Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (378) Data wydania: 04.02.14

Ile wytrzymają rybnickie blokowiska?

Kiedy projektowano i budowano rybnickie osiedla z wielkiej płyty, zakładano, że będą służyć pięćdziesiąt lat. Dziś daje się im kolejne pięćdziesiąt. Czy powinniśmy się bać patrząc na spękania na ścianach?

Pierwsze budynki zbudowane w technologii wielkopłytowej powstały w Rybniku w latach 70. To oznacza, że części z nich wkrótce minie zakładany na początku „termin ważności”. Szacuje się, że w tzw. wielkiej płycie mieszka blisko 20 procent mieszkańców Rybnika. W samej tylko Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest przeszło 10 tys. lokali. Większość z nich to właśnie wielka płyta. – Budynki mieszkalne wielorodzinne średniowysokie, liczące 4- 9 kondygnacji i wysokie, powyżej 9 kondygnacji, wykonane w kilku odmianach technologii wielkopłytowej znajdują się na osiedlach Chabrowa, Dąbrówki, Dworek, Wawelska, Chalotta, Smolna, Kilińskiego, Dworcowej, Sławików i Św. Józefa – wylicza Sabina Kazieczko, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Rybnika. – To bloki w zarządzie Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Oprócz niej, takie bloki są w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej RYF przy ulicy Reymonta oraz Spółdzielni Mieszkaniowej „Karlik”  na osiedlu w Leszczynach – dodaje inspektor.

Obowiązkowe kontrole

Obowiązek regularnych kontroli obiektów budowlanych spoczywa na ich właścicielach lub zarządcach. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków stanowiących zagrożenie mają obowiązek poinformowania nadzoru budowlanego. PINB kontroluje dodatkowo... sposób przeprowadzania kontroli. – W 2013 roku  taka kontrole przeprowadzono w przypadku pięciu takich budynków. Stwierdzono, że zarządcy budynków prawidłowo prowadzą książki obiektów budowlanych  i przeprowadzili wszystkie wymagane kontrole. Nasze zalecenia pokontrolne dotyczyły generalnie dokonania prac remontowych i konserwacyjnych. Szczególną uwagę zwracaliśmy, czy zarządcy raz na pięć lat kontrolują stan połączenia warstwy konstrukcyjnej z warstwą elewacyjną płyt osłonowych budynku – tłumaczy inspektor sabina Kazieczko.

Właśnie elewacje budynków, to najsłabszy punkt potężnych bloków. – Te bloki stale pracują, choćby pod naporem wiatru. Mają ogromną powierzchnie stąd działa na nie również ogromna siła – mówi Stanisław Jaszczuk, prezes Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Problemem jest na pewno wiek i stopień amortyzacji. Klucz do trwałości bloków to regularna konserwacja. Tak jak człowiekowi z czasem potrzeba coraz więcej pudru tak i tym blokom  trzeba poświęcać coraz więcej uwagi – tłumaczy. RSM duże nadzieje wiąże z termomodernizacją budynków. – Dzięki temu poza ograniczeniem strat ciepła zakonserwujemy i zadbamy o elewacje bloków. To powinno wystarczyć przynajmniej na kilkanaście lat. Oprócz tego wymieniamy to, czego nie widać, czyli stare instalacje wodno-kanalizacyjne i instalacje elektryczne – wylicza prezes Jaszczuk.

Sto lat wytrzymają

Rybnickie blokowiska powstawały etapami i np. na osiedlu Chabrowa najstarsze bloki znajdują się od strony centrum miasta, najmłodsze od strony Zebrzydowic. Robotnicy budujący bloki wspominają, że płyty z których budowano bloki pękały pod własnym ciężarem gdy je składowano złą stroną do ziemi. Cały blok zyskiwał sztywność i trwałość z postępem budowy, po połączeniu prefabrykatów. Właśnie dlatego dziś aby wykonać poważniejszy remont trzeba mieć zgodę spółdzielni. – Upewniamy się, że lokatorzy nie wyburzają ścian nośnych. Na takie działanie trzeba mieć projekt i zgodę – tłumaczy szef RSM.

Dzięki zabiegom inspektorów i konserwatorów udaje się wydłużyć termin, do którego będzie można mieszkać w wielkiej plłycie. – Pierwsze budynki w technologii wielkopłytowej zostały zbudowane w Rybniku w latach 70. ubiegłego wieku. Obecnie przyjmuje się w literaturze fachowej, że przy założeniu prawidłowej eksploatacji techniczne zużycie elementów konstrukcji budynku w stopniu nie nadającym się do opłacalnego remontu następuje po okresie około stu lat – mówi Sabina Kazieczko. Oznacza to, że wielka wyprowadzka i masowa sprzedaż mieszkań to kwestia przyszłości. Mimo to w maju ubiegłego roku ówczesne Ministerstwo Transportu i Budownictwa  zapowiedziało wielką kontrolę bloków z wielkiej płyty. W całej Polsce mieszka w niej blisko 12 milionów Polaków.

Adrian Czarnota