Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (1190) Data wydania: 12.09.23
Czytaj e-gazetę

Ewa Gawęda odchodzi z PiS-u, będzie senatorką niezależną do końca kadencji

– Ta decyzja mocno mnie zaskoczyła – tak senator Ewa Gawęda komentuje decyzję o „wycięciu” jej z listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu. Pani senator w rozmowie z Nowinami mówi również, że występuje z partii i nie chce wstępować do innej. – Chcę pracować ponad podziałami politycznymi – deklaruje. Rozmawia Dawid Machecki.

– Kiedy dowiedziała się pani, że nie znajdzie się na listach PiS-u do Parlamentu, szybko podjęła pani decyzję o starcie z Komitetu Wyborczego „Bezpartyjni samorządowcy” do Senatu?

– Ta decyzja mocno mnie zaskoczyła, więc nawet nie myślałam o takim rozwiązaniu na początku. Ale kiedy wieczorem wróciłam z Warszawy do domu przed nim stali przyjaciele i bliscy znajomi, którzy zabrali mnie do mojego biura i tam powiedzieli mi, że nie mogę zaprzestać tego, co zbudowałam przez te cztery lata i powinnam walczyć. Wtedy podjęłam decyzję, że wystartuję jako senator niezależny.

– Nie boi się pani w trakcie kampanii wyborczej nieczystej gry ze strony polityków i działaczy Prawa i Sprawiedliwości?

– Oczywiście, że boję się nieczystych zagrywek z każdej strony, bo emocje w polskiej polityce są obecnie rozgrzane do czerwoności, a ja w tych gierkach nie chcę brać udziału. Wierzę, że zło obraca się w końcu przez tych, którzy się nim posługują, wyborcy nie dają się nabrać na ewentualne nieczyste zagrywki.

– Czy w chwili pani wygranej będzie pani rozważała powrót do PiS-u, jeśli pojawiłaby się taka propozycja ze strony partii?

– Nie, tę decyzję już podjęłam. Nie chcę wstępować do żadnej partii politycznej, chcę pracować z moimi samorządowcami, z ludźmi, którzy na mnie głosowali. Chcę to robić ponad podziałami politycznymi, a przede wszystkim partyjnymi.

– Ale będzie miała pani siłę przebicia w swoich działaniach, jeśli ponownie wybory wygra PiS?

– Tego nie wiem, ale wiem, że będę walczyła o sprawy, które są ważne dla moich wyborców. Myślę, że wspólnie będziemy mogli bardzo dużo zrobić.

– W oświadczeniu, w którym poinformowała pani o swoim stracie z Komitetu Wyborczego „Bezpartyjni samorządowcy” napisała pani o rezygnacji z członkostwa z PiS. To oznacza, że nie reprezentuje pani już tej partii?

– Dzisiaj (tj. 4 września – przyp. red.) takie pismo będę składała.

– Czyli do końca obecnej kadencji nie będzie już pani reprezentowała w Senacie Prawa i Sprawiedliwości?

– Tak, będę senatorką niezależną.


Ewa Gawęda o swoim starcie w wyborach do Senatu w okręgu 72, który obejmuje powiaty raciborski i wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu – Jastrzębie-Zdrój i Żory poinformowała w poniedziałek 4 września.

Przypomnijmy, Ewa Gawęda była kandydatką PiS w wyborach do Senatu RP w 2019 roku. Zdobyła wówczas 97 412 głosów (54,05%). Zaś jej kontrkandydat Marek Migalski z opozycji otrzymał 82 830 ważnych głosów (45,95%).