Piątek, 23 sierpnia 2019

imieniny: Apolinarego, Filipa, Róży

RSS

Chcą postawić nowe lampy solarne

17.05.2016 00:00 red.

W 2012 roku gmina Czerwionka-Leszczyny uzyskała dofinansowanie na montaż lamp hybrydowych. Dzięki temu lampy zasilane słońcem i wiatrem stanęły m.in. przy ul. Armii Krajowej, w Szczejkowicach i w parkach. Teraz nadarzyła się okazja do pozyskania kolejnych środków na oświetlenie ekologiczne.

Uliczne oświetlenie hybrydowe – to połączenie energii odnawialnej produkowanej przez baterie słoneczne i turbiny wiatrowe. Na szczycie latarni zamontowany jest panel słoneczny i turbina wiatrowa, poniżej znajduje się źródło światła. Bez słońca i wiatru świecą nawet kilka dni. Ci , którzy sięgnęli po tego typu rozwiązania przekonują, że latarnie świetnie się sprawdzają. – Lampy magazynują energię i nawet podczas deszczowych, bezsłonecznych dni działają poprawnie – podkreślają urzędnicy. Latarnie hybrydowe pozwalają na uniezależnienie się od sieci energetycznej. Żeby działać, nie potrzebują podłączenia do sieci, są więc samowystarczalne. Znajdują zastosowanie szczególnie w miejscach, gdzie brak dostępu do linii energetycznej.

181 sztuk

Być może już wkrótce w gminie staną kolejne lampy, choć już bez wiatraków. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie kolejnych 181 lamp solarnych. – Doświadczenie pokazuje, że lepiej sprawdzają się lampy bez turbin wiatrowych – informuje Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach. We wniosku o dofinansowanie ujęto 181 lamp, z czego 122 to lampy uliczne z dwoma modułami fotowoltaicznymi oraz 59 parkowych lamp solarnych z jednym modułem. Najwięcej lamp ma stanąć przy ulic Parkowej i Wolności (44 sztuki) oraz wzdłuż Lompy i Polnej w Leszczynach. Sporo lamp ma trafić także na ulice Odrodzenia, Przedszkolną oraz wzdłuż chodnika od targowiska do Intermarche w Leszczynach.

Spora oszczędność

Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę 2 452 667,73 zł, z czego kwota dofinansowania to aż 1 470 619,57 zł. Środki pochodzić mają z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a rozstrzygnięcie konkursu zostanie ogłoszone latem. – Dzięki projektowi przyczynimy się do zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego zmniejszając emisję gazów cieplarnianych i innych substancji szkodliwych dla środowiska, generowanych podczas wytwarzania przez zakłady energetyczne elektryczności dla oświetlenia ulicznego – wyjaśnia Hanna Piórecka-Nowak. Dodajmy, że zrealizowany w 2012 roku projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 1 847 711,59 zł. Zakup jednej ulicznej lampy hybrydowej to ok. 18 tys. zł, ale oszczędności z tytułu energii elektrycznej są bardzo wysokie. Utrzymanie 50 klasycznych lamp drogowych przez 10 lat kosztuje ponad 300 tys. zł, natomiast rachunek przy lampach solarnych i wiatrowych wynosi pięć razy mniej.

Szymon Kamczyk


Gdzie mają stanąć nowe lampy?

1. 9 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostanie rozmieszczone w rejonie zbiegu ulic Powstańców, Granicznej, Wolności i Za Torem w sołectwie Książenice.

2. 5 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostanie rozmieszczonych w rejonie skarpy od mostu na ul. Furgoła do schodów przy ul. Kościelnej w sołectwie Stanowice.

3. 10 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostanie rozmieszczonych w rejonie ul. Wolności.

4. 5 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostanie rozmieszczonych wzdłuż ul. Pawłowskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kolonia w stronę zakładu „MULTIPAK” w sołectwie Palowice.

5. 4 urządzenia fotowoltaiczne z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostaną rozmieszczone w rejonie ul. Kombatantów.

6. 44 urządzenia fotowoltaiczne z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostaną rozmieszczone wzdłuż ul. Parkowa i ul. Wolności.

7. 2 urządzenia fotowoltaiczne z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostaną rozmieszczone w rejonie mostu nad rzeką przy ul. Nad Bierawką.

8. 3 urządzenia fotowoltaiczne z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostaną rozmieszczone przy ul. Słonecznej przy posesji nr 66 w dzielnicy Czuchów.

9. 7 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostanie rozmieszczonych przy ul. Furgoła 185 G i L w dzielnicy Dębieńsko.

10. 16 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostanie rozmieszczonych w rejonie wzdłuż chodnika prowadzącego od targowiska do supermarketu INTERMARCHE.

11. 38 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostanie rozmieszczonych wzdłuż ul. Lompy i ul. Polnej w Leszczynach.

12. 7 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostanie rozmieszczonych w rejonie ul. Krótkiej i Placu Wolności.

13. 11 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostanie rozmieszczonych w rejonie ul. Przedszkolnej.

14. 4 urządzenia fotowoltaiczne z oprawami oświetleniowymi typu parkowego zostaną rozmieszczone w rejonie ul. Ks. Pojdy 77c.

15. 16 urządzeń fotowoltaicznych z oprawami oświetleniowymi drogowymi zostanie rozmieszczonych wzdłuż ul. Odrodzenia na odcinku od przystanku autobusowego Leśniczówka w kierunku ul. Górniczej w dzielnicy Dębieńsko.

  • Numer: 20 (497)
  • Data wydania: 17.05.16
Czytaj e-gazetę