Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

B. Musiałek: Co to jest uważność i komu to potrzebne? [FELIETON]

Umiejętności skupiania uwagi na tym co nas otacza, co w danej chwili widzimy, czujemy i myślimy nie wpiszemy w swoje CV. Nie pochwalimy się nią w towarzystwie, choć na temat uważności dużo się obecnie mówi i pisze. Dostępne są książki, blogi, kursy, strony i grupy na portalach społecznościowych. Czy warto zaangażować się w naukę odpowiednich technik? Moim zdaniem – tak. Przekonałam się o tym kilka lat temu.

B. Musiałek: Co to jest uważność i komu to potrzebne? [FELIETON]

B. Musiałek: Co to jest uważność i komu to potrzebne? [FELIETON]

Był to dla mnie czas bardzo dużej aktywności, kiedy właściwie nie odpoczywałam – w tygodniu były praca i obowiązki rodzinne, w weekendy opieka nad chorą mamą. Prawie każdy człowiek przechodzi w życiu taki etap. Jesteśmy wtedy tak sprawni i szybcy, że niemal widać, jak nasz organizm wrze od nadmiaru emocji i list zadań do wykonania. Mój, pewnego dnia, zaczął przypominać Etnę tuż przed wybuchem. 

Było to w poniedziałek rano, kiedy zaliczając wszystkie możliwe korki, pokonałam ponad sześćdziesięciokilometrowy odcinek drogi do Żor, po czym zrobiłam tygodniowe zakupy, w międzyczasie układając w głowie plan na najbliższe godziny. Po dwóch stresujących dniach i nieprzespanych nocach miałam iść do pracy, w której kreatywność to podstawa działania. Serce biło mi tak mocno, że zagłuszało wiadomości ze świata, których próbowałam słuchać. Mogłam wyłączyć telewizor, ale serca nie. Szukając chwili wytchnienia, zajrzałam więc na facebookową grupę poświęconą tematyce uważności, gdzie od niedawna należałam. Administratorka akurat zadała pytanie typu "Jak się dziś czujesz?". Napisałam w komentarzu, że nie potrafię wyhamować, i natychmiast otrzymałam wskazówki, co z tym stanem ciała i umysłu mogę zrobić. Zgodnie z zaleceniem położyłam się na łóżku z ręką na sercu, zastanawiając się nad tym, czego mi potrzeba. Zaczęłam też głęboko oddychać, wsłuchując się w siebie. Moje tętno uspokoiło się, a myśli pojaśniały. Nabrałam sił do tego, by działać dalej. W ciągu zaledwie kilku minut odpoczęłam tak, jak w weekend majowy. I to nie jest przesada.

Dlatego praktykę uważności gorąco polecam każdemu. Również na naszym żorskim podwórku można znaleźć coś dla siebie. Na przykład w Klubie MOK Rebus oferowane są warsztaty dla mam – nie bez powodu dla tej grupy osób. W najbardziej gorącym okresie życia po prostu trzeba znaleźć coś, co nas ostudzi i pomoże osiągnąć względną równowagę. 

Barbara Musiałek 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].