Poniedziałek, 30 listopada 2020

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Epidemia na Śląsku:

Duży Kaliber: Wypadek w Rydułtowach, kilkanaście osób rannych

09.10.2018 00:00 sub

RYDUŁTOWY W Rydułtowach na ulicy Ofiar Terroru doszło do wypadku drogowego z udziałem busa przewożącego grupę obcokrajowców, samochodu ciężarowego, samochodu osobowego i pieszego. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

6 października o godzinie 9.00 dyżurny z wodzisławskiej komendy otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym w Rydułtowach. Na ulicę Ofiar Terroru skierowano patrol prewencji i ruchu drogowego. Wstępnie ustalono, że doszło do zderzenia trzech pojazdów, w tym busa, ciężarówki i samochodu osobowego. Skala zdarzenia była ogromna, kilkanaście osób rannych. W busie jechało kilku obcokrajowców. Na miejscu pracowały już służby ratownicze. Straż pożarna udzielała pomocy osobom zakleszczonym w pojeździe. Konieczne było wyłączenie z ruchu odcinka drogi, na którym doszło do wypadku. Z uwagi na dużą liczbę osób rannych zorganizowano miejsce, w którym będzie mógł lądować śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Rozłożono także namiot, do którego trafiały osoby mniej poszkodowane. Na miejscu pracowały wszystkie służby. Akcja ratunkowa trwała prawie trzy godziny.

Na szczęście, były to tylko ćwiczenia zorganizowane we współpracy z innymi podmiotami. W ćwiczeniu udział wzięli policjanci w wodzisławskiej komendy, mundurowi z rydułtowskiego komisariatu, Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne, Straż Miejska oraz służby miejskie. Celem działań było, w jak najkrótszym czasie doprowadzenie do stanu gotowości pracy w sztabie wszystkich uczestników ćwiczenia. Po drugie, właściwe przeprowadzenie oceny sytuacji, kalkulacji sił i środków oraz podjęcie działań w zakresie likwidacji skutków zdarzenia. Głównym natomiast celem była przede wszystkim weryfikacja przygotowanych i wdrożonych w policji rozwiązań w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych, praktyczne doskonalenie policjantów w warunkach zbliżonych do rzeczywistych w dziedzinie organizacji i prowadzenia działań policyjnych oraz współdziałania podmiotów zobowiązanych do działania w sytuacjach kryzysowych.

Pozorantami w wypadku byli uczniowie klas o profilu policyjnym i pożarniczym. Po zakończeniu ćwiczeń, wzięli oni udział w warsztatach dotyczących kampanii „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”. W auli ochotniczej straży pożarnej spotkał się z nimi podinsp. Włodzimierz Mogiła z wydziału ruchu drogowego KWP w Katowicach. Spotkania z młodzieżą licealną mają na celu uświadomienie im zagrożeń jakie mogą stanowić dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg. Ze względu na niewielkie doświadczenie, są w tej dziedzinie uważani za grupę ludzi szczególnego ryzyka. Na tej szczególnej prelekcji mogli m.in. zdobywać doświadczenie za pomocą alkogogli. Te nietypowe okulary pozwalają zrozumieć zagrożenie, jakim jest prowadzenie pojazdu po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Podwójne widzenie, zachwianie równowagi, to jedne z licznych dolegliwości jakie odczuwali uczestnicy eksperymentu. Po zakończeniu ćwiczeń w tej samej auli odbyło się ich podsumowanie. (acz)

  • Numer: 41 (934)
  • Data wydania: 09.10.18
Czytaj e-gazetę