Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Zdarza się". Prezydent Kieca wyjaśnia powody utraty przez miasto szansy na pozyskanie ponad 30 mln zł

Wracamy do głośnej sprawy sprzed kilku dni, którą opisaliśmy w artykule pn. Kompromitacja w Wodzisławiu Śl. Przez błąd urzędników miasto straciło szansę na ponad 30 mln zł.

"Zdarza się". Prezydent Kieca wyjaśnia powody utraty przez miasto szansy na pozyskanie ponad 30 mln zł

Przypomnijmy, że na liście projektów inwestycyjnych, które zostaną sfinansowane w ramach drugiej edycji Polskiego Ładu, są prawie wszystkie miasta i gminy powiatu wodzisławskiego. Prawie, ponieważ w zestawieniu zabrakło samego miasta powiatowego, czyli Wodzisławia Śl. Urząd na trzy złożone przez siebie projekty nie otrzymał złamanego grosza. Głos w sprawie zabiera właśnie prezydent Mieczysław Kieca. Poseł Adam Gawęda nie szczędzi z kolei słów krytyki pod adresem włodarza.

Mieczysław Kieca: Dzika szarża trwa

Dziś (1.06) na kilkanaście minut przed 17.00 otrzymaliśmy za pośrednictwem redakcyjnej skrzynki mailowej oficjalny komunikat prezydenta Wodzisławia Śl. Mieczysława Kiecy dotyczące ostatnich wydarzeń. "Czy w pisowskim obozie władzy w naszym mieście wszyscy dobrze się czują? Aż tak brakuje Wam Waszych sukcesów, droga koalicjo rządząca, że brak szans na kolejny nasz sukces staje się powodem do rozpętania burzy w szklance wody? Podobno jakiś „wielki skandal” tu mamy?" - czytamy w otrzymanym stanowisku. "Dzika szarża trwa. Miasto rzekomo straciło 30 mln zł, a ja z tego powodu mam się podać do dymisji. Najlepiej z całym zespołem pracowników. A co! Ułańska fantazja się odezwała. Zwłaszcza tych naszych samorządowców o „nieposzlakowanej opinii”" - komentuje włodarz.

We wnioskach zabrakło podpisu skarbnika

Włodarz tłumaczy, że złożony wniosek w ramach drugiej edycji Polskiego Ładu zawierał błąd formalny, którym był brak podpisu skarbnika miasta. "Zdarza się. Błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi" - przyznaje prezydent. "O brakującym podpisie i tym samym spaleniu wniosków w tej edycji naborowej wiem od 14 marca! Tego też dnia moi pracownicy skontaktowali się z BGK, dopytując o możliwość korekty wniosku. Ów bank w osobie jednego z jego pracowników odwiedził mnie osobiście w Wodzisławiu. Pracownik ten powiedział wprost – sprawa jest polityczna i pomóc może tylko interwencja posła Zjednoczonej Prawicy. Na zadane przeze mnie pytanie „kogo” jasnej odpowiedzi nie uzyskałem. Skontaktowałem się jednakże ze współpracownikiem Michała Wosia. I to był całkiem dobry kontakt. Uzyskałem poradę, że nasz skarbnik ma wsiąść w samochód i jechać do Katowic uzupełnić wniosek o swój podpis. Sprawa miała być do załatwienia. Bo to „drobiazg”. Pojechał. Na miejscu jednak nie załatwił nic. Zdarza się. Warto było jednak spróbować. Przyjęliśmy do wiadomości, że ten nabór nie przyniesie nam sukcesu" - wyjaśnia Mieczysław Kieca.

