Wtorek, 19 października 2021

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Kultura

Prezydent Polowy spodziewa się poznać nowego dyrektora Muzeum do końca września

21.09.2021 13:48 | 4 komentarze | ma.w

Jakiego Muzeum oczekuje wraz z nową dyrekcją prezydent Raciborza? Zapytaliśmy o to głowę miasta przy okazji pożegnalnego koncertu dla Joanny Muszały-Ciałowicz, która odeszła na emeryturę po 22 latach zarządzania placówką.

Prezydent Polowy spodziewa się poznać nowego dyrektora Muzeum do końca września
Dariusz Polowy i Dawid Wacłwczyk wybrali się do Muzeum na pożegnanie byłej dyrektor. Zagrał dla niej duet prezentujący muzykę dawną
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Prezydent Polowy ustalił wcześniej z J. Muszałą-Ciałowicz, że pożegna ją specjalnie dedykowanym jej koncertem. Początkowo miał się on odbyć w sierpniu, lecz w tym terminie włodarz witał w Raciborzu multimedalistkę Igrzysk Olimpijskich Justynę Święty-Ersetic i nie mógł być w Muzeum.

Na pożegnanie odchodzącej dyrektor wybrano więc koncert muzyki dawnej - w sobotę 18 września, w wykonaniu Aleksandry Buczyńskiej-Kusak i Rafała Górczyńskiego. Artyście współpracują z Capella Cracoviensis. Niestety na wydarzeniu zabrakło byłej szefowej Muzeum (usprawiedliwiła się wcześniej), a D. Polowy ze swym pierwszym zastępcą wręczyli list gratulacyjny, kwiaty i podarek na ręce p.o. dyrektora Muzeum Iwony Mogielnickiej.

Prezydentowi Raciborza zadaliśmy przy okazji koncertu 3 pytania o bieżącą sytuację placówki, która czeka na swego nowego szefa.

Z jaką myślą Pan przybył na koncert pożegnalny dla byłej dyrektor, niestety nie zastawszy pod muzealnym adresem bohaterki wydarzenia?

Coś się kończy i coś się zaczyna. Kiedy wiemy, że odszedł król, oczekujemy już słów: wiwat król. Tak się złożyło, że zaplanowane dla pani Joanny Muszały-Ciałowicz życzenia i prezent w formie podziękowania za długoletnią pracę na rzecz Miasta Racibórz złożyłem na ręce interrexa (z łac. między król) czyli pani Iwony Mogielnickiej (od red. pani Iwona pracuje w Muzeum od momentu objęcia stanowiska dyrektora przez J. Muszałę-Ciałowicz w 1999 roku).

Jaki oczekiwania ma urząd miasta wobec następcy wieloletniej dyrektor?

Widzimy, że wiele zmian w otaczającym świecie następuje w sposób galopujący. Nie oznacza to, że wszystkim tym trendom powinniśmy ulegać, ale pewnie oczekujemy tego, żeby podobnie jak wiele innych instytucji Muzeum też wyszło do ludzi, aby korzystało z tych nowych narzędzi, które się pojawiają. Mam nadzieję, że w tym kierunku będziemy szli. Nowo utworzona komórka innowacyjna w Muzeum, co w kontekście takiej placówki może brzmieć troszkę zagadkowo, na pewno w tym pomoże.

Kiedy można się spodziewać rozstrzygnięcia konkursu na stanowiska dyrektora Muzeum?

Procedura trwa, odbyły się przesłuchania kandydatów. Dosyć liczna komisja analizuje te oferty. W międzyczasie jest zaplanowanych wiele innych obowiązków, więc mogę powiedzieć, że jakaś informacja na ten temat powinna być znana może do końca miesiąca, jeżeli się wszystko uda.

Program koncertu

Skład: 2 viole da gamba

Aleksandra Buczyńska-Kusak & Rafał Gorczyński

*John Dowland:

Come again, Flow my tears

*Anonymus Duet nr 3

*J.S. Bach: Inwencja nr 4 d moll BWV 775, IKB 330 (ar. orfeo Mandozzi)

*M.Marais: Les Voix Humaines D dur

* August Kühnel Aria X. "Herr Jesu Christ, du höchstes Gut"

*A. Forqueray: Suita G dur: Chaconne La Buisson

*J. B. de Boismortier: Sonata nr 2 ze zbioru

9 Petites Sonates suivies d'une Chaconne pour deux Bassons, Violonceles ou Violes

*M.Marais: Les Follies d’ Espagna 32 Wariacje na viole da gamba i basso continuo

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza