Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Rzemieślnicy bali się Unii Europejskiej. Prof. Jan Klimek o szwajcarskiej mądrości i śląskiej przyszłości  

To już 30 lat odkąd Izbą Rzemieślniczą kieruje nestor śląskiego rzemiosła - Jan Klimek. O Unii Europejskiej nie zaczął myśleć jak inni w 2004 roku ale na długo wcześniej, gdy w Polsce zaczynała się transformacja, czyli 15 lat wcześniej.

Wodzisław: Nowy zarząd powiatu przedstawił swoje kompetencje i priorytety [ZDJĘCIA] 

Podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim nowi członkowie zarządu powiatu wodzisławskiego po swoim pierwszym posiedzeniu opowiedzieli o swoich kompetencjach i najważniejszych zadaniach, jakie stoją przed powiatem. 

Wojciechowicz: 70 mln zł brakuje do spięcia budżetu Raciborza na 2024 rok. Lenk: Jestem lekko zszokowany 

O konieczności zbilansowania budżetu, jaki zastał w magistracie nowy prezydent Jacek Wojciechowicz, mówił wpierw w Radiu Vanessa, we wtorek rano. Przy okazji konferencji popierającej Łukasza Kohuta w wyborach europejskich włodarz podał w mediach,...

Czas jest bezcenny. Swojego łatwo nie oddawaj [FELIETON] 

Naprawdę lubię siebie. Mój monolog wewnętrzny od dawna nie zawiera określeń negatywnych. Nazywam rzeczy po imieniu, akceptuję je, uczę się na swoich błędach - pisze w swoim felietonie pn. "Czas jest bezcenny. Swojego łatwo nie oddawaj"...

Grzegorz Braun przyjechał wozem strażackim, aby poprzeć Romana Fritza. Spotkanie Konfederacji w Wodzisławiu Śląskim 

15 maja odbyło się spotkanie z Romanem Fritzem, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego, gościem specjalnym był poseł Grzegorz Braun. Obecni byli też parlamentarzyści z innych państw, którzy wyrazili swoje poparcie dla Konfederacji i Fritza.

Przyłącz się do akcji pomocowej dla Antosia i upiecz ciasto. Razem możemy pomóc!  

Rada Rodziców "Korfantego" organizuje akcję pomocową dla Antosia Janasa z Jastrzębia-Zdroju. Jest on bardzo poważnie chory, a leczenie kosztowne. Rada Rodziców zachęca wszystkich mieszkańców do włączenia się w działania na rzecz chłopca....

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie ustawy o języku śląskim 

- Rozmawiam na ten temat z ekspertami. Większość naukowców jest jednego zdania, że na Śląsku jest bardzo wiele dialektów, w których mówią ludzie w poszczególnych miejscowościach - oznajmił prezydent Andrzej Duda.

NOWE Wypadek na Gliwickiej w Raciborzu. Mężczyzna zabrany do szpitala. Ruch na trasie został przywrócony 

Na ulicy Gliwickiej w Raciborzu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Na trasie utworzyły się ogromne korki, w tej chwili nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwają utrudnienia.

Bezprawna jazda w sercu przyrody. Las nie dla quadów i crossów 

W lesie jazda quadami i motocyklami crossowymi jest surowo zabroniona, o czym leśnicy regularnie przypominają. Niestety, problem staje się coraz bardziej palący. Aleksander Kania, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie,...

Były komandos z Raciborza został doradcą szefa MON. Ma poprawić warunki służby żołnierzy 

Urodzony w Raciborzu Paweł Mateńczuk, ps. Naval, były komandos JW GROM, weteran misji zagranicznych, został Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej ds. warunków służby wojskowej.

