Skonfliktowane spółki przedłużyły terminy wykonalności wzajemnych żądań i wezwań do czasu uzgodnienia warunków ugody. To powinna zostać zawarta do 8 marca 2023 roku. Jeśli nie uda się tego dokonać, wówczas strony wrócą na ścieżkę formułowania roszczeń.
Żądanie gwarancji zapłaty 109 mln zł zostało przedłużone do 9 lutego. Rafako stoi na stanowisku, że jeśli Tauron Wytwarzanie nie wykona żądania, wówczas spółka z Raciborza "będzie uprawniona do odstąpienia od umowy z winy Tauron Wytwarzanie".
- To tutaj na 26 hektarach dzieje się to wszystko. Zatrudnienie w naszej nowej fabryce znajdzie około 3000 nowych pracowników - mówią Karolina i Krzysztof, specjaliści ds. rekrutacji w Eko-Okna S.A.
Resort aktywów państwowych stoi na stanowisku, że sprawa nie jest polityczna i spółki muszą się dogadać. Politycy opozycji kontrują, że wicepremier "twittem" ustala cenę gazu, a w tak ważnej sprawie jak inwestycja za 6 mld zł umywa ręce. Kto ma rację?
- Upadek Rafako Tauronowi nic nie daje, rodzi mu tylko wiele problemów. Podchodząc racjonalnie, należy oczekiwać, że strony znajdą porozumienie. Trzymamy kciuki, żeby rozmowy mediacyjne zakończyły się powodzeniem. W przeciwnym razie czekają nas bardzo poważne kłopoty - mówi Jerzy Hausner z JSW Koks.
Spółki nie ujawniają szczegółów spotkania, do którego doszło w Prokuratorii Generalnej RP 24 stycznia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że zdecydowano się na przedłużenie mediacji.
Prezydent Raciborza udał się do Katowic, by spotkać z prezesem zarządu Tauron Polska Energia SA. W rozmowie z Pawłem Szczeszkiem podkreślał, jak duże znaczenie ma dla niego rozwiązanie kryzysu w Rafako.
- Prezes RAFAKO (Jarosław Domagalski-Łabędzki - red.) prowadzi ten spór głównie w mediach. Nie próbuje się dogadać - skupił się na medialnych atakach. Jeśli z tej drogi zejdzie, to myślę, że będzie łatwiej porozumienie osiągnąć - powiedział wicepremier Jacek Sasin na antenie radiowej „Trójki”.
- Dwanaście lat temu pan były premier Donald Tusk nawarzył piwa i dzisiaj każe je wypić tym, którzy aktualnie rządzą. Przypomnę, że 12-letnie piwo jest zwietrzałe i pewnie niestrawne - mówi Bolesław Piecha o wizycie Donalda Tuska w RAFAKO. Firma z Raciborza jest skonfliktowana z państwowym TAURONEM, co doprowadziło ją na skraj upadłości.
W świecie, w którym króluje zdalna nauka i praca, zakupy przez internet i budowanie relacji międzyludzkich poprzez media społecznościowe, przez wiele lat istniało miejsce, w którym bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem i rozmowa były wartością nadrzędną. Jego właścicielka nigdy nie rezygnowała z własnych zasad, a jedną z nich...
Rankiem 20 stycznia były premier Donald Tusk przyjechał do firmy RAFAKO w Raciborzu. Zaprosili go związkowcy, zaniepokojeni losem przedsiębiorstwa. RAFAKO to wciąż największy pracodawca w Raciborzu.
AKTUALIZACJA
Wczoraj w Urzędzie Miasta Racibórz, prezydent Dariusz Polowy odbył spotkania z Prezesem Zarządu RAFAKO Radosławem Domagalskim-Łabędzkim, oraz przedstawicielami związków zawodowych działających w RAFAKO. Podczas spotkań rozmawiano o bieżącej sytuacji spółki, możliwych scenariuszach dla niej oraz o zakresie zaangażowania i wsparcia...
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej ma spotkać się z załogą rankiem 20 stycznia. Do Raciborza zaprosili go związkowcy z RAFAKO.
Posłowie opozycji spotkali się z pracownikami RAFAKO. Parlamentarzyści chcą, by sejmowa komisja zajęła się konfliktem na linii TAURON - RAFAKO. Związkowcy obawiają się, że do czasu zwołania komisji RAFAKO może znajdować się już w stanie upadłości.
Celem wydarzenia jest przekazanie wszystkim zainteresowanym wiedzy o instrumentach i usługach rynku pracy kierowanych do pracodawców.
- Rachunek jest prosty. Równie prosty będzie ten, który Wam Ślązacy z Ziemi Raciborskiej wystawią przy urnach - przestrzegają rządzących pracownicy RAFAKO.
E-sklep PGG przez cały 2022 rok odwiedziło prawie 9 milionów nowych użytkowników, a witryna sklepu miała ponad 350 milionów odsłon - podaje Polska Grupa Górnicza S.A.