Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wójt Marklowic z wyższą pensją, a radni z wyższymi dietami

Śladem okolicznych rad miast i gmin podążają także radni z Marklowic. Nic w tym dziwnego, bo od 1 listopada obowiązują nowe uwarunkowania, dotyczące zarówno diet radnych, jak i wynagrodzeń włodarzy. Pytanie jednak brzmi, o ile ich uposażenia się zwiększyły? Radni z Marklowic decyzję podjęli podczas listopadowej sesji.

Wójt Marklowic z wyższą pensją, a radni z wyższymi dietami
W trakcie listopadowej sesji przewodnicząca rady Krystyna Klocek argumentowała, dlaczego wójt Tadeusz Chrószcz powinien otrzymać najwyższe uposażenie. - Uważam, ze taka kwota mu się po prostu należy - podkreślała.

Sto procent dla wójta

W trakcie obrad radni podjęli decyzję, że pensja wójta Marklowic Tadeusza Chrószcza wzrośnie z dotychczasowych 10 180 zł do 19 470 zł. Jest to najwyższy możliwy poziom wynagrodzenia, jaki włodarz mógł po zmianach przepisów otrzymać. Na kwotę tą złożyły się następujące składowe: wynagrodzenie zasadnicze - 10 250 zł, dodatek funkcyjny - 3 150 zł, dodatek specjalny - 4 020 zł, dodatek za wieloletnią pracę - 2 050 zł.

- Dlaczego wójt otrzymał 100% wynagrodzenie? To proste. Jest to osoba kompetentna, od 26 lat sprawuje urząd wójta, nie obowiązuje go 40-godzinny tydzień pracy, spoczywa na nim duży ciężar odpowiedzialności. Uważam, ze taka kwota mu się po prostu należy - argumentowała podczas sesji przewodnicząca rady Krystyna Klocek. - Inni włodarze w naszej najbliższej okolicy sprawując pierwszą lub drugą kadencję także otrzymali 100% - zwracała uwagę. Innego zdania byli m.in. radni: Tomasz Kubala i Wiesław Mika. - Nie chodzi o to, by wójta nie doceniać. Uważam jednak, że zarabianie powyżej 19 tys. brutto w takiej małej gminy jak nasza jest brakiem umiaru - mówił ten pierwszy. Radny Mika podkreślał natomiast, że wynagrodzenie włodarza powinno być dostosowane do wielkości i warunków finansowych gminy.

Po krótkiej dyskusji radni przeszli do głosowania. 7 z nich było za przyznaniem wójtowi zaproponowanego poziomu pensji, 3 radnych było przeciwko, a 2 się wstrzymało. - Dziękuję - powiedział chwilę po głosowaniu wójt Chrószcz. - Przyznam szczerze, że nie liczyłem na taką kwotę - dodał. Podjęta przez radnych uchwała weszła w życie z dniem podjęcia, ale z mocą obowiązującą od 1 sierpnia 2021 r. Oznacza to, że wójt za ten czas otrzyma wyrównanie.

Radni z podwyżkami

Od 1 listopada zmieniły się wysokości diet marklowickich radnych. I tak uposażenie przewodniczącej rady wzrosło z 1 342 zł do 2 147 zł, wiceprzewodniczącego rady i przewodniczących komisji z 1 007 zł do 1 610 zł, a szeregowym radnym z 738 zł do 1 181 zł. Marklowiccy radni nie podejmowali jednak jak w okolicznych miastach i gminach odrębnej uchwały w tym zakresie. Dlaczego? - Zapisy uchwały Rady Gminy Marklowice dotyczącej diet radnych, z uwagi na swoją konstrukcję, były zgodne z obecnie obowiązującymi przepisami, zatem nie było potrzeby dokonywania w niej zmian - wyjaśnia nam sekretarz Henryk Siedlaczek. - Wobec tego przewidziana ustawowo podwyżka diet weszła w życie z datą wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw - dodaje.

Ludzie

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Tadeusz Chrószcz

Wójt gminy Marklowice

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Don_C 18.12.2021 20:35

Prawie 10 tys podwyżki to jakis odlot w kosmos. A wszystko to z miłości do koryta." O take polskie walczylysmy"

~JKmarklowice (91.192. * .44) 18.12.2021 20:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W Gminie Marklowice wojt powinien być dawno na emeryturze nie chce odejść sam zatrudnia ludzi co nic nie zrobili w dobra interesie np. Siedlaczek arogancki typ i darmozjad ważny co on nie zrobi dla mieszkańców. No i radni jeden mądrzejszy od drugiego wybrani nauczyciele katechetom pielęgniarki wszyscy uważają się za bogów. Przykład Pani na etacie pielęgniarki'bez kija nie podchodzisz się druga po Bogu myśli że ośrodek to jej własność. ŻADNEJ PODWYZKI nikomu za co ?

~Pierwszykwietnia (87.101. * .96) 17.12.2021 15:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak Fidel Castro i Lenin wiecznie żywy brawo! A szary Kowalski 100 zł podwyżki!

~Ahahahhhajajaja (93.179. * .38) 17.12.2021 15:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Weźcie już zmieńcie tego wójta tam..

~Pazernyziga (83.26. * .128) 17.12.2021 14:23
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Widzisz Chrószczu - jak byś nie pośpieszył się ze zwolnieniem i odprawą emerytalną to teraz byś przytulił ok 100 tys złotych więcej. Tak że wcale nie jesteś najmądrzejszy jak niektórzy twierdzą.