Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zaskoczenie w Kuźni Raciborskiej! Radosław Kasprzyk nie jest już przewodniczącym rady

O rezygnację z piastowanej funkcji zawnioskował Radosław Kasprzyk. Powód? Ma objąć funkcję prezesa Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej.

Zaskoczenie w Kuźni Raciborskiej! Radosław Kasprzyk nie jest już przewodniczącym rady
Radosław Kasprzyk – były już przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Zmiany zadziały się podczas absolutoryjnego posiedzenia rady miejskiej, które odbyło się dzisiaj (21 lipca) w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej. Obrady zwołano w formie hybrydowej - część radnych oraz urzędników była obecna na sali, część osób łączyło się zdalnie. Pod koniec obrad przewodniczący Kasprzyk w punkcie „Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej w zakresie spraw bieżących” zawnioskował o rozszerzenie obrad sesji o wprowadzenie uchwały w sprawie jego rezygnacji z piastowanej funkcji. Wniosek radni poparli i przychylili się do jego decyzji. Tym samym Kuźnia Raciborska została bez przewodniczącego rady miejskiej. Dalszą część posiedzenia prowadził już wiceprzewodniczący rady Gerard Depta. Jak ustaliliśmy, radny Kasprzyk ma również zrzec się mandatu radnego. Natomiast wybory nowego przewodniczącego mają odbyć się na kolejnym posiedzeniu rady.

Podczas obrad wyjaśnienia tej sytuacji nie padły. Dowiadujemy się jednak, że od jutra (22 lipca) Radosław Kasprzyk ma pełnić funkcję prezesa Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej. Tym samym nie może jednocześnie wypełniać mandatu radnego, bo zabraniają tego przepisy prawa. Zastąpi tym samym na tym stanowisku dotychczasowego prezesa Mariana Kostkę.

Zmianę na stanowisku prezesa GPWiK potwierdza w rozmowie z Nowinami burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha. – Pan Marian zakończył swoją kadencję, uzyskał absolutorium, ale nowy kontrakt został podpisany już z kimś innym – mówi nam burmistrz Macha. Dodaje, że jest wdzięczny dotychczasowemu prezesowi za współpracę. – Pan Marian prowadził GPWiK przez wiele lat, budował jego dobrą kondycję, jestem mu za to wdzięczny. Pojawił się jednak nowy zakres prac, więc potrzebowaliśmy kogoś, kto będzie w stanie zrobić coś zupełnie nowego – wyjaśnia burmistrz. Zdaniem burmistrza, Radosław Kasprzyk jest odpowiednim kandydatem na to stanowisko.

Na podstawie Kodeksu Wyborczego w przypadku wygaśnięcia mandatu radnego rady gminy w gminie liczącej do 20 000 mieszkańców wojewoda zarządza wybory uzupełniające. I tak zadzieje się w przypadku Kuźni Raciborskiej. Radosław Kasprzyk (Komitet Wyborczy Wyborców Gmina Dla Mieszkańców) startował z okręgu numer 2 (ulice: Generała Bema, Roberta Lewandowskiego od 4A do końca numery parzyste). Mieszkańców z tego rejonu czekają wybory uzupełniające. Przypomnijmy, z okręgu R. Kasprzyka startowała również Małgorzata Rutkowska (Komitet Wyborczy Wyborców „Nasza Gmina Wspólnym Domem”), która uzyskała wówczas 147 głosów (44.55%). Kasprzyk otrzymał 183 głosy (55.45%).

Radosław Kasprzyk przyznaje, że rezygnacja z mandatu radnego i objęcie funkcji prezesa Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej było dlań trudną decyzją. – W kuźniańskim samorządzie spędziłem jako radny około 10 lat. Wyborcy ufali mi przez kolejne kadencje – mówi. Dostrzega jednak, że można służyć społeczeństwu różnie i tak też traktuje nową funkcję. – Każda praca na rzecz społeczeństwa jest służbą – zaznacza w rozmowie z nami. Dodaje, że pewne rzeczy muszą w funkcjonowaniu GPWiK ulec zmianie. – Burmistrz uznał, że to nowe spojrzenie jest potrzebne. Kiedy otrzymałem propozycję, troszeczkę się z nią szarpałem, ale znając gminę i jej potrzeby oraz to przedsiębiorstwo, dużo łatwiej mi będzie, niż komukolwiek nowemu, żeby pewne rzeczy przyspieszyć – wyjaśnia.

Jak traktuje Radosław Kasprzyk powierzoną funkcję? – To wyzwanie. Prezes jest zawsze kadencyjny. Mam, więc określone lata działania i zadania, które muszę wykonać. W przypadku przedsiębiorstwa, którego stuprocentowym udziałowcem jest gmina, trzeba współpracować z burmistrzem, jak i radą. Ten kontakt jest niezbędny. Dlatego też uznałem, że skoro w radzie funkcjonowałem, to przyspieszy to pewien proces inwestycyjny. Ja ich znam, oni mnie znają i mamy ze sobą dobry kontakt i wzajemne zaufanie, co jest bardzo ważne – odpowiada prezes GPWiK w Kuźni Raciborskiej.

Ludzie

Gerard Depta

Przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Radosław Kasprzyk

Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
MariuszMaxWalonko 29.07.2020 18:55

Wiadomo, że to wałek.

~alojzy_duda (77.111. * .6) 29.07.2020 15:29

to taj jakoś brzydko pachnie

~Kuźnia_schodzi_na_ (85.198. * .90) 22.07.2020 09:29

Czy kolega burmistrza został prezesem?
Co za gmina ;(

MariuszMaxWalonko 21.07.2020 20:02

Czyżby ktoś wreszcie złożył protest, że radny Kasprzyk sprawuje mandat radnego nielegalnie, ponieważ na co dzień mieszka w Raciborzu? :)