Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Święto świętego Floriana w Zawadzie. Członkowie MDP złożyli ślubowania [ZDJĘCIA] 

W całej Polsce odbyły się obchody związane ze świętem św. Floriana - patrona strażaków. 

Igo i Artur Rojek zaśpiewali na majówce w Rybniku [ZDJĘCIA] 

Znani w całej Polsce wokaliście byli gwiazdami kolejnego dnia rybnickiej majówki. Zobaczcie fotorelację z wydarzenia autorstwa Daniela Wojaczka.

147 lat tradycji. Procesja ku czci św. Floriana w Pogrzebieniu [ZDJĘCIA] 

Od 147 lat w Pogrzebieniu odbywa się procesja upamiętniająca wielkie gradobicie. To wydarzenie ma miejsce ku czci św. Floriana – patrona strażaków, którego wspomnienie przypada na 4 maja, dzień, w którym odbywa się ta uroczystość. Procesja...

OSP Cyprzanów świętuje 140 lat. W prezencie nowy wóz [ZDJĘCIA] 

- Przez 140 lat nasza jednostka była świadkiem wielu wydarzeń, ale również historii pisanej przez jej druhów. Pozostaną oni naszym wzorem i wielkim wyzwaniem - powiedział na uroczystości 140-lecia OSP Cyprzanów prezes tej jednostki, Marek...

W Żorach odbyły się zawody strzeleckie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA] 

Przy dźwiękach wystrzałów z broni palnej Żory uczciły kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja na strzelnicy „Dębina”, gdzie zorganizowano otwarte zawody strzeleckie.

Brodka i Mery Spolsky porwały publiczność. Na kampus wróciła rybnicka majówka [ZDJĘCIA] 

Brodka, Mery Spolsky i Bartnicky wystąpili na rybnickim kampusie. Do Rybnika wróciła koncertowa majówka "Maj, bzy, Rybnik i Ty".

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Raciborzu [ZDJĘCIA] 

W Raciborzu uroczyście obchodzono święto państwowe, upamiętniające uchwalenie pierwszej w Europie oraz drugiej na świecie ustawy zasadniczej.

Wzruszający i sportowy. Taki był I Memoriał im. asp. Michała Kędzierskiego w Raciborzu [ZDJĘCIA] 

Początek maja w Raciborzu zaczął się niezwykle aktywnie. Odbył się 1. Memoriał im. asp. Michała Kędzierskiego, który przyniósł szereg atrakcji dla wszystkich miłośników sportu i rekreacji.

Tłumy na pikniku rodzinnym w Parku Miejskim [ZDJĘCIA] 

Po porannych uroczystościach związanych z obchodami 3 maja, w Parku Miejskim w Wodzisławiu Śląskim zorganizowano piknik rodzinny z licznymi atrakcjami. 

Święto Konstytucji 3 maja w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA] 

Rozpoczęcie uroczystości odbyło się przy Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. 

Wanda Różańska

ur. 10.04.1915, zm. 17.01.1999

Wanda Różańska urodziła się w 10 kwietnia 1915 r. w biertułtowskiej części Radlina. Była córką Józefa, aktywnego działacza narodowego, uczestnika trzech powstań śląskich i komisarza plebiscytowego w Rudach. Wychowywana była w duchu polskości. Po ukończeniu gimnazjum Sióstr Urszulanek w Rybniku rozpoczęła studia polonistyczne w Poznaniu. Ukończyła je w czerwcu 1939 r.

W okresie okupacji niemieckiej została aresztowana ze względu na działalność swojego ojca. Najpierw więziono ją w rybnickim areszcie, a następnie – w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück w Niemczech. Została tam zarejestrowana jako więźniarka nr 3711. W aktach określono ją jako „fanatyczną Polkę”. W obozie wykonywała różne prace. Przede wszystkim zajmowała się jednak robotami ziemnymi i karczowaniem lasu. Wyjeżdżała również na roboty do pobliskich folwarków. W latach 1942 – 1945 pracowała w warsztacie szewskim. Tuż przed wyzwoleniem obozu zachorowała na tyfus. Jak się później okazało, choroba uratowała jej życie, bo z jej powodu nie mogła skorzystać z organizowanego przez Polski Czerwony Krzyż wyjazdu do Szwecji. Statek z więźniarkami podczas rejsu Bałtykiem natknął się na minę i zatonął. Podczas ewakuacji niemieckiego obozu, skorzystała z nadarzającej się okazji i z trzema innymi więźniarkami uciekła z kolumny, ukrywając się w pobliskim lesie. Gdy reszta więźniów przeszła dalej, wyszły z ukrycia i udały w przeciwnym kierunku. Po okresie tułaczki dostała się do Poznania, stamtąd wróciła w rodzinne strony.

W czerwcu 1945 r. po okresie rekonwalescencji podjęła pracę nauczycielki w rybnickim gimnazjum, dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich. Pracowała tam, aż do przejścia na emeryturę ucząc i wychowując wiele pokoleń młodych Polaków. Jej uczniami byli m.in. ks. emerytowany metropolita katowicki arcybiskp Damian Zimoń, czy Piotr Paleczny, wybitny pianista. Wychowankowie Wandy Różańskiej wspominają ją jako obowiązkową, stanowczą i wymagającą nauczycielkę, ale pracę uczniów oceniała zawsze sprawiedliwie. Przez wiele kolegów i koleżanek z grona pedagogicznego była uznawana za autorytet. Jak oceniał ks. arcybiskup senior Damian Zimoń, choć doświadczyła obozowego koszmaru, nigdy nie epatowała wojennymi przeżyciami. Jej wykłady były konkretne i jak na tamte czasy, bardzo odważne. W 1958 r. na jej wniosek rada pedagogiczna postanowiła nadać I Liceum Ogólnokształcącemu imię Powstańców Śląskich – na cześć i chwałę przodków, którzy oddali życie w obronie ojczyzny i Śląska.

Wanda Różańska nigdy nie założyła rodziny. Prawie całe życie mieszkała w Radlinie. Zmarła 17 stycznia 1999 r. w rybnickim Domu Pomocy Społecznej. Jej ciało zostało złożone na biertułtowskim cmentarzu.

Justyna Koniszewska


Autorka korzystała m.in. z publikacji „Kobiece twarze radlińskiej historii”.