Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szczęśliwa 13-tka w Zawadzie Książęcej

Wielkim kolorowym ołówkiem ze szkoły w Zawadzie Książęcej pasowane na ucznia były całe pokolenia. Przy okazji Dnia Nauczyciela oficjalnie pierwszoklasistami została 13-tka uczniów. - To klasa z wielkim potencjałem! - podkreślała wychowawczyni Dorota Zając.

Szczęśliwa 13-tka w Zawadzie Książęcej

Dzieci na ten wielki moment czekały z wielką niecierpliwością. Pasowanie na ucznia to wieloletnia, polska tradycja, chętnie kontynuowana w większości szkół.

Pierwszoklasiści składają ślubowanie i oficjalnie zostają włączeni do społeczności szkolnej. Jest powodem do dumy niejednego pierwszoklasisty, dzięki temu dziecko ma poczucie, że bycie uczniem jest czymś ważnym i cennym. Po uroczystym rozpoczęciu roku, to pierwsza impreza szkolna, w której dziecko aktywnie uczestniczy i jest jej głównym bohaterem.

- Szkoła to dla dzieci wielkie wyzwanie, przedszkole to jednak zupełnie inny poziom. W szkole dziecko uczy się samodzielności, pracy w grupie, ma nowe koleżanki, nowych kolegów i nową wychowawczynię, do której musi się przyzwyczaić - mówiła nauczycielka Dorota Zając.

Pasowanie na ucznia było wielkim przeżyciem nie tylko dla dzieci. - Jestem bardzo wzruszona, ale i zadowolona, że dziecko poszło już do szkoły. Trochę obaw było, chyba najbardziej moich - uśmiechała się pani Elwira z Zawady Ks.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zawadzie Książęcej (z Przedszkolem w Łęgu) jest małą placówką. - Ale to atut. Jest jak w domu. Dzieci mają dobrą opiekę, smaczne posiłki, wszyscy się znają - podkreślała nauczycielka.

Zwyczaj pasowania na ucznia prawdopodobnie nawiązuje do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza,  podczas której giermek otrzymywał miecz i pas, stając się rycerzem. Pierwotnie pasowanie na rycerza odbywało się poprzez uderzenie dłonią w kark lub policzek. Pasowanie na ucznia - dotknięcie wielkim ołówkiem lub piórem ramienia każdego dziecka przez dyrektora szkoły.

Uroczystość połączona była z obchodami Dnia Nauczycielami, podczas których dyrektor Gabriela Goldman otrzymała nagrodę wójta.

źródło: UG Nędza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].