Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Henryk Postawka

Były radny gminy Nędza.

Startował z KW Ślonzoki Razem.

Mieszkaniec mówi o morderstwie, a leśnicy o bezpieczeństwie. Co dzieje się w Górkach Śląskich?  

Głośno w Górkach Śląskich (gm. Nędza) o zmianach w tzw. Alei Dębowej. Prowadzona tam wycinka i przycinka drzew elektryzuje część mieszkańców tego sołectwa, do tego stopnia, że padają słowa o „morderstwie w białych rękawiczkach”. W Nadleśnictwie Rudy Raciborskie stwierdzają z kolei, że to miejsce wymaga pilnych zabiegów pielęgnacyjnych....

AKTUALIZACJA

Wiadomo kiedy odbędą się wybory uzupełniające w Górkach Śląskich 

To pokłosie decyzji Henryka Postawki, który zrzekł się z mandat radnego Rady Gminy w Nędzy. Wybory uzupełniające mają odbyć się w kwietniu.

Henryk Postawka nie jest już radnym, bo złożył rezygnację. Jak komentuje swoją decyzję? 

Rada Gminy w Nędzy na powrót pracuje w pomniejszonym o jednego radnego składzie. W najbliższych miesiącach odbędą się wybory uzupełniające, choć nie wiadomo jeszcze kiedy. Decyzję w tej sprawie musi podjąć wojewoda Jarosław Wieczorek. Henryk Postawka był radnym sołectwa Górki Śląskie, z okręgu nr 3, obejmującego ulice: Jasną,...

Czy w Górkach Śląskich dojdzie do wycinki drzew?   

To pytanie, które do redakcji „Nowin Raciborskich” skierowali mieszkańcy tej części gminy Nędza. Zadają je także lokalni miłośnicy przyrody w mediach społecznościowych. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, któremu podlega ten teren, wyjawia, że do wycinki dojdzie, tłumacząc, że ma to związek ze zwiększeniem bezpieczeństwa.

Co z wiatami na przystankach kolejowych w Nędzy i Górkach Śląskich? 

Mimo zapowiedzi ze strony PKP, wiat nadal brakuje. Wracamy do tematu przystanków kolejowych Nędza-Wieś i Górki Śląskie.

Gmina nieugięta w przejmowaniu dróg dojazdowych bez podkładu 

Zdarza się, że do Urzędu Gminy w Nędzy zgłaszają się mieszkańcy, którzy chcą przekazać w drodze darowizny na rzecz samorządu działki stanowiące dojazd do posesji. Na ich przejęcie nie zgadzają się z kolei od razu samorządowcy. Swoją decyzję tłumaczą, że to na gminę, jako właściciela terenu spadnie w konsekwencji wykonanie...

Czy znak wpłynie na zakres remontu drogi w Górkach Śląskich?  

W gminie Nędza powrócił temat remontu drogi powiatowej nr 3536S – ul Ofiar Oświęcimskich w Górach Śląskich. Sprawa dotyczy znaku informującego o planowanych robotach, który stoi w ciągu drogi. Mieszkańcy zaczęli zastanawiać się, czy znak wyznacza miejsce, od którego rozpocznie się remont.

W Nędzy powróci fundusz sołecki?  

Nie zapadły jeszcze konkretne decyzje w tym kierunku, natomiast władze gminy chcą przedyskutować ten pomysł z sołtysami poszczególnych wsi.

Ministerstwo przeciwne połączeniu biblioteki i centrum kultury w Nędzy 

Nędza ponownie próbuje połączyć centrum kultury i bibliotekę w jedną instytucję, bo poprzednie starania zakończyły się fiaskiem. Przeciwne temu było m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nędza: Oczyszczalnia nie dla Szymocic i Górek Śląskich 

Po raz kolejny na obrady rady w Nędzy powrócił temat oczyszczalni ścieków w Ciechowicach, do której docelowo mają być odprowadzane nieczystości prawie z całej gminy. Prawie, bo oprócz Górek Śląskich i Szymocic, ale tam, jak tłumaczy wójt Anna Iskała, w zamian mają być wprowadzone inne zastosowania, aby mieszkańcy tej części...

Ktoś komuś będzie sponsorował ścieki? Burzliwa dyskusja w Nędzy 

Następuje finalizacja prac, o których w Nędzy mówi się od lat. Po wybudowaniu oczyszczalni i sieci w Ciechowicach oraz dokonaniu przyłączy, przyszedł czas na faktyczne oddawanie ścieków przez mieszkańców. Sprawa wywołała wiele emocji na minionym wspólnym posiedzeniu komisji działających przy Radzie Gminy Nędza. Stawki zaproponowane...

Nadwyżka z opłaty śmieciowej w Nędzy? 

To temat, który zainteresował radnego Henryka Postawkę z Górek Śląskich. Dociekał na minionym wspólnym posiedzeniu komisji, czy faktycznie urząd dysponuje środkami z opłaty śmieciowej pobieranej przez miejscowy samorząd w zeszłym roku.

Zdzisław Walkiewicz nowym radnym Nędzy. Złożył ślubowanie na sesji 

Rada Gminy Nędza pracuje już w 14-osobowym składzie. Do rady dołączył Zdzisław Walkiewicz z Górek Śląskich.

Tablice z historią Górek Śląskich i Szymocic odnowione  

W ramach inicjatywy "Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Górek Śląskich i Szymocic", w obu sołectwach odrestaurowano niedawno tablice, które powstały kilkanaście lat temu z inicjatywy Henryka Postawki - lokalnego aktywisty, historyka, politologa i radnego. Działanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu...

Światłowody potrzebne od zaraz. Górki Śląskie mierzą się z problemem 

W Górkach Śląskich powraca temat światłowodów, czyli obecnie najszybszego internetu. A w zasadzie jego braku. Problem wydaje się jeszcze bardziej naglący do rozwiązania w chwili, kiedy w dobie koronawirusa w głównej mierze kontaktujemy się przez internet. Tam się uczymy, pracujemy oraz spędzamy czas wolny.

Księgowa złożyła skargę na dyrektora szkoły. Poszło o urlop  

Do rady gminy w Nędzy trafiła skarga Elwiry Krentosz, byłej już księgowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zawadzie Książęcej na działalność dyrektora placówki. Poszło m.in. o urlop, o który Krentosz zwróciła się, będąc już na wypowiedzeniu. Dyrektor placówki nie zdecydował się jednak na udzielenie wolnego swojej podwładnej....

Radny złożył mandat. Mieszkańców Górek Śląskich czekają wybory 

Gminę Nędza czekają wybory uzupełniające do rady gminy, bo jeden z rajców złożył rezygnację. Z mandatu zrzekł się Denis Cyfka (na zdj.) z Górek Śląskich (okręg numer 4).

Zobacz więcej