Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Nasze piękne przedstawicielki walczą o tytuł Miss Województwa Śląski 

Cztery piękne dziewczyny pochodzące z Rybnika, Wodzisławia Ś., Jastrzębia-Zdroju i Gołkowic mają dziś szansę powalczyć o tytuł Miss Województwa Śląskiego

Andrzej Koba drugim wiceprezydentem Jastrzębia-Zdroju  

Dotychczsowy dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jastrzębiu-Zdroju został podczas nadzwyczajnej sesji rady miejskiej przedstawiony przez prezydenta Michała Urgoła, jako drugi wiceprezydent. 

Z Odry wyłowiono ciało mężczyzny. Tragiczny finał poszukiwań 18-latka 

Tragiczne wiadomości, z Odry w Ciechowicach-Grzegorzowicach, niedaleko promu, w piątek przed południem (10.05.) wyłowiono ciało mężczyzny.

Pogoda na weekend. Koniec bezchmurnej pogody [PROGNOZA POGODY] 

Okres słonecznej aury dobiega końca. Jak wskazują nowe prognozy na weekend pojawi się sporo zachmurzenia.

Dziś wielki protest rolników. Biorą w nim udział także górnicy z JSW 

"Precz z Zielonym Ładem" - pod takim hasłem odbędzie się dziś (10.05) wielki protest rolników w Warszawie. Związkowcy mają przejść z placu Zamkowego przed Sejm. 

Borys Budka poza rządem. Kim jest jego następca? 

Premier Donald Tusk ogłosił zmiany w składzie rządu. Podał nazwiska czterech nowych ministrów - zastąpią oni tych, którzy trafili na listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

113 lat temu pierwszy pociąg przyjechał do Jastrzębia 

Budowa linii kolejowej łączącej Jastrzębie z resztą świata była epokowym wydarzeniem. Aż trudno uwierzyć, że do dzisiaj zachowała się tylko niewielka część dawnej infrastruktury.

Old good Rybnik czyli dobra firma inżyniera Malinowskiego 

Córka Władysława Malinowskiego, Józefa Janulek, wspomina największą firmę budowlaną w przedwojennym Rybniku

Budowa kościoła w Czyżowicach 

Konstrukcję dachu budowanego kościoła widać było już z daleka, gdy przejeżdżało się przez Czyżowice. Nowy kościół budowany był dokładnie na miejscu starej świątyni.

Andrzej Guła: gdyby przed 20. laty ktoś mi powiedział, że będą czołowym aktywistą antysmogowym w kraju, to bym nie uwierzył 

Andrzej Guła - lider Polskiego Alarmu Smogowego cieszy się z postępów w walce z tzw. kopciuchami. Ich liczba wciąż spada, a przybywa ekologicznych źródeł ciepła.

Mikołaj II

ur. 1284 r., zm. 1365 r.

ur. ok. 1284 r. w Opawie. Książę opawsko-raciborski. Syn Mikołaja I, księcia opawskiego i Adelajdy, siostrzenicy cesarza Rudolfa Habsburga. Po śmierci ojca w 1318 r. objął samodzielne rządy w księstwie opawskim. Prowadził politykę przychylną władcom czeskim z dynastii Luksemburgów: Janowi, a następnie Karolowi IV. Ożeniony z Anną, siostrą ostatniego Piasta raciborskiego Leszka, przejął w 1336 r. po bezpotomnej śmierci tego ostatniego, władzę nad Raciborzem, Żorami, Wodzisławiem i Rybnikiem. Już w styczniu 1337 r. widnieje na dokumentach z tytułem „dux Oppaviae et Rathiboriae” tzn. „książę Opawy i Raciborza”. Współpracując z miejscową elitą raciborską pozostawił w swoim otoczeniu doradców zmarłego Leszka. Otaczał szczególną opieką klasztor dominikanek Św. Ducha w Raciborzu i dominikanów Św. Wacława w Opawie. Z czasów panowania Mikołaja II, pochodzą pierwsze wzmianki o wielu miejscowościach na ziemi raciborskiej i opawskiej m.in. o Kylešovicach pod Opawą, Bieńkowicach. W czerwcu 1345 r. księstwo opawsko-raciborskie dotknął niszczący najazd króla polskiego Kazimierza Wielkiego. Najeźdźcy oblegli Żory oraz spalili Pszczynę i Rybnik. Przemyślida wezwał na pomoc króla Czech Jana Luksemburczyka, który w odwecie dotarł z rycerstwem aż pod Kraków. Z innego źródła wiadomo, że Mikołaj znajdował się w stanie wojny z Polską jeszcze w lutym 1346 r. 11 VI 1346 r. Książę był obecny na elekcji Karola IV Luksemburczyka na króla Niemiec. Ceniony na praskim dworze jako dyplomata, brał udział w negocjacjach zmierzających do przyłączenia biskupstwa wrocławskiego do nowej metropolii praskiej 1351 r. Żonaty aż 3-krotnie: z Anną raciborską; Jadwigą, córką Konrada I oleśnickiego; Juttą, córką Bolesława I niemodlińskiego. Zostawił po sobie 4 synów: Jana, Mikołaja, Wacława i Przemka, a także 6 córek: Małgorzatę, Eufemię, Elżbietę, Agnieszkę, Annę i kolejną Annę. Po śmierci w 1365 r. pochowany w klasztorze dominikanek Św. Ducha w Raciborzu.

Norbert Mika