Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Książka bliska życiu. Ksiądz Szywalski ponownie zaprasza do lektury

Tym, którzy tęsknią za artykułami księdza prałata Jana Szywalskiego, które ukazywały się w Nowinach Raciborskich, powinna spodobać się jego druga pozycja książkowa, która niedawno wyszła spod jego pióra. Nosi tytuł "Okruchy przemyśleń farorza". Pojawił się w niej także premierowy tekst kapłana. Publikacja towarzyszy jubileuszowi 30-lecia DFK w Studziennej.

Książka bliska życiu. Ksiądz Szywalski ponownie zaprasza do lektury
Ksiądz Jan Szywalski i Maria Koloch prezentują nową książkę kapłana. Można ją kupić w Oficynie przy Odrzańskiej w Raciborzu

Oto 9 ważnych informacji na temat "Okruchów przemyśleń farorza" ks. Jana Szywalskiego

1

30-lecie DFK w Studziennej postanowiono celebrować wspólnie z miejscowym, wieloletnim proboszczem, który był zawsze otwarty dla tego środowiska i wiele dlań zrobił. - Jest to forma upamiętnienie jego osoby i coś namacalnego na tego temat relacji polsko - niemieckich. Ta książka będzie żyła w środowisku dwujęzycznym, a dobór tekstów odbywał się pod kątem tematyki śląskiej i postaci ze Śląska - mówi Maria Koloch, która redagowała książkę.

2

W "Okruchach przemyśleń farorza" zawarto dużo faktów biograficznych o życiu księdza Szywalskiego. On sam nie był entuzjastą takiej publikacji i plan stworzenia następnej książki przyjął początkowo z dezaprobatą. - Tym razem nieco "odsunęliśmy" księdza od tego projektu, żeby nie miał zbyt dużo roboty - zaznacza M. Koloch.

3

To siostra Monika Polok chciała, żeby jeszcze raz wydać teksty księdza Jana, zwłaszcza te, które nie zmieściły się w pierwszej książce, bo powstały po jej wydaniu. - Ich wszystkich było 300 w ciągu ponad 6 lat współpracy z tygodnikiem. Miałem pomysł, aby w książce opublikować cykle artykułów dotyczące spraw wiary (np. "Prawdy wiary", które ukazywały się w Nowinach). Ostatecznie tę koncepcję zmieniliśmy - przyznaje ks. Szywalski. Temat wydania drugiej książki księdza pojawił się przy okazji obchodów jubileuszu 60-lecia jego kapłaństwa, który obchodzono w czerwcu 2020 roku. - Takim "trzecim udziałowcem" tego projektu był ksiądz Łukasz Libowski, który napisał mój życiorys - dodaje Szywalski.

4

Reakcje na artykuły księdza w Nowinach bywały dla niego zaskakujące. Kiedyś przekazano mu list od księdza z Niemiec, z Drezna. - Nie znałem go. Przeczytał mój tekst w internecie o różnicach między księdzem katolickim i pastorem. Ten niemiecki kapłan był oburzony, zgrzytał zębami na mój artykuł. Odpisałem mu, że każda reakcja Czytelnika jest dla mnie cenna - uśmiecha się ks. Jan.

5

Do stworzenia publikacji zaangażowało się grono przyjaciół księdza - siostra Monika Polok, ks. Łukasz Libowski, Maria Koloch i Urszula Lamla. Tłumacze robiący przekład na język niemiecki nie pobrali za swą pracę honorariów. - To nie były łatwe tłumaczenia. Ksiądz ma swój, specyficzny język pisarki i tłumaczom nie było łatwo zmierzyć się z tym zadaniem. Jego styl nie jest prosty. Ksiądz używa wielu słów z gwary śląskiej, które nie mają prostego przełożenia na język niemiecki - zauważa M. Koloch. Premierowy tekst "Jestem Śląskiem" autor napisał w języku niemieckiem i sam przetłumaczył go na język polski. Kilka innych swoich artykułów także przetłumaczył na niemiecki.

6

- Kiedy okazało się, że DFK włącza się w wydanie tej książki, uznałem, że skupię się na tematyce kultury niemieckiej, a te wątki poruszałem w swoich artykułach - mówi ksiądz Szywalski. Publikacja zawiera także artykuły związane z obrzędami świątecznymi na ziemi raciborskiej, np. Wielkanoc 1945.

7

- Ta książka miała być bliska życiu. Zatytułowaliśmy ją "Okruchy przemyśleń farorza". Na okładce jest zdjęcie księdza z góry św. Anny. Zrobił je Robert Struzika, niepełnosprawny fotograf. Urszula Lamla, szefowa DFK Studzienna opisuje na kilku stronach historię tej organizacji. Teresa Koloch napisała wstęp - mówi jej córka Maria, która została redaktorką projektu. Pomagał przy nim także znany w przeszłości działacz DFK w Raciborzu Josef Gonsior. - To ludzie związani z księdzem. Wszyscy odpowiedzieli "tak", gdy słyszeli, że to jest wsparcie dla księdza.

8

Książkę można znaleźć w księgarni Oficyna pani Marii Frączek przy ul. Odrzańskiej. Kosztuje 20 zł. DFK Studzienna też ją rozprowadza.

9

- Nigdy wcześniej za mojej posługi nie myślałem o takim pisaniu, jak to do Nowin. Stało się to dzięki pani Katarzynie Gruchot. Ona prosiła mnie o napisaniu artykułu o moim najpiękniejszym Bożym Narodzeniu, a później do książki Nowin "Raciborzanie 20-lecia". Później powstała w tygodniku strona "Wiara". Otrzymałem propozycję pisania w niej co tydzień. Na początku pomyślałem, że to niemożliwe, że nie potrafię tak. Później zdarzało się, że już 3 tematy czekały w kolejce na publikację. Póki byłem w pełni zdrowy, robiłem to z chęcią i satysfakcją. Najtrudniejsza była terminowość i pisanie na wymiar. Byli chętni i mniej chętni duchowni, których zapraszałem do rozmów. Cieszyłem się, że były echa moich artykułów i widziałem, że ma to sens - mówi ks. Jan Szywalski.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~bxtr (178.255. * .107) 20.07.2021 20:38

"Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
Cnotę i mądrość tobie przypisując,
Złote medale na twoją cześć kując,
Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,

Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta
Możesz go zabić - narodzi się nowy.
Spisane będą czyny i rozmowy."

~freLka (188.172. * .73) 19.07.2021 22:22

taka ksiżąka to lektura obowiązkowa dla każdego aktywnego katolika, w tych trudnych czasach trzeba dawać świadectwo i wspierać zasady. kupić koniecznie ,najlepiej z autografem.

~Pokorna23 (104.193. * .216) 18.07.2021 21:52

To dar z nieba, że dana nam jest obecność takiego księdza, dobrego pasterza. Przez tyle lat, tyle dobroci i mądrości. Szacunek dla Redakcji za oszlifowanie tego diamentu.

~Wiara56 (169.57. * .103) 18.07.2021 14:34

Bóg zapłać, że ksiądz się zdecydował na następną książkę, dobrze ,że tylu ludzi dobrej woli pomogło doprowadzić to dzieło finału..Dziękujemy , czekamy na ciąg dalszy.