Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co z programem osłonowym dla uboższych raciborzan w walce ze smogiem?

Chodzi o dopłaty do rachunków za ogrzewanie dla mieszkańców z niskimi dochodami. Ci muszą wymieniać piece, bo nakazuje to uchwała antysmogowa Województwa Śląskiego. Program osłonowy zapowiadano już w 2019 roku, gdy pracowała speckomisja Dawida Wacławczyka ds. czystego powietrza w Raciborzu.

Co z programem osłonowym dla uboższych raciborzan w walce ze smogiem?
Wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk zanim objął urząd kierował pracami specjalnej komisji ds. czystego powietrza

Radna Anna Szukalska spytała na lutowym posiedzeniu komisji budżetowej, jak przebiegają prace nad wdrożeniem dodatku specjalnego i programu osłonowego zapowiadanego przez D. Wacławczyka. Chciała wiedzieć jakie kroki podjęto w tym kierunku w magistracie?

Nie ma takiego programu na Śląsku

Wiceprezydent, pierwszy zastępca Dariusza Polowego - Dawid Wacławczyk poinformował, że od marca 2021 roku trwały prace nad takim programem w zespole urzędniczym złożonym z naczelniczki wydziału spraw społecznych Iwony Trzeciakowskiej, dyrektora MZB Andrzeja Migusa i pracowników OPS-u. 


- Prace były skomplikowane, bo trudno było ustalić obecny koszt spalania węgla. Ten zależy od tego, jakie jest ocieplenie dachu czy grubość murów w budynku - mówił D. Wacławczyk.


Zastępca prezydenta oznajmił, że po upływie pół roku prac okazało się, że w Gliwicach, gdzie także pracowano w urzędzie nad programem osłonowym, jego założenia zakwestionował Wojewódzki Sąd Administracyjny. Zaznaczył, że aktualnie żadne miasto śląskie nie ma jeszcze takiego programu.

Anna Szukalska liderka klubu "Niezależnych Michała Fity"

Niestabilna ekonomia utrudnia sprawę

Wacławczyk szukał nowych rozwiązań w zakresie stworzenia programu dla uboższych mieszkańców. Był na specjalnej konferencji tematycznej w Katowicach, prowadził rozmowy ze specjalistami.

- Szukałem sposobów prawnych, żeby obejść przeszkody wskazane przez sąd administracyjny, abyśmy mogli uchwalić program dla raciborzan. Na razie wstrzymaliśmy prace wobec tych problemów - stwierdził pierwszy "wice". Według niego, przy tak dynamicznie rosnących cenach gazu i węgla i niestabilnej sytuacji ekonomicznej, trudno jest wdrożyć program osłonowy.

- Aktualnie uruchomienie takiego programu jest prawie niemożliwe - ocenił D. Wacławczyk.

Przy okazji podał, że w Raciborzu śledzą to, co dzieje się aktualnie w Krakowie, gdzie wprowadzając zakaz palenia węglem, wdrożono także system dopłat do rachunków za ogrzewanie dla najuboższych.

- Nie cieszy się on zbytnim zainteresowaniem. W 2019 roku przeznaczono na ten cel milion złotych, a tylko 150 tys. zł zostało wykorzystanych. Okazało się, że jak trzeba pokazać osobiste przychody to pojawiają się przeszkody w składaniu wniosków o dotacje - zauważył D. Wacławczyk.

Ludzie

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~takiktoś (91.225. * .180) 22.02.2022 10:03
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pic na wodę fotomontarz

~StopHipokrytom1 (94.254. * .52) 21.02.2022 22:00
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

No i widzi Pan Waclawczyk jak sie nie było wiceprezydentem to sie mogło pier…lic od rzeczy i wymagać od tego strasznego Lenka rzeczy niemożliwych.
Ale jak sie juz swój zad posadziło w wygodnym fotelu to perspektywa sie zmienia co?
Tylko gdybys o wielki Panie tyle zrobił dla czystego powietrza co Pan Lenk to byłoby ok