Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (341) Data wydania: 08.08.06

W niebo wzięty

Lotnictwo było zawsze wielkim marzeniem mieszkającego w Zawadzie Pawła Myśliwca. Marzenie to zrealizował będąc pilotem skonstruowanej przez siebie motolotni.
Paweł Myśliwiec od dzieciństwa interesował się samolotami i lotnictwem. Rodzice wspominali moją fascynację samolotami podczas II wojny światowej, gdy inni bali się bombardowań, ja wpatrywałem się w przejeżdżające samoloty - wspomina pan Paweł. Swoje marzenia o lataniu trudno było mu zrealizować, początkowo należał do kółka modelarskiego w Pszowie, które prowadził emerytowany pilot lotnictwa. Z czasem zapisał się do sekcji modelarskiej Aeroklubu Rybnik. W roku 1967 został wicemistrzem Polski w modelach szybkich. Kiedy przeczytał artykuł o Zdzisławie Sznapce, emerytowanym pracowniku fabryki samolotów i konstruktorze motolotni, postanowił spotkać się z nim i poprosić go o kilka cennych rad. Zaczął od zbudowania lotni nie posiadającej napędu, na której stawiał pierwsze kroki na niebie. W 1987 roku skonstruował motolotnię składającą się ze skrzydła i napędu, którym był silnik trabanta. Była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji na ziemi wodzisławskiej. Pamiętam pierwsze wzniesienie się w niebo, było to nieopisane uczucie, mimo iż trwało bardzo krótko ze względu na moje małe doświadczenie pilota – wspomina konstruktor. Od tego momentu brał udział w wielu zlotach tej rzadkiej dyscypliny. Wraz z kolegami współtworzył nieformalną grupę pasjonatów lotnictwa.
 
Latanie motolotnią wymaga wielkiej precyzji, której nauczył się konstruując modele. Skonstruowana przez niego motolotnia posiada kilkunastometrowe skrzydło, napęd oraz wszelkiego rodzaju urządzenia nawigacyjne. Nie mogę się już doczekać, kiedy siądę za ster mojej lotni, tym bardziej, że przez kilkanaście miesięcy z powodu braku czasu nie mogłem tego robić – podsumowuje pilot.
 
Fryderyk Kamczyk