Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Chcą zainteresować mieszkańców gazem

27.12.2016 07:00 | 7 komentarzy | mak

Czy mieszkańcy kilku wodzisławskich dzielnic będą mieli możliwość ogrzewania domów gazem ziemnym? Miasto składa propozycję i czeka na wyniki ankiet.

Chcą zainteresować mieszkańców gazem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miasto podjęło działania związane z tematem rozbudowy detalicznej sieci gazowniczej w kilku dzielnicach miasta. A co za tym idzie – z kwestią dotarcia z gazem do mieszkańców. – Stan jakości powietrza jest alarmujący, dlatego wciąż poszukujemy możliwości jego poprawy – wyjaśnia wiceprezydent Wodzisławia, Dariusz Szymczak.

Jednym z takich działań ma być gazyfikacja. Podłączenie do sieci pozwoli nie tylko na ogrzewanie budynków, ale też wykorzystywanie energii w zakresie ciepłej wody użytkowej i celów związanych z przygotowaniem posiłków. – To źródło ciepła ma taką przewagę, że należy do najbardziej ekologicznych i efektywnych, a przy tym jest bezobsługowe i bezpieczne – dodaje wiceprezydent. Choć jest też jednym z najdroższych, przez co i najmniej popularnych.

Które dzielnice?

Władze miasta spotkały się z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa w Zabrzu, żeby omówić dwie kwestie. Pierwsza to możliwości nowych podłączeń do istniejącej sieci. Drugą była natomiast rozbudowa sieci. W przypadku zainteresowania mieszkańców i istniejących możliwości technicznych przyłączenia do sieci mogą być realizowane na bieżąco. Rozbudowa mogłaby obejmować kilka dzielnic w Wodzisławia i doprowadzić do zniknięcia tak zwanych białych plam na mapie miejsc z dostępem do gazu. – Mamy tu na myśli przede wszystkim górną część dzielnicy Radlin II i część ulicy Kokoszyckiej, gdzie znajduje się prawie 900 gospodarstw domowych. Możliwości podłączenia widzimy też w południowej części dzielnicy Jedłownik. W dzielnicach Radlin II i Jedłownik odbyły się już nawet spotkania z mieszkańcami. Planujemy kolejne spotkania w Kokoszycach, Zawadzie i na Starym Mieście. Tam również wchodziłaby możliwość doprowadzenia sieci gazowniczej. Myślimy także o pewnym obszarze Wilchw – wylicza wiceprezydent Dariusz Szymczak.

Opłacalność

Naturalnie przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa nie ukrywają, że podstawowym kryterium przy podejmowaniu decyzji o budowie sieci w danych rejonach będzie opłacalność. – Ostatecznie kwestia budowy sieci będzie uzależniona od analizy ekonomicznej – zaznacza wiceprezydent.

Aktualnie mieszkańcy mają możliwość wypełnienia ankiet dotyczących ewentualnego zakresu korzystania z sieci. Ankiety nie są zobowiązujące, ale będą stanowiły podstawę do analiz spółki PSG w zakresie rozbudowy sieci gazowniczej. Ankieta dostępna jest między innymi na stronie internetowej wodzisławskiego urzędu miasta. – Ankiety będą zbierane do połowy stycznia. Później spółka przeprowadzi ich analizę. Wypełnienie ankiety nie zobowiązuje do przyłączenia do sieci. Dane z ankiet pomogą natomiast wyliczyć spółce, jakie parametry miałaby mieć sieć, jakie będą koszty i jakie zainteresowanie – wyjaśnia wiceprezydent.