Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pasiak i dokumenty trafiły do wodzisławskiego muzeum. To pierwsze efekty akcji muzealników [ZDJĘCIA]

W piątek do Muzeum w Wodzisławiu Śląskim trafiły niezwykłe eksponaty, związane z martyrologią jednego z mieszkańców naszej ziemi. To bluza pasiaka należąca do Józefa Marcola oraz liczne dokumenty związane z pobytem w obozach, a także zdjęcia. Te niezwykłe dary przekazał muzealnikom jego wnuk - Jan Nowak, dzięki kontaktom Adama Grzegorzka. Są to bardzo cenne świadectwa naszej ciężkiej przeszłości.

Pasiak i dokumenty trafiły do wodzisławskiego muzeum. To pierwsze efekty akcji muzealników [ZDJĘCIA]
Jan Nowak wraz z żoną i córką Julią przekazali pamiątki po przodku muzealnikom. fot. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Według przekazów Józef Marcol urodził się w pobliskiej Moszczenicy 17 listopada 1900 roku. Z zawodu był palaczem kotłów przemysłowych, gdzie pracował w kopalni Emma w Radlinie. Brał udział w III powstaniu śląskim, a następnie uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku i dostał się do niewoli. W styczniu 1940 roku został wysłany na roboty przymusowe do Lintz w Austrii, gdzie był współorganizatorem polskiej organizacji konspiracyjnej. Na podstawie donosu został aresztowany 23 września 1943 roku i skierowany do więzienia w Kluczborku. Następnie 27 grudnia przewieziono go do KL Auschwitz i zarejestrowano pod numerem 166873. Z Auschwitz przetransportowany został do KL Gross – Rosen, a następnie do KL Dachau. Tam 29 kwietnia 1945 roku doczekał się wyzwolenia przez wojska amerykańskie i powrócił do rodzinnej Moszczenicy, gdzie zmarł w 1951 roku, dożywszy zaledwie 51 lat.

Zbadają bluzę w laboratorium kryminalistycznym

Pasiak, jak i dokumenty zachowały się do dzisiaj w stosunkowo dobrym stanie, gdyż przechowywane były z należytą czcią, niczym relikwie. - Niemniej siłą rzeczy swoiste piętno na tych eksponatach odcisnął zrąb czasu i eksponaty winne być poddane zabiegom konserwatorskim. Zanim do tego dojdzie, chcemy aby sama bluza została zbadana w laboratorium kryminalistycznym przez specjalistów w celu identyfikacji i rejestracji na niej śladów. Eksponat bowiem jest świadectwem zbrodni dokonanym na jej właścicielu. I jak widać przeszedł bardzo dużo - mówi Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego muzeum.

Akcja przyniosła efekty

Przypomnijmy, że pracownicy Muzeum w Wodzisławiu Śląskim wyszli z apelem do mieszkańców, którzy posiadają w domach pamiątki historyczne, które mogliby przekazać na rzecz muzeum. Materiały i przedmioty mogą wzbogacić planowane nowe wystawy, już w wyremontowanym gmachu Pałacu Dietrichsteinów. 

- W murach zabytkowego, XVIII wiecznego budynku znajdą się między innymi zupełnie nowe wystawy, które w sposób przekrojowy będą przedstawiały dzieje tej ziemi od prehistorii do końca XX wieku. Zwiedzając je, nasi muzealni goście będą mogli poznać zarówno wielką politykę jak i życie codzienne wodzisławian na przestrzeni dziejów. Zajrzą do dawnych wnętrz, przeniosą się do czasów PRLu, odwiedzą rynek przed stu laty… - zapowiada Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. 
- Zbieramy pamiątki związane z Wodzisławiem i ziemią wodzisławską, zdjęcia, archiwalia, dawne narzędzia, meble, obrazy… Interesują nas zwłaszcza rzeczy sprzed 1945 roku, w dobrym stanie, nie zniszczone. Nie zbieramy książek, ani przedmiotów współczesnych, chyba, że bezpośrednio dotyczą tutejszego terenu. Jeżeli ofiarodawca się zgodzi, wówczas jego dary przedstawimy w mediach społecznościowych, anonimowo lub z nazwiskiem darczyńcy. Jak można nam przekazać przedmioty? Zadzwońcie pod numer 32 455 25 74, lub napiszcie maila na adres: kontakt@muzeum.wodzislaw.pl. Dołączcie zdjęcia i krótki opis (wymiary, czas powstania, ciekawostki z danym przedmiotem związane). Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, możemy przyjechać i zobaczyć daną rzecz na miejscu - informują muzealnicy. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~yggiH (31.0. * .101) 01.03.2022 11:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pierwszymi więźniami Oświęcimia byli właśnie Powstańcy Śląscy !

Jeden z nich pochodził z ziemi wodzisławskiej a nazywał się Emanuel Błędowski. Gdy wybuchła wojna i polski rząd internował się do Rumunii, wywiózł w ślad za nim na rowerze przez Węgry powstańczy sztandar po czym tą samą drogą powrócił ale został aresztowany przez Gestapo i osadzony w Oświęcimiu. Obozu niestety nie przeżył. Dziś wspomnienie o nim znajduje się w Pszowie pod Bazyliką na tablicy zasłużonych. Pytanie, czy jest ono obecne w świadomości współcześnie żyjących nie tylko Górnoślązaków ale i Polaków na Górnym Śląsku ?

Gdyby Błędowski był obywatelem amerykańskim to Hollywood nakręciło by o nim epicki film na premierze którego w Białym Domu płakał by sam prezydent a napisy końcowe wieńczył "Gwiaździsty Sztandar" śpiewany na baczność w kinach.

Niestety polska szkoła uczy bzdur, kontynuując pompatyczną narrację a przecież bohaterowie tamtych czasów to byli zwykli ludzie którzy nierzadko pracowali w kopalniach i w hutach, byli bezrobotni, borykali się z trudami życia. W wielu górnośląskich miejscowościach mijamy na co dzień domy w których mieszkali nie wiedząc o tym. A to właśnie jest historia, nasza, regionalna, na wyciągnięcie ręki.