Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ceny za śmieci w górę. Jakie stawki w Kuźni Raciborskiej?

Mimo że Kuźnia Raciborska, jako jedyna w powiecie raciborskim, sama reguluje gospodarkę odpadami, bez zlecania wywozu prywatnej firmie*, to nie uchroniła się ona przed podwyżką opłat za śmieci.

Ceny za śmieci w górę. Jakie stawki w Kuźni Raciborskiej?
zdjęcie poglądowe, arch. Nowiny.pl

Skok o 4,40 zł

Nad nowymi stawkami dyskutowano w Kuźni Raciborskiej na minionej sesji rady miejskiej. Rozpoczęła wiceburmistrz Sylwia Brzezicka-Tesarczyk, resortowo odpowiedzialna za tę działkę. Na początku, co jest już zwyczajem w samorządach, wiceburmistrz wymieniła, jak stawki za wywóz odpadów kształtują się w gminach ościennych. A te świadczyły o tym, że u sąsiadów jest drożej. – Sytuacja, w jakiej się znajdujemy, czyli zamówienie z „wolnej ręki” w ramach in house pomaga nam i umożliwia przede wszystkim korzystną sytuację wyboru instalacji zagospodarowania odpadów. To my decydujemy, gdzie dany strumień odpadów zostanie zagospodarowany. To tak naprawdę jest także państwa sukces – chwaliła krok, który jakiś czas temu wykonał samorząd.

Dotychczas w Kuźni Raciborskiej obowiązywała stawka 15,50 zł, ta wzrosła o 4,40 zł, czyli mieszkańcy od nowego roku za odbiór śmieci zapłacą 19,90 zł. – Zmiana spowodowana jest przede wszystkim zmianą koniunktury na rynku odpadowym, gdzie przykładowo w zeszłym roku płacono nam, jako gminie (czyli Gminnemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji – przyp. red.) kwoty za przekazanie konkretnej tony odpadów. Natomiast w przyszłym roku to my niestety będziemy płacić za te odpady. Poza tym stawki w niektórych frakcjach odpadów zwiększają się o 400, 500, 600 procent. I to jest sytuacja, w której nie tylko my jako jedyny samorząd się znaleźliśmy, ale ona ma na to wpływ – komentowała zmiany Sylwia Brzezicka-Tesarczyk.

Radni pytają, rządzący odpowiadają

Przed podjęciem uchwały radny z Rud i były przewodniczący rady miejskiej Manfred Wrona odnosił się do zapisów w projekcie uchwały, gdzie wskazano, że „zwalnia się z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym w wysokości 1,00 zł (jeden złoty) od mieszkańca miesięcznie”. – Powinniśmy to jednoznacznie zdefiniować, żeby odbiór społeczny był właściwy tego wszystkiego – wyrażał swoje zdanie. Zauważył, że trzeba wytłumaczyć, co to są bioodpady i odpady zielone. Mówił również, że należy wskazać, jak ma wyglądać kompostownik, czy ma to być taki zakupiony ze sklepu, czy może też być skonstruowany własnoręcznie.

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk odpowiadała, że obecnie samorząd może posiłkować się zapisami, które przedstawił ustawodawca, a jak podkreślała, przepisy nie definiują zagadnienia jednoznacznie. Obecnie więc Kuźnia Raciborska stoi na stanowisku, że mieszkaniec, decydując się na zwolnienie z opłat, czyli wybierając kompostownik, nie będzie mógł wystawiać przed swoją posesję worków z odpadami zielonymi, ani biodegradowalnymi. Samorząd jest jednak w trakcie ustalania tej kwestii z ministerstwem środowiska i urzędem marszałkowskim. – Na pewno, kiedy od mieszkańców zostanie wystosowane pismo odnośnie wysokości stawki, to już będziemy mieli to sprecyzowane – zapewniała Brzezicka-Tesarczyk.

Burmistrz Paweł Macha zauważał, natomiast, że nie ma odgórnego stwierdzenia, co to jest kompostownik. Przewodniczący rady miejskiej Radosław Kasprzyk mówił, że można to wytłumaczyć w regulaminie utrzymania czystości i porządku. Brzezicka-Tesarczyk wyjaśniała, że samorząd przeprowadzi kampanię informacyjną, tłumaczącą dokładnie mieszkańcom zmiany.

Radna Elżbieta Kozłowska pytała natomiast, czy trzeba złożyć nową deklarację, kiedy mieszkaniec chce kompostować odpady i korzystać z częściowego zwolnienia opłaty, czy też nie. Sylwia Brzezicka-Tesarczyk odpowiadała, że tak. Z tej też racji radni na tej samej sesji przyjęli nowy wzór deklaracji śmieciowej.

(mad)


*Taką możliwość daje prawo, które obowiązuje od 2017 r. i tzw. zamówienia in house (wewnętrzne). Umożliwia rezygnację z przetargu i zlecenie zadania samorządowej spółce. W Kuźni tą działką zajmuje się Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Ludzie

Elżbieta Kozłowska

Radna miejska Kuźni Raciborskiej

Manfred Wrona

Radny Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miasta

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Radosław Kasprzyk

Prezes Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej, były przewodniczący rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Somsiadhah (89.151. * .11) 13.12.2019 21:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tak my dostajemy podwyżkę A z hotelu ( Gracja) stróż wynosi śmieci . Ciekawe czy hotel też płaci od osoby heh

~Rack (89.151. * .1) 12.12.2019 19:31

Więc można wyliczyć cenę korzystniejsza, niż w Raciborzu.