Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bezmięsne tygodnie, konfiskata klamek i hiszpańska choroba w Raciborzu [100 lat temu w Nowinach]

Podróż w czasie z Nowinami. Kolejny raz zaglądamy do archiwalnych numerów „Nowin Raciborskich”, aby przekonać się co zajmowało mieszkańców Raciborza i okolic sto lat temu.

Bezmięsne tygodnie, konfiskata klamek i hiszpańska choroba w Raciborzu [100 lat temu w Nowinach]
Czy potraficie rozwiązać zagadkę, na którą natrafiliśmy w "Nowinach Raciborskich" z 12 lipca 1918 roku? Rozwiązanie publikujemy na końcu artykułu.

Hiszpanka w Raciborzu

W latach 1918–1919 przez świat przetoczyła się pandemia grypy zwanej „hiszpanką”. W lipcu 1918 roku groźna choroba dotarła również do Raciborza. – W tutejszym gimnazyum zachorowało na tę zarazę 50 uczniów – czytamy w „Nowinach Raciborskich” z 12 lipca 1918 roku. Epidemia szybko postępowała. W kolejnym numerze „Nowin Raciborskich” (15 lipca 1918 r.) czytamy już o kilkuset zachorowaniach w Raciborzu, Katowicach, Bytomiu i Opolu oraz kilkudziesięciu tysiącach w całych Niemczech.

Aby uniknąć paniki, w ówczesnej prasie rozpowszechniano wówczas informacje o łagodnym przebiegu choroby, która miała kończyć się po 3–4 dniach i nie prowadzić do zgonu.

W „Nowinach Raciborskich” z 15 lipca 1918 roku natrafiamy na informacje pomocne w rozpoznaniu objawów „hiszpanki”, która miała rozpoczynać się od wysokiej, 40–stopniowej gorączki, czemu towarzyszyło osłabienie i przygnębienie chorego. Gorączka miała ustępować po pierwszych 24 godzinach choroby.

– Środków zapobiegawczych przeciwko hiszpańskiej grypie nie ma. Jako najlepsze lekarstwo zaleca (...) środki napotowe; naturalnie, jak przy każdej gorączce, pacyent skoro tylko dostrzeże wybuch choroby kłaść się winien do łóżka – informowała swoich czytelników redakcja.

Na zakończenie tego historycznego przeglądu dawnych „Nowin Raciborskich” dodajmy, że na grypę „hiszpankę” w latach 1918 – 1919 zachorowało 500 milionów ludzi, co stanowiło 1/3 ówczesnej populacji świata. Choroba zebrała większe żniwo niż I wojna światowa. Szacuje się, że śmiertelny wirus grypy i powikłania, których był przyczyną, przyczynił się do śmierci od 21 do 100 milionów ludzi na całym świecie.

Wojtek Żołneczko


Rozwiązanie zagadki: Szanuj język ojców to Boga prawo a człowieka obowiązek.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].