Piątek, 16 kwietnia 2021

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Kultura

Od 60 lat działają dla lokalnej społeczności. KGW Pogrzebień świętuje jubileusz [ZDJĘCIA]

02.12.2019 19:00 | 0 komentarzy | mad

Obecni oraz byli działacze, a także zaproszeni goście spotkali się w niedzielę 1 grudnia w Oratorium Młodzieżowym w Pogrzebieniu, aby uczcić piękny jubileusz 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich. Były wspomnienia, życzenia oraz wspólna biesiada. Uroczystość poprzedziła msza święta, którą odprawił proboszcz, ks. Tadeusz Augustyn.

Od 60 lat działają dla lokalnej społeczności. KGW Pogrzebień świętuje jubileusz [ZDJĘCIA]
Byli i obecni członkowie pogrzebieńskiego KGW oraz osoby zaproszone na niedzielną uroczystość.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Z waszego jubileuszu możemy być wszyscy dumni – mówił podczas uroczystości wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój, życząc działaczom wszystkiego, co najlepsze.

– Aby was nie ubywało, a wasze grono z roku na roku przyjmowało coraz to młodsze osoby – życzył wójt, przekazując na ręce przewodniczącej Krystyny Lenort pamiątkową tablicę.

– 60-lecie to całkiem spory jubileusz. A z ogromnym szacunkiem pochylam głowę nad najstarszym pokoleniem działającym w kole. Bo to pokolenie ma bagaż pełen doświadczeń, z którego mogą czerpać następne osoby. To pokolenie posiada mądrość, którą zdobywa się razem z upływającymi latami. Jednak wspaniale jest tutaj widzieć przekrój wszystkich pokoleń. To znaczy o tym, że tradycja nie zginie i będziemy ją podtrzymywać – powiedział z kolei przewodniczący rady gminy Marian Zimermann, składając jubilatom najserdeczniejsze życzenia.

Głos zabrał również m.in. Eugeniusz Kura - były przewodniczący kornowackiej rady gminy, sołtys Pogrzebienia oraz radny powiatowy. W trakcie przemowy odczytał on list gratulacyjny starosty Grzegorza Swobody oraz całego zarządu powiatu.

– Najlepsze, co możemy zrobić dla innych to nie tylko dzielenie się z innymi swoim bogactwem, ale uświadamianie im własnych środków możliwości – napisał w piśmie starosta raciborski.

Uroczystość odbywająca się w Oratorium Młodzieżowym była okazją do wspomnień, podziękowań oraz wspólnej biesiady. Jak każdy jubileusz, tak i ten nie obył się bez symbolicznego toastu i odśpiewania „Sto lat”. Gospodynie zaserwowały również smaczny poczęstunek.


Z kart historii

Zgodnie z dokumentacją prowadzoną przez zarząd Kółka Rolniczego, Koło Gospodyń Wiejskich zostało zawiązane przy Kółku Rolniczym w Pogrzebieniu w 1959 roku. Działalność KGW ożywiła się dopiero po roku 1965, kiedy Kółko Rolnicze mogło wspierać inicjatywy gospodyń finansowo. Od roku 1967 przewodniczącą gremium została Anna Staniek. Pierwsze zebranie odbyło się w starej szkole podstawowej w Pogrzebieniu. Do zarządu powołano: Teresę Komorek (zastępca przewodniczącej), Cecylię Hałacz (sekretarz), Martę Zimermann (skarbnik) oraz Hildegardę Zając, Annę Zając i Annę Bugiel.

Członkinie w latach 70. organizowały wycieczki np. do Zakopanego, Międzybrodzia, Kotliny Kłodzkiej dofinansowane przez Kółko Rolnicze. W okresie letnim także przy wsparciu Kółka Rolniczego oraz innych instytucji organizowany był dla najmłodszych dzieciniec. Inicjowano również kursy szycia, gotowania, pieczenia, kursy kosmetyczne czy uprawy warzyw. Zarząd powołał w ramach koła pięć sekcji problemowych: drobiarską, ogródków przydomowych, opieki nad dzieckiem, warzywniczą oraz turystyczną.