Adam Gawęda: Skandaliczne jest lekceważenie przez prezydenta skutków własnego zaniechania

Głos w sprawie zabiera także poseł Adam Gawęda. Jego oświadczenie otrzymaliśmy również dziś, ale w godzinach przedpołudniowych. W przesłanym piśmie parlamentarzysta przyznaje, że stracona szansa na pozyskanie ponad 30 mln zł na różnego typu przedsięwzięcia to ogromna strata dla miasta. "Powiedziałbym, że jest to – jak określono sytuację w lokalnej prasie – kompromitacja. Szkoda tylko, że za tę niefrasobliwość i brak profesjonalizmu prezydenta i jego urzędników, największą cenę zapłacą mieszkańcy miasta. Kompletnie niezrozumiałe jest, jak można było tej kolejnej, dużej szansy nie wykorzystać. A wręcz skandaliczne jest lekceważenie przez prezydenta skutków własnego zaniechania, czyli właściwego nadzoru nad procesem składania wniosku" - komentuje Gawęda.

Prezydent nie sygnalizował problemów

Poseł przypomina, że samorządy z sukcesem uczestniczyły już we wcześniejszej edycji Polskiego Ładu. Odbyły się szkolenia i narady z udziałem wojewody oraz przedstawicieli administracji państwowej. Ponadto czas naboru w ramach drugiej edycji, został wydłużony i do końca można było dokonywać zmian czy wyjaśniać wątpliwości. "Na koniec jeszcze osobista dygresja, do której skłoniło mnie pytanie jednego z mieszkańców, czy my - jako parlamentarzyści - nie mogliśmy osobiście dopilnować procesu składania wniosku przez miasto Wodzisław. Odpowiedź jest oczywista: nie mogliśmy. Po pierwsze nie mamy takich uprawnień. Po drugie, pan Prezydent Wodzisławia nigdy nie zasygnalizował nam jakichkolwiek problemów ze swoimi wnioskami. A po trzecie, nikomu nawet nie przyszłoby do głowy, że największa gmina, stolica powiatu, nie poradzi sobie z prostą procedurą, z którą bez najmniejszych problemów radziły sobie nawet najmniejsze samorządy" - kończy Adam Gawęda.

Ludzie

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

60 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~lukaszlukasz (87.207. * .248) 02.07.2022 08:19
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Za błędy się płaci drogi panie prezydencie a wy wspólnie napijecie się cieplutkiej herbatki po przyjściu do pracy czyli o 9 i ...powiecie zdarza się

wnikliwy 30.06.2022 13:27
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A cóż oni mogli robić w Wejherowie?

~Tlustykot (5.173. * .121) 30.06.2022 10:19
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Czy delegacja na czele z Kiecą już wróciła z Wejherowa czy się jeszcze tam bawią za nasze pieniądze.

Don_C 27.06.2022 13:38
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Nie ma co się przejmować - zdarza się. Więcej kasy dostaną rybnikersi a administrator znowu poleci do TvT czy do radia się lansować. Pamiętajcie że to jedna wielka rodzina z klucza partyjnego agent 0,4999 i agent 30.0. Różni ich tylko to że u jednego robią obwodnicę a drugi nawet o niej się nie zająknie. W sumie jak to powiadają kręgi administratora jak chcecie obwodnicy to macie w SR.

wnikliwy 27.06.2022 08:48
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

~Do_trolla_nizej (5.173. * .201)@ty masz za to zadanie od administratora aby komentować w jego imieniu,pewnie w pracy też to robisz

wbo 27.06.2022 08:14
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Ta ekipa Kiecy ma ciągle jakieś problemy z podpisami. Kiedyś Kalinowska złożyła o jeden podpis za dużo, teraz okazało się że na wniosku jest o jeden podpis za mało. Szkoda tylko tych 30 milionów

~Do_trolla_nizej (5.173. * .201) 26.06.2022 14:04
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

Nie lepiej wyjść na dwór,na rower w góry albo choćby pospacerować po lesie zamiast pisać te swoje powtarzane w kółko głupoty ?
Sorry,zapomniałem że trolle nie mają nikogo z kim mogliby coś fajnego zrobić czy miło spędzić czas dlatego trollują,no cóż żal mi cie biedaku

Pokaż więcej