Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Problematyczne oznakowanie ul. Jastrzębskiej w Wodzisławiu Śl. "Nie ma tutaj mowy o żadnej ścieżce rowerowej. To zwykły chodnik"

- To ścieżka rowerowa, ciąg pieszo-rowerowy, czy chodnik? - zastanawiali się uczestnicy jednego z ostatnich posiedzeń komisji promocji, sportu i rekreacji wodzisławskiej rady. Rozterki dotyczyły odcinka DW 933 przebiegającego przez Wodzisław Śl. i Mszanę., którego dopiero co zakończył się remont.

Problematyczne oznakowanie ul. Jastrzębskiej w Wodzisławiu Śl. "Nie ma tutaj mowy o żadnej ścieżce rowerowej. To zwykły chodnik"
ul. Jastrzębska w Wodzisławiu Śl. Rowerzysta by przedostać się na drugą stronę drogi dla pieszych, gdzie ma możliwość poruszania się rowerem, musi go przez skrzyżowanie przeprowadzić.

Rozpoczęta w 2019 r. przebudowa ul. Jastrzębskiej w Wodzisławiu Śl. i ul. Wodzisławskiej w Mszanie - czyli fragmentu DW 933 - była jedną z bardziej oczekiwanych inwestycji drogowych w naszym regionie. - Prace budowlane zostały już zakończone - przekazuje nam dobrą nowinę Ryszard Pacer, rzecznik prasowy katowickiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. W takcie jednego z ostatnich posiedzeń komisji promocji, sportu i rekreacji wodzisławskiej rady zwrócono jednak uwagę na złe oznakowanie nowej drogi.

Ścieżka rowerowa, chodnik, czy ciąg pieszo-rowerowy?

W posiedzeniu radnych wziął udział członek rady dzielnicy Wilchwy oraz zapalony rowerzysta Mirosław Laube. Przedstawił radnym swoje wątpliwości dotyczące oznakowania ul. Jastrzębskiej. - Coś ewidentnie poszło tutaj nie tak jak powinno - zwrócił uwagę na początku. Dale opisał, że po obu stronach nowej drogi wybudowano ciągi - jeden z kostki brukowej, a jeden z nawierzchnią asfaltową. - Wydawać by się mogło, że z jednej strony jest chodnik, a z drugiej ścieżka rowerowe. To jednak mylne wrażenie - mówił. Mirosław Laube dalej wyjaśnił, że przy obu ciągach występują te same znaki, czyli: pieszy na niebieskim tle oznaczający drogę dla pieszych wraz z tabliczką informującą o dopuszczeniu ruchu rowerowego w tych miejscach. - Nie ma tutaj mowy o żadnej drodze rowerowej. Jak na każdym chodniku, to pieszy ma tu pierwszeństwo, a rowerzysta ma obowiązek jechać tak, by nie utrudniać mu chodzenia - podkreślał.

Wątpliwości radnych

W dyskusję włączył się także radny Mariusz Blazy. - Kilka dni temu jechałem na rowerze tym ciągiem asfaltowym. Na wysokości restauracji Cyganek stało kilka osób. Podjeżdżając, użyłem sygnału dźwiękowego, jednak nie umożliwiono mi przejazdu. Musiałem się zatrzymać i zjechać z ciągu. Pieszy nie miał ochoty zrobić mi przejazdu, ale prawda jest też taka, że nie miał takiego obowiązku - mówił pan radny zwracając uwagę. Dalej zauważył, że skrzyżowaniach nie ma także namalowanych przejazdów dla rowerów. W efekcie cyklista jest zobowiązany do zejścia z roweru i przeprowadzenia go na drugą stronę.

Głos zabrał także radny Adam Kantor. Podkreślił, że jego zdaniem popełniono błędy na etapie projektowania drogi. - Ciągi są poprowadzone przed wiatami przystankowymi. Logicznie byłoby gdyby biegły za nimi, bo teraz trudno rowerzystom będzie się ustrzec kolizji z pieszymi wchodzącymi, wychodzącymi czy oczekującymi na autobus - zwrócił uwagę.

Radni wspólnie uznali, że rowerzysta nie ma obowiązku poruszać cię którymkolwiek z ciągów. Może poruszać się tym wykonanym z kostki, z nawierzchnią asfaltową, a także wyremontowaną drogą. - Chyba nie o to tutaj chodziło - podkreślił radny Blazy.

Trwają odbiory

Aby wyjaśnić rozterki drogowe uczestników posiedzenia komisji promocji, sportu i rekreacji skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym katowskiego oddziału ZDW. Ryszard Pacer poinformował nas, że trwa obecnie odbiór inwestycji przez Śląski Wojewódzki Nadzór Budowlany, z kolei oznakowanie jest sprawdzane przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego. - Marszałek Województwa Śląskiego, jako organ zarządzający ruchem na drogach wojewódzkich wniesie żądanie ewentualnych zmian i zatwierdzi oznakowanie - wyjaśnia Pacer.

