Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przy Centrum Społeczno-Kulturalnym w Pietrowicach Wielkich staną ekrany jak na autostradach?

Do Urzędu Gminy w Pietrowicach Wielkich wpłynęło pismo mieszkańców, którzy poskarżyli się na hałas generowany przy miejscowym urzędzie; chodzi m.in. o pompy ciepła znajdujące się przy tamtejszy centrum społeczno-kulturalnym. Podjęto już decyzję, aby w godzinach nocnych urządzenia automatycznie wyłączały się, choć to rozwiązanie tymczasowe. W urzędzie myślą, aby 13-metrowy odcinek ogrodzić ekranami dźwiękochłonnymi.

Przy Centrum Społeczno-Kulturalnym w Pietrowicach Wielkich staną ekrany jak na autostradach?
Budowa ekranów dźwiękochłonnych ma rozwiązać jeden z problemów zgłaszanych przez mieszkańców, choć na razie nie wiadomo, czy urzędnicy na pewno wybiorą to rozwiązanie (fot. Krzysztof Nalewajko/ GDDKiA, Dawid Machecki/ Nowiny.pl)

O 2-3 decybele za dużo

40 tys. złotych zabezpieczono w budżecie gminy na budowę ekranów dźwiękochłonnych przy Centrum Społeczno-Kulturalnym w Pietrowicach Wielkich. W ten sposób urzędnicy chcą zniwelować uciążliwość generowaną przez pompy ciepła, których dźwięk ma być szczególnie dokuczliwy nocą dla części osób mieszkających w sąsiedztwie.

- Pompy były założone zgodnie z wszelkimi zasadami prawa budowalnego, mają odpowiednie certyfikaty - argumentuje przewodniczący rady Piotr Bajak. Jednak terenowe badania akustyczne wskazały na odchylenia. Odnotowano o 2-3 decybele za dużo (uwzględniając tło akustyczne), co umocniło mieszkańców w podnoszonych przez nich uwagach. Przewodniczący Bajak przypuszcza, że spowodowane może to być umiejscowieniem pomp, bo te znajdują się pomiędzy dwoma budynkami (pomiędzy Centrum, a bankiem), co może powodować, że dźwięk niesie się bardziej.

Mieszkańcy w piśmie narzekają także na dźwięk generowany przez wiatrowskaz zamontowany na dachu Centrum oraz maszty flagowe stojące przy urzędzie, których obciążniki mają obijać się o metalowe elementy konstrukcji.

To pompy ciepła, o które rozbija się problem

Wydać mniej

Piotr Bajak argumentuje, że choć w budżecie zabezpieczono 40 tys. złotych, to w urzędzie nie chcą wydać całej tej kwoty. Przewodniczący ma jednak świadomość, co wynika z rozpoznania przeprowadzonego przez miejscowy urząd, że profesjonalne zabudowanie 13-metrowego odcinka, kosztuje 38 tys. złotych. Do czasu zniwelowania uciążliwości podjęto decyzję, że pompy w godzinach: 22.00 – 7.00 nie będą pracowały.

Ekrany jak przy autostradach

- Skoro zostało to potwierdzone, że parametry są niespełnione, to czy nie można obciążyć firmy, która je zakładała? - pyta wiceprzewodnicząca Ilona Gawlica.

Sekretarz Gabriel Kuczera odpowiada, że urząd prowadził rozmowy z wykonawcą, ale ustalono, że wszelkie normy zostały spełnione, więc wina nie leży po stronie firmy, która przetarg zrealizowała. Powtarza, co wcześniej mówił już przewodniczący Bajak, a również przekazała urzędowi firma wykonująca badania akustyczne, że problem może powodować miejsce, w których pompy zostały zamontowane.

Wiceprzewodnicząca dziwi się, bo jak zauważa, lokalizacja mogła zostać zbadana przed zainstalowaniem tam urządzeń. - Na etapie projektu nie było robionej symulacji akustyki - odpowiada sekretarz Kuczera. Dodaje, że nie było za bardzo innej możliwości na lokalizację tych urządzeń. - Jeśli chodzi o sprawność tych pomp, to te miejsce jest optymalne - argumentuje.

Ilona Gawlica sugeruje, że warto zrobić symulację przed zamówieniem ekranów, sprawdzając, czy ten wydatek ma sens. - Czy to jest na pewno sprawdzone? - docieka. Sekretarz Kuczera odpowiada, że ekrany spełniają te warunki, które określone zostały w ekspertyzie. - To typowe ekrany, które są montowane przy autostradach - wyjaśnia. Dodaje, że temat musi być jeszcze dokładnie przeanalizowany, zanim zapadnie decyzja o zakupie ekranów.

Ludzie

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].