Czwartek, 23 stycznia 2020

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Aż 3 222 wypadków w województwie śląskim w 2018 roku. Eksperci radzą, jak ubezpieczyć auto, aby uniknąć dodatkowych kosztów

16.05.2019 10:34 | 3 komentarze | (s)

3 222 rocznie, czyli średnio 268 miesięcznie i ponad 8 dziennie — tyle kolizji miało miejsce w 2018 roku w województwie śląskim. Poszkodowani w tych zdarzeniach dostaną odszkodowanie z OC sprawców. Tych czekają jednak pewne, a w dodatku niemałe wydatki. Jak ubezpieczyć auto, aby ich uniknąć?

Aż 3 222 wypadków w województwie śląskim w 2018 roku. Eksperci radzą, jak ubezpieczyć auto, aby uniknąć dodatkowych kosztów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wynika z danych, udostępnionych przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wśród czynników mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, na pierwsze miejsce zdecydowanie wysuwa się człowiek. Zmniejszona koncentracja, gorszy dzień, rozkojarzenie — chwila nieuwagi wystarczy, aby na drodze doszło do kolizji.

Konsekwencje dla sprawcy

Finansowe konsekwencje zdarzeń drogowych najboleśniej odczuwają ich sprawcy. Jeśli nie posiadali dodatkowych polis komunikacyjnych, koszty związane z naprawą swoich pojazdów będą musieli pokryć z własnych środków. A te, zwłaszcza w przypadku nowych i luksusowych aut mogą być bardzo wysokie. To jednak nie wszystko. Kierowca, który spowodował kolizję musi się liczyć również ze wzrostem stawki OC. Historia szkodowości jest bowiem jednym z kluczowych czynników, warunkujących cenę polisy. Choć takie informacje nie napawają optymizmem, … sytuacja nie jest tak rozpaczliwa, na jaką wygląda. Chcesz ochronić portfel przed skutkami kolizji, wypadków i stłuczek? Sięgnij po AC, assistance i ubezpieczenie ochrony zniżek.

AC a ochrona portfela sprawcy

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, chroniące portfel kierowcy przed konsekwencjami zdarzeń, powstałych na skutek działania osób trzecich, zwierząt, czynników atmosferycznych czy żywiołów.

Jeśli masz AC, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w przypadku kradzieży auta, kolizji z innym pojazdem (nawet jeśli to Ty ją spowodujesz), szkody parkingowej czy zalania wnętrza samochodu na skutek ulewnego deszczu. Pamiętaj jednak, że szczegółowy zakres ochrony zależy od konkretnego towarzystwa i wybranego wariantu polisy. Aby znaleźć tę, która okaże się realnym wsparciem, określ swoje potrzeby i oczekiwania. - mówi Tomasz Szymański, doradca porównywarki ubezpieczeń porownywarka-oc-ac.pl/

Użyteczne AC — określ swoje potrzeby

 • Chcesz objąć auto i wyposażenie kompleksową ochroną od wszystkich ryzyk? Wybierz AC all risk. Taka polisa gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku zaistnienia każdego zdarzenia, które nie zostało wskazane w wyłączeniach odpowiedzialności. W parze z szeroką ochroną idzie jednak wysoka cena. Składki AC all risk są najwyższe na rynku i nie każdy kierowca będzie gotowy je ponieść.
 • Zależy Ci na tym, aby otrzymać odszkodowanie, jeśli spowodujesz kolizję? Sięgnij po tradycyjne AC wypadkowe. Dzięki wypłaconemu przez ubezpieczyciela świadczeniu naprawisz własny samochód, bez konieczności sięgania do portfela. W zależności od swoich potrzeb możesz wybrać gotówkowe lub bezgotówowe rozliczenie szkody. W opcji gotówkowej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na Twoje konto. W opcji bezgotówkowej rozliczy się bezpośrednio z warsztatem.
 • Odszkodowanie w przypadku kradzieży auta jest dla Ciebie priorytetem? Znajdź dobre AC kradzieżowe. Wybierając polisę zwróć uwagę na udział własny w szkodzie. Wysoki (np. na poziomie 20 - 25%) obniży o taką wartość nie tylko kwotę składki, ale również kwotę wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania.

Jak znaleźć najtańsze AC?

Jeśli wiesz już, jakiej ochrony najbardziej potrzebuje Twój samochód, możesz rozpocząć poszukiwania najtańszego AC. Musisz wiedzieć bowiem, że mimo podobnego (a często wręcz identycznego zakresu) różnice w cenach poszczególnych polis mogą wynosić nawet kilkaset złotych rocznie. Aby znaleźć tę najtańszą, nie rezygnując z jakości, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń dostępnego pod adresem porownywarka-oc-ac.pl/kalkulator-oc/. Podając porównywarce informacje na temat kierowcy i auta, otrzymasz oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Wraz z cenami, zakresem i szczegółowymi informacjami na temat sposobu likwidacji szkody. Dzięki temu szybko sprawnie i wygodnie znajdziesz AC, które najlepiej spełni Twoje potrzeby i nie obciąży portfela.

Assistance - pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach na drodze

Także dobrana do potrzeb polisa assistance pomoże Ci uniknąć dodatkowych, powypadkowych kosztów. Do standardowych usług, gwarantowanych przez ubezpieczycieli należą:

 • naprawa na miejscu zdarzenia,
 • holowanie pojazdu,
 • wynajem samochodu zastępczego,
 • transport osób,
 • nocleg w hotelu,
 • pomoc przy wymianie koła,
 • dostarczenie części zamiennych,
 • opieka nad dziećmi i osobami niesamodzielnymi,
 • przewóz, opieka i leczenie zwierzęcia domowego,
 • pomoc informacyjna.

Szczegółowy zakres assistance, podobnie jak zakres AC zależy od wybranego towarzystwa i wariantu.

Ważne: wybierając assistance, zwróć uwagę nie tylko na zakres, ale także na określone przez poszczególne towarzystwa limity — kilometrowe, kwotowe i czasowe. Choć większość towarzystw zapewni transport osób po wypadku, w każdym z nich limit kilometrów może być inny. Nocleg w hotelu? Jak najbardziej. W zależności od ubezpieczyciela będziesz mógł skorzystać z takiej usługi przez 1, 3 lub 5 nocy. Chcesz uniknąć frustracji i nieprzyjemnych niespodzianek? Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem dokładnie przestudiuj szczegóły polisy i wyłączenia odpowiedzialności.

Ochrona zniżek - dobra historia szkodowości mimo kolizji

Wykupując ubezpieczenie ochrony zniżek, unikniesz podwyżki stawki OC, wynikającej ze spowodowanej szkody. Polisa pozwoli Ci więc zachować dobrą historię szkodowości, mimo „wpadki”. Zanim sięgniesz po ochronę zniżek, sprawdź szczegółowe parametry polisy. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie warunki będziesz musiał spełnić, aby zachować rabat.

Materiał zewnętrzny