Pan rzecznik zapewnił nas, że wykonane oznakowanie jest zgodne z projektem i spełnia wymagania określone przepisami. - Różnica w kolorze nawierzchni wynika z innej funkcji. Chodnik ma inny kolor, a ciąg pieszo-rowerowy inny - przekazał nam. Istniejące tam znaki stoją jednka w sprzeczności ze słowami Ryszarda Pacera. Przypomnijmy, że po obu stronach drogi są one identyczne.

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kmonot (5.184. * .132) 03.10.2022 08:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To tylko jeden przykład, jak rządzi PO. A teraz się zastanówcie, tacy ludzie chcą rządzić krajem. Toż to głupiej ścieżki rowerowej nie potrafi zrobić!

mhl999 02.10.2022 23:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

a wystarczy żeby ludzie żyli między sobą jak ludzie, a policja nie czepiała się pierdół i życie stałoby się prostsze

wnikliwy 02.10.2022 23:05

Do poniżej &-te remonty od dłuższego czasu jakiś "geniusz" projektuje,jak wspomniałeś gdzie tu się usunąć z drogi nie niszcząc opon? Na Boguminskiej z Kopernika jest lewoskręt,tylko niema miejsca dla pojazdu skręcającego w lewo,bo wysepki są duże,kosztem drogi,to robota tego "geniusza"

~SzaryMieszkaniec (5.173. * .151) 02.10.2022 20:03
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To zrobiono po to, aby w świetle nowych przepisów KARAĆ pieszych, rowerzystów, hulanogarzy za poruszanie się drogą/chodnikiem/ciągiem pieszo-rowerowym nie przeznaczonym dla niego. Jeszcze te pomysły z przejściami (wysepkami i załamaniem drogi ograniczonymi wysokimi krawężnikami gdzie tiry niszczą opony) - to ma wpływ na bezpieczeństwo??? Podobnie absudalnie postąpiono z odcinkiem rondo MacD.. - rondo Dworzec PKP - po jaką ch...rę wybudowano bariery rozgraniczające pasy? Jak tam uciec / ustąpić miejsca służbom ratunkowym nie uszkadzając opon/zawieszenia?

~Polomianka (5.184. * .82) 02.10.2022 17:02

Proszę pokazać w przepisach ruchu drogowego " Ciąg pieszo rowerowy"
Nie ma, więc nie piszcie bzdur.. Jest albo chodnik, albo ścieżka rowerowa, zdecydujcie się.

wnikliwy 02.10.2022 15:39

Czy ktoś widział odwodnienie wiaduktu na Jastrzębskiej? Masakra,każdy odpływ zapchany i wyrasta trawą,kiedy ktoś to wyczyści?

~UESRETETE (87.101. * .96) 06.10.2021 22:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Witamy w UE musi być drogo i na opak.Kiedy oficjalne otwarcie?

~okl (46.134. * .65) 06.10.2021 14:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kto wymyślił takie szerokie chodniki. Nawet jeżeli to będą ścieżki dla rowerów to i tak są bardzo szerokie !! Geniusze !! Może w trakcie projektowanie przydałyby się konsultacje nim coś spieprzą !

Don_C 06.10.2021 14:34
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Oznakowanie jadąc od MC D. też ktoś bystry wymyślił. Okazuje się że do Jastrzębia jest ta sama ilość kilometrów co do A1. Czy mózgowcy w UM to widzą?

wnikliwy 06.10.2021 13:44
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nikt nie pyta się na etapie projektowania, robią chodniki i ścieżki jakby to była Warszawa,kto to projektował ma mistrza,przez Wodzisław Śląski i Mszane można było zrobić dodatkowy pas ruchu dla samochodów

~Cake (5.173. * .117) 06.10.2021 13:42
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Taka inwestycja, a przejścia dla pieszych nie doświetlone. Może urząd Marszałkowski zwróci na to uwagę

cocolino 06.10.2021 11:07
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ta droga miała mieć dwa pasy ruchu, a nie jakiś ciąg pieszo rowerowy. Koszt ten sam, a dużo większy pożytek. Bezsensowne jest tworzenie chodników ścieżek dla rowerzystów wystarczy z każdej strony zrobić linię biała i po metrze drogi zostawić dla pieszych oraz rowerzystów. Piesi powinni chodzić po tym pasie odwrotnie do kierunku jazdy i jest bezpiecznie. A utrzymanie czegoś takiego jest dużo tańsze - np. odśnieżanie nie trzeba ręcznie tego odśnieżać czy specjalnym pługiem.

~Realia (91.132. * .118) 06.10.2021 10:12
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Co to jest ciąg pieszo rowerowy?
Kto wymyśla te bzdurne nazwy?

~ad (188.137. * .214) 06.10.2021 09:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Zamiast zrobić dodatkowy pas dla ciężarówek na podjeździe od ronda do wiaduktu, to stworzyliście nikomu niepotrzebne szerokie chodniki, tak jak by tam tłumy jakieś chodziły, gdzie w rzeczywistości chodzą pojedyncze osoby. Naprawdę tak trudno było zapytać mieszkańców powiatu czego oczekują?