Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dziś Boże Narodzenie w obrządku wschodnim. Wielu obchodzi je również w naszym regionie

Zgodnie z kalendarzem juliańskim wierni Kościoła prawosławnego i grekokatolickiego obchodzą Boże Narodzenie dwa tygodnie później niż katolicy, 7 stycznia. Z tej okazji życzymy wesołych świąt wszystkim mieszkańcom naszego regionu, którzy pochodzą z Ukrainy!

Dziś Boże Narodzenie w obrządku wschodnim. Wielu obchodzi je również w naszym regionie
Boże Narodzenie w chrześcijańskim obrządku wschodnim przypadają w 2022 roku 7 stycznia. fot. Pexels/Pavel Danilyuk

Dziś Boże Narodzenie w obrządku wschodnim. Wielu obchodzi je również w naszym regionie

Często naszymi sąsiadami są osoby, które za chlebem przyjechały na Śląsk z Ukrainy. Społeczność Ukraińców jest w naszym regionie spora, a wielu zdecydowało się osiedlić w tym miejscu wraz ze swoimi rodzinami. Niektórzy przeżywają swoje święta w obrządku wschodnim, czyli dwa tygodnie później niż w Kościele katolickim. Z tej okazji życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności i radości z przeżywania świąt!

Warto zainteresować się tym, kiedy nasi sąsiedzi przeżywają swoje święta. Zapewne złożenie w odpowiednim czasie życzeń będzie miłym gestem, zacieśniającym sąsiedzkie więzi.

Różnica 13 dni

Skąd natomiast wzięła się różnica w dacie świętowania narodzin Jezusa? Z różnicy w kalendarzach gregoriańskim oraz starszym - juliańskim, którego do dziś używają chrześcijanie obrządków wschodnich. Tym samym 6 stycznia prawosławni przeżywają wigilię, a 7 stycznia Boże Narodzenie. Różnica 10 dni w datowaniach kalendarzy pojawiła się po wprowadzeniu w 1582 roku kalendarza gregoriańskiego. Nowy kalendarz pomijał 10 dni w październiku, aby na wiosnę, dokładnie 21 marca równonoc zgadzała się ze zjawiskiem astronomicznym. Wcześniej używany kalendarz juliański opóźniał się względem zjawisk na niebie. Obecnie różnica w kalendarzach wynosi 13 dni, bo lata 1700, 1800 i 1900 według kalendarza gregoriańskiego nie były przestępne, ale według juliańskiego były. W starym kalendarzu wszystkie daty opóźnione są więc łącznie o 13 dni.