Członkinie brały udział w dożynkach gminnych. W roku 1971 cztery osoby uczestniczyły w dożynkach centralnych w Opolu. Każdego roku organizowały spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Liczba członkiń Koła Gospodyń Wiejskich kształtowała się od 40 do 80 osób w latach 70. i 80. Kilka razy w roku organizowały zebrania, na których pisały sprawozdania, omawiały i planowały działalność na rok następny.

8 marca 2001 r. został wybrany nowy zarząd Koła Gospodyń Wiejskich w Pogrzebieniu. Działo się to po rezygnacji przewodniczącej i zarządu. Nową przewodniczącą jednogłośnie wybrano Krystynę Lenort, a w skład zarządu weszły: Henryka Gorywoda (skarbnik), Bogumiła Pytlik (sekretarz), Iwona Kura, Urszula Gorywoda i Felicyta Krasek. W pierwszym zebraniu uczestniczyło 19 osób, obecnie to już 65 osób; w tych szeregach są także panowie.

Od rozpoczęcia działalności nowy zarząd tak, jak poprzedni ściśle współpracuje z Kółkiem Rolniczym. Współpracuje również z organizacjami działającymi na terenie Pogrzebienia – radą sołecką i ochotniczą strażą pożarną. Rokrocznie pomaga w organizacji procesji konnej z okazji św. Floriana, a także w organizacji odpustu ku czci św. Krzysztofa. Przygotowuje także koronę dożynkową, uczestniczy w dożynkach gminnych oraz co parę lat w dożynkach powiatowych.

Na ich obecność Urząd Gminy w Kornowacu może zawsze liczyć na kiermaszach wielkanocnych i bożonarodzeniowych. – Ściśle współpracujemy z Gminą Kornowac. Mamy swoją siedzibę w Gminnym Ośrodku Kultury w Pogrzebieniu. Korzystamy z dobrze wyposażonej kuchni i użyczamy sprzętu podczas organizowanych tam imprez – zauważają gospodynie. Od kilku lat otrzymują także wsparcie finansowe z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ze środków tych inicjowane są warsztaty kulinarne oraz dofinansowano zakup strojów.

– Brałyśmy udział w powiatowych konkursach „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” w Tworkowie, Pietrowicach Wielkich, Kuźni Raciborskiej, Nędzy, Krzanowicach oraz kilka razy na Festiwalu Kołocza Śląskiego w Żorach. Uczestniczyłyśmy w wyjeździe do Mikołowa na Dni Otwartych Drzwi. W 2013 roku odniosłyśmy sukces w konkursie „Skarby Raciborszczyzny” Nowin Raciborskich, zdobywając I miejsce w kategorii „Świat kobiet” – wyliczają w KGW.

Członkowie uczestniczą również w różnych szkoleniach i kursach np. obsługi komputera, uprawy warzyw, ogrodniczych, ochrony środowiska, BHP w rolnictwie. – Każdego roku dla naszych członkiń organizujemy Dzień Kobiet w Gminnym Ośrodku Kultury w Pogrzebieniu. Spotykamy się na zebraniach, piszemy sprawozdania z naszej działalności oraz planujemy, co będziemy robić w następnym roku – opowiadają o swojej działalności.

6 grudnia 2018 r. gospodynie założyły nowe Koło Gospodyń Wiejskich w Pogrzebieniu pod nazwą „Młodość i Doświadczenie” w związku z otrzymaniem pomocy finansowej z budżetu państwa. Zostały zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Raciborzu i uzyskały osobowość prawną i stanowią samodzielną organizację.

Ludzie:

Eugeniusz Kura

Eugeniusz Kura

Radny Powiatu Raciborskiego, sołtys wsi Pogrzebień w gminie Kornowac. W latach 2014 - 2018 przewodniczący rady gminy Kornowac.

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Marian Zimermann

Marian Zimermann

Przewodniczący rady gminy Kornowac