Franciszek Styra

ur. 28.11.1882, zm. 10.10.1941
Ks. Franciszek Styra urodził się 28 listopada 1882 r. w Biedrzychowicach w powiecie prudnickim niedaleko Głogówka. Matka Paulina Styra z domu Miczków zajmowała się domem, ojciec Józef był drobnym chałupnikiem. 18 lutego 1903 r. po ukończeniu gimnazjum i zdaniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Seminarium we Wrocławiu, gdzie 27 czerwca 1907 r. z rąk bp Adolfa Bertrama otrzymał święcenia kapłańskie. Po latach w mszańskiej kronice parafialnej napisał, że do studiów nakłonił go ks. Emanuel Schulzik. Był on swego czasu proboszczem w Wodzisławiu, skąd przyszedł do Biedrzychowic.
Okres II wojny światowej
We wrześniu 1939 r. w wyniku wybuchu wojny Mszanę dotknęły działania wojenne. Na Bożej Górze polski oddział blokował niemieckim wojskom podejście w stronę Pszczyny. W kościele w tym czasie trwało nabożeństwo, gdyż był to pierwszy piątek miesiąca, który zgromadził rzeszę wiernych. Po nabożeństwie część ludzi czekała jeszcze na spowiedź, gdy usłyszeli co się stało zaczęli pośpiesznie uciekać z kościoła. Ks. proboszcz apelował wtedy do swoich wiernych by nie czynili paniki tylko spokojnie wracali do swoich domów. W tym czasie ks. Styra uratował od śmierci kilku chłopców. Jak opisywała po latach mszańska nauczycielka w kronice gminnej Wanda Sitek (z domu Hanuszkiewicz): „W piwnicy domu Krótkich na skrzyżowaniu ukrywali się młodzi chłopcy uciekający z Jastrzębia. Hitlerowcy okrążyli dom twierdząc, iż strzały padły z tego właśnie domu. Wyprowadzono tych chłopców 17-, 18-letnich bezbronnych i niewinnych prowadząc ich przez wieś na rozstrzelanie. Wówczas to proboszcz mszański ks. Styra, gorący patriota Polak, powiadomiony o tragedii chłopców natychmiast przybył na miejsce, a znając język niemiecki interweniował, zaręczając własną głową niewinność tych chłopców, których po usilnych próbach zwolniono.[…] Uratował od rozstrzelania 9 młodzieńców (...)”.
Wraz z początkiem okupacji we wsi zaczynało brakować podstawowych produktów, a ceny pozostałych znacznie wzrosły. Problemem było zamykanie sklepów, gdyż kupcy obawiali się zmiany waluty i nie wiedzieli jaki będzie nowy przelicznik. Naczelnikiem gminy został Antoni Tatarczyk z Granic. Siedziba urzędu gminy początkowo mieściła się w domu Teodora Tatarczyka, później przeniesiono ją do budynku starej szkoły obok kościoła parafialnego, gdzie pozostała do lat 90. Z początku podawano tylko obwieszczenia w języku niemieckim jednak później zaczęto wprowadzać język okupanta jako obowiązujący w urzędzie, szkole oraz kościele. Język niemiecki wprowadzić musiał ks. Styra również w dokumentacji kościelnej. Księgi metrykalne i kronika parafialna prowadzone były w tym okresie w języku niemieckim. Wielu nauczycieli opuściło Mszanę, a ci co pozostali współpracowali z okupantem i organizowali kursy nauki języka niemieckiego dla dzieci i młodzieży. Wspomniana już Wanda Sitek zjawiła się w pierwszych dniach wojny na probostwie i oprócz pomocy materialnej usłyszała od ks. Styry słowa otuchy: „…może mnie nie będzie, może Pani nie będzie, ale Polska będzie, ja w to wierzę”. 10 września 1939 r. ks. Styra spotkał się potajemnie z mieszkańcem wsi o nazwisku Sitek, którego darzył szczególnym zaufaniem, polecił mu, by ten przechował gdzieś powstańczy sztandar, który znajdował się w kościele.
