Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (331) Data wydania: 12.03.13

Kącik ZUS

Odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

W 2007 roku zmarł mój mąż, miałam wtedy 49 lat i pobierałam pieniądze na moje niepełnosprawne dziecko. Mam 21 lat pracy łącznie z pracą na roli. Czy po śmierci męża nie powinnam dostawać renty rodzinnej? Rentę rodzinną otrzymuje moja niepełnosprawna córka. Ja obecnie mam 54 lata.

Barbara S.

Renta rodzinna może być przyznana wyłącznie na wniosek. Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli uczą się do 18 roku życia lub są całkowicie niezdolne do pracy. Uprawnienie do renty rodzinnej należy się także wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od dnia śmierci męża lub od zaprzestania wychowania ww. dzieci. Małżonka rozwiedziona oraz wdowa, która przed śmiercią męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia ww. warunków wymaganych od wdowy w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalonych wyrokiem sądowym lub ugodą sądową.

Dla wszystkich osób uprawnionych przysługuje jedna renta rodzinna, która jest dzielona w równych częściach na uprawnionych. W przypadku zbiegu prawa do emerytury i renty rodzinnej przysługuje prawo do pobierania jednego świadczenia.


Prowadzę firmę. Miesiąc temu zatrudniłem kobietę, która kilka dni po podpisaniu umowy o pracę przyniosła mi zwolnienie lekarskie od ginekologa, a wczoraj urodziła dziecko. Czy zasiłek macierzyński płacę ja, czy ZUS?

Marek W.

Jeżeli firma zatrudnia powyżej 20 pracowników zasiłek macierzyński wypłaca pracodawca z funduszu ZUS. Natomiast jeżeli firma zatrudnia mniej niż 20 osób, wówczas zasiłek macierzyński. Należy jednak zaznaczyć, że tak krótkie zatrudnienie i korzystanie ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego budzi wątpliwości co do prawidłowości i zasadności zgłaszania do ubezpieczeń społecznych.