Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Procesja ku czci św. Urbana po raz kolejny przejdzie przez Łubowice. Odbędą się też zawody konne [ZAPOWIEDŹ]

Po raz czwarty w Łubowicach (gm. Rudnik) odbędzie się Procesja Konna ku czci św. Urbana. Wydarzenie zaplanowano na sobotę 28 maja.

Procesja ku czci św. Urbana po raz kolejny przejdzie przez Łubowice. Odbędą się też zawody konne [ZAPOWIEDŹ]
Zeszłoroczna procesja odbywała się w strugach deszczu. Tegorocznej, według prognozy pogody, ma towarzyszyć słońce (fot. arch. Nowiny.pl)

To będzie pierwsze większe wydarzenie organizowane na terenie gminy Rudnik po zniesieniu pandemicznych obostrzeń. Uczestnicy najpierw udadzą się w procesję konną, która wyruszy spod ruin pałacu Eichendorffa. Później odbędą się zawody w siodłach i zaprzęgach (na poniższym plakacie szczegółowy program).

Wydarzenie wprowadził wójt Piotr Rybka, kiedy wygrał wybory samorządowe. Włodarz jest zresztą hodowcą koni. Organizacja spotkania w okolicach wspomnienia św. Urbana nie jest przypadkowa. Organizatorom zależało, aby nie dokładać dodatkowej procesji w Wielkanocny Poniedziałek, kiedy na terenie Raciborszczyzny odbywają się już w czterech miejscowościach: Raciborzu-Sudole, Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich i Zawadzie Książęcej. Ma jednak na celu zaspokojenie pewnego niedosytu takimi spotkaniami wśród hodowców i pasjonatów koni.

Zobacz relacje z zeszłorocznego spotkania: 

Św. Urban jest patronem m.in. rolników, winiarzy, ogrodników i dobrych urodzajów. Jest także patronem Rudy Kozielskiej (gm. Kuźnia Raciborska), gdzie świętowanie odbyło się w zeszłą niedzielę. Czytaj więcej: Msza polowa, procesja i kołocz. W Rudzie Kozielskiej powróciła tradycyjna uroczystość

Ludzie

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].