Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (41) Data wydania: 21.08.07

Mole muszą poczekać

Najprawdopodobniej miasto nie dołoży się do budowy biblioteki akademickiej.

Już od kilku lat mówi się, że obecny Zespół Szkół Wyższych w Rybniku to zaledwie półmetek całej inwestycji. Zgodnie z projektem ma tam powstać jeszcze biblioteka akademicka, nowe instytuty, sala gimnastyczna i boiska. Jest też miejsce na akademiki. Ale to póki co tylko plany...

Miasteczko studenckie zaczęło powstawać w Rybniku siedem lat temu. Autorzy dokładnie przyjrzeli się jak powstają miasteczka akademickie w Anglii. Inspirację czerpano też z projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jeszcze w 2003 roku, odbyło się posiedzenie Rady Zespołu Szkół Wyższych. Podczas spotkania zaprezentowano m.in. projekt budowy kompleksu dydaktyczno–bibliotecznego, który ma powstać na terenie rybnickiego kampusu.

Plany, plany, plany...

— Na razie mamy wstępną koncepcję tego obiektu. Nie będzie to jedynie biblioteka. W kompleksie znajdą się również sale dla studentów i pomieszczenia konferencyjne. Chcielibyśmy, aby skupiało się tam również życie kulturalne studentów. Myślimy m.in. o kawiarenkach dla młodzieży — snuł wówczas plany Michał Śmigielski, szef fundacji Ekoterm Silesia, zaangażowanej w realizację projektu.

Pośpiesznym po skrypt

Na planach się skończyło. Wówczas koszt budowy takiego obiektu szacowano na około 50 milionów złotych. Ani miasto, ani uczelnie nie były w stanie sfinansować tak dużego przedsięwzięcia. Projekt budowy kompleksu dydaktyczno–bibliotecznego miał czekać na dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wówczas i miasto, i uczelnie dołożyłyby swoją część. Biblioteki jak nie było tak nie ma. Bez wybudowania tego typu obiektu ciężko mówić o jakimkolwiek rozwoju rybnickiego kampusu.– Przyzwyczaiłam się, że po podręczniki muszę najczęściej jeździć do Katowic. W Rybniku pewnych pozycji albo wcale nie ma, albo są do nich kolejki. Ja rezerwuje książkę przez internet i gdy jest dostępna jadę po nią pociągiem. Muszę jeździć aż do Katowic, mimo iż studiuję w Rybniku. Czekamy na tę bibliotekę już lata – mówi Marta Dyduch, studentka rybnickiej filii Uniwersytetu Śląskiego.

Ratujmy baseny

Sam prezydent nie pozostawia złudzeń co do rozwoju zespołu szkół. – Potrzeb w mieście jest bardzo wiele, a środki na ich realizację są przecież ograniczone, dlatego miasto musi niestety wybierać, co jest w danej chwili priorytetem. A takim priorytetem pozostają zadania, należące do zadań samorządu. Spójrzmy choćby na nasze obiekty rekreacyjno–sportowe: Rudę i Kamień. Bez wyłożenia środków na ich modernizację, za jakiś czas może się okazać, że trzeba je zamknąć… To jest trudne, ale moim zdaniem trzeba jednak wybrać to, co niezbędne i najpilniejsze. Mam oczywiście pełną świadomość, jak ważna jest biblioteka akademicka – w tej sprawie liczę jednak na wiodącą inicjatywę ze strony trzech uczelni tworzących rybnicki „kampus”. Nie muszę przypominać, że miasto bardzo wiele zrobiło dla rybnickiego Zespołu Szkół Wyższych, może więc czas, żeby teraz inicjatywę przejęły władze uczelni? – pyta Adam Fudali, prezydent Rybnika.

Adrian Czarnota