Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rudy są na tydzień! Czyli jak "miastowi" zakochali się w jednej z najpiękniejszych polskich wsi

W piątek, 12 sierpnia, w Halo! Rybnik odbyło się spotkanie z Aleksandrą Klich i Robertem Siewiorkiem - autorami książki "Rudy zaczarowane. Praktyczny przewodnik na weekend (i nie tylko)".

Rudy są na tydzień! Czyli jak "miastowi" zakochali się w jednej z najpiękniejszych polskich wsi
Aleksandra Klich i Robert Siewiorek "Rudami zaczarowanymi. Praktycznym przewodnikiem na weekend (i nie tylko)". Publikację można kupić w Punkcie Informacji Miejskiej Halo! Rybnik.

Małżeństwo zamieszkuje Rudy od 5 lat. Wybudowali tam dom, chcąc osiąść w miejscu, gdzie, jak sami twierdzą, pełno jest drzew. Pomysł na przewodnik pojawił się w odpowiedzi na często zadawane przez znajomych pytania o miejsce zamieszkania oraz jako śląski kołocz, którym wita się z sąsiadami. Poza tym, chcieli obalić stereotyp Śląska, który kojarzy się głównie z przemysłem.

- Trzeba szanować czas czytelnika - powiedział na spotkaniu Robert Siewiorek. W myśl tej dewizy został przygotowany przewodnik. Jest szczegółowy i bogaty w ciekawostki. Można powiedzieć, że nawiguje czytelnika po Rudach. Oprowadza po historycznych i kulturowych, a zarazem ulubionych miejscach autorów, m.in.: Opactwie Cystersów, Leśniczówce Wildeck oraz Kaplicy św. Marii Magdaleny. Okraszony jest zdjęciami autorstwa Adama Wajnera, Lucyny Jarzynki oraz samego autora.

Kolejka do zakupu przewodnika złożona z uczestników spotkania.

- Szczególne podziękowania dla Andrzeja Żylaka i innych rybnickich firm, bez pomocy których ten przewodnik nie zostałby wydany - wspominała Aleksandra Klich, dodając, że w przygotowaniu jest już kolejny przewodnik, tym razem dotyczący Rybnika.

Poza promocją książki Aleksandra i Robert opowiadali o kąpielach leśnych, które służą im jako metoda relaksacyjna. Dzielili się anegdotami. Polecali odwiedzić sołectwo, bo "Rudy są na tydzień". Namawiali również do korzystania z aplikacji stworzonej przez Bartka Pacia "Odkryj Rudy", dostępnej na urządzenia z systemem Android i iOS.

Jeśli jesteście ciekawi gotycko-barokowej bazyliki lub dlaczego Cystersi byli zakonem biznesmenów musicie zaopatrzyć się w ten przewodnik i wybrać się do Rud.

Angelika Mamot

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wielkihanraciborski (87.101. * .96) 14.08.2022 15:51

Rybniki ręce precz od Rud !

~SJZ (46.134. * .47) 14.08.2022 09:31

Rudy już raz oczarował Polaków, teraz znowu próbuje to robić z czynnym wsparciem z za Odry.