Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (341) Data wydania: 08.08.06

Stawia na ekumenizm

Ks. Daniel Ferek jest nowym proboszczem parafii ewangelicko – augsburskiej. Do Wodzisławia przyjechał z Giżycka. Ma żonę i córkę, a za główny cel stawia sobie remont kościoła i działanie na rzecz ekumenizmu.
Ks. Daniel Ferek jest nowym proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej.
 
Nowym proboszcz ma 32 lata, pochodzi ze Skoczowa. Od dzieciństwa byłem związany z Kościołem, jako iż ukończyłem szkołę muzyczną pełniłem także funkcję organisty. Cały czas towarzyszyło mi powołanie do kapłaństwa, które było czymś naturalnym w moim życiu – mówi nowy proboszcz. Święcenia kapłańskie przyjął w 1999 r. Z żoną Ewą wychowuje córkę Martę. Od września 1999 roku pełnił posługę wikariusza w parafii w Wiśle Centrum, dwa lata później był wikariuszem, a następnie administratorem parafii w Giżycku. Tutaj dowiedziałem się o możliwości składania kandydatur na urząd proboszcza w Wodzisławiu. W naszym Kościele proboszcza wybierają bowiem wierni danej parafii. Tak się złożyło, że akurat chcieliśmy z żoną poszukać miejsca, które jest bliższe naszym rodzinnym stronom – wspomina ks. Ferek, który uzyskał 70 % głosów poparcia. Kandydatów było trzech, jednym z nich był kanclerz biskupa warszawskiego. Oprócz klasycznych zajęć duszpasterskich chciałbym jak najprędzej wyremontować kościół. Bardzo mocno pragnę też prowadzić działalność ekumeniczną. Spotkałem się już z księdzem dziekanem Bogusławem Płonką, z którym, jak mi się wydaje, będzie mi się dobrze współpracować - twierdzi ks. Ferek. Na współpracę z nowym proboszczem otwarty jest też ks. Bogusław Płonka, z parafii Wniebowzięcia NMP. Cieszę się z jego obecności i mam nadzieję, że współpraca pomiędzy parafiami będzie kontynuowana tak jak to miało miejsce za czasów księdza Lukasa - mówi ks. Płonka.
 
Przypomnijmy, że wodzisławska parafia pozbawiona była proboszcza od momentu nieoczekiwanej śmierci ks. Marcina Lukasa, który zmarł 22 grudnia ubiegłego roku. Obowiązki duszpasterskie wykonywał w tym czasie ks. Jan Raszyk, proboszcz z Jastrzębia Zdroju – Ruptawy. Funkcja proboszcza w Wodzisławiu połączona jest z funkcją proboszcza w parafii w Gołkowicach.
 
Fryderyk Kamczyk