rozwijać ten segment w kolejnych latach. Dotychczas Grupa Unibep zajmowała się budownictwem mieszkaniowym, kubaturowym, drogowym i mostowym, a także modułowym.

Aktualnie Grupa Unibep S.A. zatrudnia 1700 pracowników. 40% kadry stanowią inżynierowie, 15% to administracja, a 45% to pracownicy fizyczni.

Ludzie

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].