Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (1002) Data wydania: 04.02.20
Czytaj e-gazetę

Jakby było mało bajzlu, to SRK chce go zgotować jeszcze więcej!

Spółka Restrukturyzacji Kopalń wystawiła na sprzedaż teren ze zwałowiskiem Wrzosy I. Władze miasta są rozgoryczone i pełne obaw, bo ewentualna rozbiórka hałdy będzie zagrażać zdrowiu mieszkańców.

PSZÓW Spółka Restrukturyzacji Kopalń wystawiła na sprzedaż zwałowisko Wrzosy I przy ul. Kraszewskego w Pszowie. Teren, który stanowi wielką uciążliwość dla mieszkańców, głównie przez zapylenie i zapach, może trafić w prywatne ręce, a tym samym może rozpocząć się tam działalność. Z apelem o zaniechanie sprzedaży do SRK wystąpili radni Pszowa oraz burmistrz Czesław Krzystała.

Podczas styczniowej sesji Rady Miasta Pszowa radni przyjęli treść apelu wystosowanego do SRK. W piśmie apelują do spółki o zaniechanie sprzedaży zwałowiska Wrzosy I, bo hałda to tykająca bomba. Poruszenie płonącego wewnątrz zwałowiska może być katastrofalne w skutkach dla całego miasta. Mieszkańcy boją się o swoje zdrowie. Apel został wysłany również do parlamentarzystów z regionu. – Zarówno kopalnia, jak i teraz SRK to firmy, których właścicielem jest Państwo. I to odpowiednie ministerstwa powinny na tego typu problemy patrzeć znacznie szerzej niż obecnie. SRK jako państwowa spółka ma w swojej misji działania zapisane, że jej celem jest efektywne zagospodarowanie, rekultywacja i rewitalizacja przejmowanych terenów pogórniczych, dbałość o środowisko naturalne, a także zabezpieczanie przed zniszczeniem obiektów stanowiących dziedzictwo kulturowe i przemysłowe. Biorąc pod uwagę to, co obecnie dzieje się w Pszowie to chyba niewiele to ma wspólnego z tą misją i nie tak powinno wyglądać to przywracanie do życia terenów pogórniczych. Teraz SRK wystawia ofertę sprzedaży na hałdę „Wrzosy 1”, bo tak jest najprościej, ale nikt z decydentów odpowiedzialnych za ewentualne zagospodarowanie tego terenu nie patrzy na koszty społeczne i infrastrukturalne – mówi Piotr Kowol, wiceburmistrz Pszowa. Chyba dla nikogo nie będzie tajemnicą, że przy rozbiórce takiej hałdy powstanie ogromne zapylenie, a to nie pozostanie bez wpływu na zdrowie mieszkańców czy środowisko naturalne.

Taka ewentualna rozbiórka zrodzi również ogromne koszty związane z remontami zniszczonych dróg. - 6 mln ton kamienia to ok. 300 tys. ciężarówek z kamieniem. Koszt remontu dróg będzie o wiele wyższy niż przychód ze sprzedaży tej hałdy. Ulice Kraszewskiego, Traugutta, Pszowska, centrum miasta zostałyby po prostu rozjeżdżone. Kto zapłacić ma za te wszystkie szkody? - pyta Piotr Kowol. - Jestem wściekły widząc takie podejście spółki, która ma restrukturyzować i rewitalizować tereny pogórnicze. Wystosowany apel to krzyk bezradności wobec decyzji podejmowanych za plecami Rady Miasta i Burmistrza. Boimy się, że jeśli media nie pomogą nagłośnić tego problemu, to nikt nie zechce nas nawet wysłuchać i nikt nie zareaguje. A przecież ta sama SRK potrafiła zrekultywować za milion złotych hałdę w Kostuchnie po kopalni Murcki. Czyli jeśli się chce to można inaczej zagospodarować taki teren z pożytkiem dla mieszkańców – podkreśla Piotr Kowol.

To już kolejna próba sprzedaży hałdy. Temat za każdym razem elektryzuje mieszkańców i władze miasta. Spółka Restrukturyzacji Kopalń wystawiła na sprzedaż teren zwałowiska Wrzosy I. Zaproponowana przez SRK cena to ponad 10,6 mln zł. To teren o powierzchni 201 092 m kw. Nieruchomość składa się z 8 działek. Jako przeznaczenie terenu SRK wskazuje tereny sportu i rekreacji. - Nieruchomość niezabudowana zajęta pod zwałowisko odpadów wydobywczych w łącznej ilości 5.762.490 ton, w tym: łupek przepalony – 273.700 ton, łupek nieprzepalony – 5.488.790 ton. Działki łącznie posiadają kształt nieregularnego wielokąta. Konfiguracja terenu wykazuje znaczące zmiany rzędnych wysokości w związku z nagromadzeniem na nich znacznych ilości odpadów powstałych w wyniku procesów wzbogacania węgla kamiennego – czytamy w ogłoszeniu SRK.Szymon Kamczyk