Wywózka do KL Auschwitz
Ks. Styra nigdy nie wymienił nazwisk osób, które go zdradziły, jednak świadom był zdrady ze strony parafian co przekazał ks. Konradowi Szwedzie. Najbardziej prawdopodobne jest, że autorem denuncjacji był jeden z miejscowych Niemców pełniący funkcję urzędniczą we wsi oraz pracujący jako grabarz na miejscowym cmentarzu. Co działo się z ks. Styrą w rybnickim więzieniu wiemy tylko z wydanych po latach wspomnień ks. Konrada Szwedy. Ten opisuje te wydarzenia na podstawie opowiadań ks. Styry, z którym spotkał się w obozie: „Szykany więzienia rybnickiego znosił ks. Styra z godnością katolickiego kapłana. Traktowany na równi z innymi więźniami spełnia najniższe posługi, a w chwilach wolnych modli się, myśli i snuje refleksje nad swoim życiem…(…). Teraz jest we więzieniu jako wyrzutek społeczeństwa, wzgardzony przez wszystkich. Tak chętnie wszystkim pomagał, radził, podnosił na duchu, dziś jemu nikt pomóc nie chce. Smutny siedzi w celi więziennej i modli się do Wszechmogącego Boga. Po trzech miesiącach wywieziono ks. Styrę z Rybnika do Oświęcimia. Tu już nie znalazł chwili czasu na refleksje. Tu zaprzężony w kierat obozowego życia stawał się numerem bez znaczenia.[…]”. Starsi mieszkańcy Mszany wspominali również, że próbowano proboszcza ratować, wysyłając delegację, która miała poświadczyć przed gestapo o niewinności kapłana. Nie udało się jednak ocalić mszańskiego proboszcza. 17 lipca 1941 roku ks. Styrę przewieziono go do obozu pracy KL Auschwitz. Tam nadano mu numer obozowy – 18176.
Ks. Styra po przybyciu do obozu, tak jak wszyscy więźniowie bardzo szybko zetknął się z brutalną rzeczywistością oraz musiał dostosować się do bestialskich warunków jakie tam panowały. Spotkał tam swego życzliwego parafianina z Mszany Alojzego Sobalę. Przebywali razem na jednym bloku. Alojzy Sobala, który miał dostęp do kuchni, zaproponował zatem swojemu proboszczowi dodatkowe jedzenie. Ks. Styra zdawał sobie sprawę, że przyjęcie dodatkowej żywności oznaczało pozbawienie jej innych więźniów, dlatego odmówił. Warto tutaj wspomnieć, że Alojzy Sobala doczekał się zwolnienia z obozu 31 sierpnia 1943 r. i powrócił do Mszany, gdzie zmarł 5 lutego 1954 r.
Ks. Styra został skierowany do pracy w komandzie Neu-Bau, gdzie woził taczką cegły, nawóz i wodę, kopał ziemię i pielęgnował drzewa. Był wielokrotnie bity. Ks. Szweda wspomina również o wielkiej pokorze mszańskiego proboszcza oraz pogodzeniu się z losem więźnia obozowego. Pewnego dnia zapytany przez blokowego, który słynął z okrutnego znęcania się nad więźniami za jakiekolwiek przejawy religijności, o swój zawód, na odpowiedź, że jest duchownym, został mocno uderzony w twarz tak, że upadał na ziemię. Dostał rozkaz położenia się na taborecie i otrzymał 25 cięgów. Następnego dnia, jak wspomina ks. Szweda, blokowy dalej znęcał się nad kapłanem: „(…) Przyprowadźcie mi tego komendianta – krzyczy następnego wieczoru krwawy tyran. Odmów egzekwie nad tym ścierwem leżącym pod murem… Nie mogę tego ucz… nie dokończył ksiądz Styra, gdyż w tym momencie wymierzył mu blokowy tak gwałtowny policzek, iż jęknął tylko bezwładnie i runął na ziemię. Wśród bluźnierstw i wyzwisk kopie w brzuch, głowę… Ty z moich rąk nie wyjdziesz, przeklęty klecho, wykończę Cię w ciągu trzech dni…”.
