Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (94) Data wydania: 26.08.08

Są jeszcze rycerze na tej ziemi

Pasjonaci z Rybnika chcą zrekonstruować średniowieczny gród stożkowy Motte.
Rybnik jest jednym z kilkudziesięciu miast na mapie Polski, gdzie wciąż można spotkać prawdziwych rycerzy rodem ze średniowiecza.
 
Wszystko dzięki Bractwu Rycerskiemu, działającemu przy Fundacji Elektrowni Rybnik. Dokładnie 12 grudnia 2003 roku grupa młodych ludzi  postanowiła połączyć siły, aby chociaż na chwilę przenieść do naszego miasta klimat sprzed ponad siedmiuset lat. – Początkowo skupialiśmy się przede wszystkim na walce: łucznictwie i elementach szermierki. Było to po prostu najbardziej widowiskowe. Po jakimś czasie doszliśmy do wniosku, że nie chodzi nam tylko o robienie czegoś na pokaz, ale o rekonstrukcje kultury epoki średniowiecza – mówi Marek Żyła związany z bractwem od samego początku.
 
Uczeń krawca i namiot z lnu
 
Rybnicka grupa skupiła się więc na elementach historycznych. Stroje, narzędzia i wszelkie sprzęty z epoki wieków średnich członkowie bractwa wykonują samodzielnie. Jeden z nich uczy się nawet kowalstwa. Dzięki temu rybniczanie eksperymentalnie wykonują łuki i groty do strzał. Wzorce czerpane między innymi z prac archeologów i specjalistycznej literatury (jak np. książki „Uczeń krawca średniowiecznego”) pozwalają bractwu znaleźć się w ogólnopolskiej czołówce grup rekonstruujących czasy średniowieczne. – Jako jedni z nielicznych w Polsce możemy pochwalić się własnoręcznie wykonanym namiotem z lnu i naturalnych nici – dodaje Marek Żyła.
 
Strój za tysiąc złotych
 
Rybnickie bractwo to 11 osób, głównie studentów i dwie specjalistyczne grupy – XIII-wieczna, odtwarzająca przede wszystkim kulturę Europy Zachodniej i Śląska oraz wczesnośredniowieczna, skupiająca się na kulturze Skandynawii. Co jest potrzebne, aby przyłączyć się do rycerzy z Rybnika? Przede wszystkim zapał, determinacja, pasja, ale też pieniądze. Skompletowanie stroju z XIII wieku to koszt co najmniej 1 tys. zł, który każdy ponosi indywidualnie. Bractwo otrzymuje dofinansowanie z Fundacji Elektrowni Rybnik. Pozwala ono na zakup dość drogiego wspólnego sprzętu – broni, tarcz, namiotu. Dzięki Fundacji rycerska paczka ma też stałe miejsce spotkań oraz niezbędny magazyn.
 
Zbudują Motte
 
Młodzi rycerze spotykają się we własnym gronie w każdą niedzielę w Klubie Energetyka. Współpracują też z innymi bractwami – z Jastrzebia, Żor i Sosnowca. Jednak działalność bractwa to nie tylko hobby jego członków, ale również żywa lekcja historii dla mieszkańców. Na zaproszenie szkół są  organizowane specjalne pokazy dla uczniów. Walki rycerzy można było oglądać podczas Dni Rybnika. Zaś plany na najbliższą przyszłość bractwo ma już skonkretyzowane. „Rozwój” – mówi krótko Marek Żyła.  Niedawno ruszyła strona internetowa (www.bractworybnik.strefa.pl). Bractwo przygotowuje się już do Dni Otwartych Klubu Energetyka (12-13 września), podczas których będzie można przenieść się w przeszłość, a nawet skosztować typowych, średniowiecznych potraw. Jednak to rekonstrukcja grodu średniowiecznego – Motte jest jak na razie największym marzeniem rybnickich pasjonatów rycerskości. Gród stożkowy ma powstać na terenie Fundacji ER, a jej wizualizacja już wkrótce będzie dostępna na stronie internetowej bractwa. Kolejną atrakcją dla mieszkańców Rybnika ma być wystawa poświecona Średniowieczu, przygotowana przy współpracy z Muzeum Miejskim. Jej otwarcie jest planowane na koniec 2009 roku.
 
Magdalena Mrozek