Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Tablice z historią Górek Śląskich i Szymocic odnowione

30.11.2020 09:28 | 0 komentarzy | d

W ramach inicjatywy "Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Górek Śląskich i Szymocic", w obu sołectwach odrestaurowano niedawno tablice, które powstały kilkanaście lat temu z inicjatywy Henryka Postawki - lokalnego aktywisty, historyka, politologa i radnego. Działanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2020".

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwotne przedstawiały historię Górek i Szymocic w kilku językach: polskim, niemieckim i śląskim. Były to pierwsze tego typu tablice na Śląsku z historią w języku śląskim. Historie zostały spisane przez Henryka Postawkę na podstawie dokumentów i wywiadów ze starszymi mieszkańcami, którzy mieli dostęp do przedwojennych kronik, skąd czerpali informacje. Tekst został przełożony na j. śląski przez Bogdana Dzierżawę. Nowe tablice zyskały bardziej czytelną szatę graficzną. Zrezygnowano też z historii w j. niemieckim, która - obok historii w kilkunastu innych językach - pojawi się w internecie.

- Tym samym, inicjatywa realizowana w projekcie Gminnego Centrum Kultury w Nędzy pt. "Przystanek Kulturalny Nędza", dobiegła końca. W ramach przedsięwzięcia odbyły się m.in.: rodzinne warsztaty stolarskie z Bernardem Kodurą, leśne warsztaty fotograficzne z Adamem Wajnerem i Łukaszem Kałużą, a także wystawa fotografii prowadzących warsztaty i uczestników - mówi dyrektor GCK w Nędzy Joanna Kazubska, dziękując osobom, które włączyły się w inicjatywę za pomoc.

Ludzie:

Henryk Postawka

Henryk Postawka

Radny gminy Nędza.

Joanna Kazubska

Joanna Kazubska

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Nędzy