Męczeńska śmierć
Po czterech miesiącach pobytu w Oświęcimiu ks. Styra zachorował. Na palcu u nogi pokazał się ropień. Stan zdrowia ks. Styry ciągle się pogarszał. Wykańczał go powoli osiemnastogodzinny dzień pracy, głód, długie stanie na apelach oraz niewygodne drewniaki, które spowodowały ogromne rany na nogach. Ks. Szweda próbował pomagać ks. Styrze: „(…) W każdą niedzielę przed ambulansem tłumy chorych. Biorę ks. Styrę na plecy i niosę przed orydynującego lekarza. Na korytarzu zauważa nas sekretarz Strössel – straszliwy wróg Kościoła. – Precz mi stąd, francowaci kapucyni – krzyczy, a chwyciwszy za kołnierz daje kopniaka i wyrzuca za drzwi. Ks. Styra ze spokojem zniósł to upokorzenie. Noga nabrzmiała, gorączka rosła; w takich boleściach przetrwał jeszcze cztery dni, aż nieprzytomnego przyniesiono z pracy do szpitala. Przeprowadzono operację. – Jestem zupełnie bez sił – zdaje mi się, że już stąd nie wyjdę – powiedział jakby czuł bliski koniec. Na izbie chorych panowały straszliwe warunki. Z gnijących flegmon i ran wylewała się na koce ropa. Nad chorymi unosiły się czarne kłębowiska much i owadów. Obok blok 11 ze ścianą śmierci. Za każdą salwą plutonu egzekucyjnego ks. Styra drżał i zatykał uszy. Cieszył się, gdy mu podałem kubek herbaty lub pan Sobala z Mszanej przyniósł trochę marmolady. Do straszliwych boleści dołączyło zapalenie płuc. Nieustanna gorączka spalała organizm, nastąpiło zapalenie opon mózgowych, graniczące z utratą władz umysłowych. Ks. Styra odbył spowiedź świętą zeschłymi wargami szepce: „Jezus Maryja” i słowa „wszystkim przebaczam, również i moim wrogom”.
Ks. Styra zmarł w nocy z 9 na 10 października 1941 r. Całą noc był przy nim obecny ks. Gołębiowski z diecezji wrocławskiej. W akcie zgonu zapisano, iż umarł w wyniku powikłań po operacji nogi. Tak wyglądały ostatnie dni mszańskiego proboszcza. Mszańscy parafianie pamiętali o nim, szczególnie nauczycielka Wanda Sitek, która organizowała spotkania upamiętniające jego postać oraz pisała na jego temat wiele artykułów: „Swoim postępowaniem dał przykład jak godnie umierać za ojczyznę”.
Wanda Sitek w 1946 r. zorganizowała dla społeczeństwa Mszany akademię żałobną ku czci ks. proboszcza Styry. Był kwiecień miesiąc pamięci narodowej. Na tle flagi narodowej zawieszono portret ks. Styry, nad nim cierniową koronę z gałęzi obok trójkąt z literą P. O pobycie ks. Styry w obozie opowiadał były więzień Oświęcimia Alojzy Sobala. Jedyną pamiątką jaka do dziś pozostała po mszańskim proboszczu męczenniku jest solidnie prowadzona kronika parafialna, uporządkowana i sklejona w całość, która zawiera pisma sięgające nawet XV wieku. W przedsionku kościoła św. Jerzego w Mszanie znajduje się również tablica upamiętniająca ks. Styrę, a jedna z mszańskich ulic nosi jego imię. Jednak najważniejsze jest to, jak napisała o nim po latach Wanda Sitek, że „Zostawił pomnik w sercach parafian jako kapłan męczennik”.
Katarzyna Lewandowska