Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tworków: Dziękowali za łaski i prosili o urodzaje. Tłumy wiernych na Urbanku [ZDJĘCIA, WIDEO]

W kalendarzu kościoła katolickiego wspomnienie św. Urbana przypada na 19 maja. Tradycyjnie więc w Tworkowie (gm. Krzyżanowice) odbyła się procesja parafian do kościółka pw. św. Urbana, aby podczas mszy św. dziękować za łaski i prosić o urodzaje.

Tworków: Dziękowali za łaski i prosili o urodzaje. Tłumy wiernych na Urbanku [ZDJĘCIA, WIDEO]
Św. Urban jest m.in. patronem winiarzy, winnej latorośli, ogrodników i dobrych urodzajów. Na zdjęciu pątnicy z Czech

Od lat parafianie we wspomnienie idą uroczystą procesją z figurą świętego Urbana ze swojego kościoła parafialnego. Obecnie, tak jak niegdyś, kościółek jest miejscem pątniczym, które integruje mieszkańców okolicznych parafii z Polski i Czech.

Ksiądz: Dzieci trzeba wychowywać

Uroczystej mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Piotr Kuc, nowy duszpasterz z Owsiszcz. Msza sprawowana była w intencji żyjących i zmarłych parafian, a także za żyjące i zmarłe mamy z okazji zbliżającego się ich święta.

Kaznodzieja mówił o tym, jak potężne i wspaniałe, a zarazem zobowiązujące dla każdego jest dziedzictwo chrześcijańskiej wiary.

- Ten odpust jak co roku jest wydarzeniem wyjątkowym dla całej społeczności tej ziemi. Ale ten tegoroczny odpust jest także szczególny, bo w tym roku mija 1800 lat od wątpienia na tron Piotrowy Urbana, Rzymianina z urodzenia i pochodzenia.

Ks. Piotr Kuc powiedział, że należy wpatrywać się w życie św. Urbana, który umiłował Jezusa ponad wszystko.

- Nie będzie Pana Boga w zakładzie pracy, szkole, szpitalu, na ulicy, w parlamencie, urzędzie, mediach – jeżeli najpierw nie będzie go w rodzinie; „my chcemy Boga w rodzin kole, w troskach rodziców, w dziatek snach”.

Przypomniał, że Sobór Watykański II naucza, że „rodzice, przy pomocy słowa i przykładu winni być dla dzieci swoich pierwszymi zwiastunami wiary”. Ubolewał, że coraz częściej dzieje się zgoła inaczej, a rodzice, nie czują się temu winni. Mówił, że jeżeli rodzice chcą skutecznie przekazywać młodym orędzie wiary chrześcijańskiej, to najpierw muszą być zainteresowani własnymi dziećmi.

- Dzieci trzeba wychowywać mimo trudnych czasów, a tym bardziej że tak dzisiaj jest trudno zachować moralny kręgosłup - kontynuował.

Duchowny powiedział też, że to od nas zależy, jaka będzie jutro nasza rodzina. Do św. Urbana nawoływał, aby dał wiernym moc wiary.

Więcej uroczystości

To nie jedyne świętowanie w ramach wspomnienia św. Urbana na terenie Raciborszczyzny, m.in. w zeszłym tygodniu odbyła się uroczystość w Rudzie Kozielskiej (czytaj TUTAJ), natomiast za tydzień obchody organizowane są w Łubowicach (więcej TUTAJ).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].