Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bezmięsne tygodnie, konfiskata klamek i hiszpańska choroba w Raciborzu [100 lat temu w Nowinach]

Podróż w czasie z Nowinami. Kolejny raz zaglądamy do archiwalnych numerów „Nowin Raciborskich”, aby przekonać się co zajmowało mieszkańców Raciborza i okolic sto lat temu.

Bezmięsne tygodnie, konfiskata klamek i hiszpańska choroba w Raciborzu [100 lat temu w Nowinach]
Czy potraficie rozwiązać zagadkę, na którą natrafiliśmy w "Nowinach Raciborskich" z 12 lipca 1918 roku? Rozwiązanie publikujemy na końcu artykułu.

Na tamten świat – w papierze!

Oprócz żelaza potrzebnego do produkcji armat i amunicji, maszyna wojenna potrzebowała również ubrań. W „Nowinach Raciborskich” z 10 lipca 1918 r. natrafiamy na wzmiankę o prawie wprowadzonym przez rząd Bawarii. Dowiadujemy się z niej, że w najbogatszym obecnie landzie Rzeszy, sto lat temu zdecydowano się chować nieboszczyków tylko w „zwierzchnich papierowych ubraniach”.

– Jeśliby te zarządzenia nie pomogły, to otrzymają grabarze polecenie, by niebożczyków rozbierali z nadających się jeszcze do użytku sukien, które należy dostawić gminie – czytamy w Nowinach. Władze lokalne były zobowiązane dostarczyć w zamian ubranie papierowe. Obowiązywać miał jednakowy wzór dla kobiet i mężczyzn. – Na progu do krainy cieni, odrębność ta już właściwie nie ma żadnego znaczenia – czytamy w gazecie.

Zbrodnia za białego dnia

Powiat raciborski w 1918 r. był o wiele większy niż dzisiaj. Obejmował swoim zasięgiem również Gorzyce, w których popełniono w owym czasie zuchwałą zbrodnię. O jej przebiegu szczegółowo informowała redakcja Nowin.

Inspektor gospodarczy Eckardt – człowiek w sile wieku – w trakcie objazdu pól został zastrzelony przez kłusownika. Napastnik zdołał umknąć niepostrzeżenie.

– Około godz. 10 spostrzegły pracujące w polu kobiety Eckardta, poruszającego się tylko z wielkim trudem wśród zboża i przyzywającego je gestami ku sobie. Gdy się ku niemu zbliżyły, znajdował się już w ostatnich drganiach i nie wymówiwszy słowa, wyzionął ducha – czytamy w dawnych Nowinach.

Lewy policzek mężczyzny nosił ślady postrzału, śrut utkwił również w klatce piersiowej. – Prokuratorya została spiesznie powiadomiona o zbrodni, żandarm zjawił się z psem policyjnym, lecz miejsce zbrodni było już tak stratowane, że pies nie zdołał wpaść na ślad mordercy – informowała swoich ówczesnych Czytelników redakcja Nowin.

Śmierć w płomieniach i kara dla lekkomyślnej matki

Do nieszczęśliwego wypadku doszło z kolei w Cisku (dziś w gminie Bierawa, powiat kędzierzyńsko–kozielski, wówczas Czyszki w powiecie kozielskim). Wdowa nazwiskiem Kopańska nie potrafiła rozpalić

ognia w piecu. Poprosiła więc swojego 10-letniego wnuczka, aby podał jej naftę. Kobieta wlała łatwopalną ciecz do pieca. – Płomień buchnął dużą siłą tak, że oboje babka i synek niebezpieczne odnieśli oparzenia. Synek skonał w drodze do szpitala, a wdowa Kopańska, której niemal całe życie było pełne znoju i utrapień, przebywać musi w łóżku – czytamy w „Nowinach Raciborskich” z 12 lipca 1918 roku.

Tymczasem do równie nieszczęśliwego w skutkach wypadku doszło w Dębiczu (dziś część Raciborza–Brzezia). Czteroletni syn żony chałupnika Kudły wpadł do niezakrytej studni i utonął. Matkę chłopca postawiono przed sądem „o zawinienie śmierci z powodu lekkomyślności”.

– Pomimo, że jej często zwracano uwagę na niebezpieczeństwo otwartej studni, Kudłowa zakrywała ją tylko zwykłą deską – czytamy w gazecie.

Sąd w Raciborzu skazał kobietę na miesiąc więzienia, lecz „podał ją zarazem do ułaskawienia, gdyż już dotkliwą poniosła karę przez stratę dziecka”.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].