Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gmina nieugięta w przejmowaniu dróg dojazdowych bez podkładu

Zdarza się, że do Urzędu Gminy w Nędzy zgłaszają się mieszkańcy, którzy chcą przekazać w drodze darowizny na rzecz samorządu działki stanowiące dojazd do posesji. Na ich przejęcie nie zgadzają się z kolei od razu samorządowcy. Swoją decyzję tłumaczą, że to na gminę, jako właściciela terenu spadnie w konsekwencji wykonanie drogi dojazdowej, co będzie dodatkowym obciążeniem finansowym dla gminnego budżetu.

Gmina nieugięta w przejmowaniu dróg dojazdowych bez podkładu
Od lewej: radny Henryk Postawka, wójt Anna Iskała, przewodniczący Gerard Przybyła (fot. arch. Nowiny.pl)

Temat przypomniał Henryk Postawka, radny z Górek Śląskich na jednej z ostatnich sesji rady gminy. Podawał przykład ze swojej wioski, prosząc wójt Annę Iskałę o ponowne rozpatrzenie prośby mieszkańca. Argumentował, że takie działanie w konsekwencji może przyczynić się do budowy kolejnych domów, a w efekcie do wprowadzania się nowych mieszkańców na teren gminy. – To znaczy, że będzie większy wpływ z podatków od nieruchomości – przekonywał.

Wójt Iskała, przypominała z kolei, dlaczego radni odrzucili wniosek o przejęcie działki. – Ponieważ to jest droga, która nie spełnia tych założeń, które rada gminy przyjęła, że każdą drogę, która zostaje w formie darowizny przekazana na rzecz gminy, przyjmie pod warunkiem, że będzie miała zrobiony podkład. A my robimy tylko górną warstwę – tłumaczyła wójt.

W toku dyskusji wójt Iskała podała, że od momentu, kiedy samorząd przyjął zasadę nieprzyjmowania dróg bez podkładu, radni nie przyjęli ani jednej tego typu uchwały. – Drogi przyjmujemy z gotowymi podkładami. Nie przyjęliśmy ani jednej nieruchomości, która ma być zamieniona w drogę, a nie ma gotowego podkładu – argumentowała. Przewodniczący rady Gerard Przybyła stwierdził z kolei, że takie samorząd przyjął rozwiązania, co – jak podkreślał – nie jest tożsame z decyzjami radnych. – Jak radni głosują, to jest ich wybór – mówił. Dalej jednak stwierdził, że samorząd decydując się na przejęcie działek, staje się ich właścicielem, więc wszelkie koszty spadają na gminny budżet.

(mad)

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

Henryk Postawka

Były radny gminy Nędza.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Mieszkaniec1111 (46.134. * .160) 30.05.2021 13:56

Niestety ale gmina na nic nie ma pieniędzy. Pani Wójt tylko obiecuje ludziom gruszki na wierzbie a potem radni się z tego wycofują. Tak było z drogą, tak było z dopłatami do żłobków. Najgorsza gmina w okolicy. Inne gminy pozyskują grube miliony z zewnątrz, z różnych naborów a gmina Nędza nic. Z samego funduszu inicjatyw lokalnych ostatnio każda gmina ościenna otrzymała na coś dofinansowanie oprócz Nędzy. Bardzo Nędznie to wygląda...

~Nedznik (83.26. * .178) 30.04.2021 22:20

Spokojnie mogę na ten temat pisac. Jestem w trakcie walki z pania wojt o zrobienie drogi dojazdowej do posesji gdzie chce stawiac nowy dom. 150 metrow drogi prosba tylko o wysypanie kamieniem. Oczywiscie gmina nie ma kasy na takie rzeczy... pozdrowienia pani wojt...

~urwanyzchoinki (37.248. * .101) 18.04.2021 10:11

Wydając pozwolenie na budowę gmina bierze na siebie obowiązek zapewnienia drogi dojazdowej do posesji, doprowadzenie wody i odbiór ścieków bytowych