Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (268) Data wydania: 15.03.05

Inwestor grozi

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad twierdzi, że organizowanie na terenie gminy spotkań na temat budowy autostrady A1 jest niewłaściwe. Te oczywiście się odbywają po to m.in. by mieszkańcy mogli się dowiedzieć, że wycena ich majątku będzie opodatkowana, a wielu z nich nie będzie stać na wybudowanie nowego domu.
Mieszkaniec na końcu
 
Warunki na jakich budowana jest autostrada określone są w tzw. „specustawie”. Nie zwalnia to inwestora z poważnego traktowania mieszkańców. Niestety GDDKiA tych, wydawać by się mogło oczywistych, reguł nie przestrzega. W październiku ubiegłego roku na terenie gminy pojawiły się ekipy wykonujące pomiary niezbędne do sporządzenia projektu autostrady, o czym wójta (po jego interwencji) poinformowano dopiero w styczniu 2005 r. Wychodzę przed dom a ktoś na moim podwórku mierzy drzewa i wykonuje szereg innych pomiarów. Ani me ani be, żadnej informacji. Wchodzą na posesję bez pytania. Nic tylko psy spuścić - denerwuje się Franciszek Wawrosz z Mszany. Po raz drugi mieszkańcy zdziwili się, gdy wójt odczytał pismo, w którym GDDKiA stwierdza, że to ta instytucja a nie gmina jest inwestorem i organizowanie spotkań na terenie gminy na temat budowy autostrady jest niewłaściwe. Co za bzdura - słychać było wielokrotnie podczas dwóch ostatnich zebrań sołeckich.

Budowa będzie spóźniona
 
Pierwsze z nich odbyło się w Mszanie 6 marca, natomiast drugie w ubiegłą niedzielę w Połomi. Na obu obecny był poseł Ryszard Pojda. Jego zdaniem czas, który pozostanie mieszkańcom do załatwienia formalności i wybudowania domu jest zbyt krótki, dlatego też w styczniu interweniował u ministra infrastruktury. Wnosił także o przekazanie mieszkańcom zaliczek z Krajowego Funduszu Drogowego (od 40 do 50 tys. zł) na rozpoczęcie nowej inwestycji. W odpowiedzi minister stwierdza, że owych zaliczek nie gwarantuje, jednak tego typu rozwiązanie brane jest pod uwagę. Wiadomo także, że czasu na budowę będzie więcej, ponieważ pierwszy przetarg na wykup działek i usługi geodezyjne, ze względu na zmianę warunków podczas postępowania, unieważniono. Drugi ogłoszono 23 lutego, a rozstrzygnięcie nastąpi prawdopodobnie pod koniec maja. Wykonawca ma rok na przygotowanie projektu, więc budowa ruszy nie prędzej niż w maju 2006 r. 

Po cenie rynkowej
 
Ustawa wyraźnie określa, że wykup nieruchomości pod budowę autostrady powinien odbywać się po cenie rynkowej. To oznacza, że mieszkaniec otrzyma tyle pieniędzy ile obecnie jest wart jego dom i grunt. Ryszard Pojda podkreśla, że na indywidualnych spotkaniach GDDKiA przedstawi każdemu z mieszkańców wycenę nieruchomość. Własną wycenę dokonaną przez rzeczoznawcę może zaprezentować także właściciel. Najczęściej jest tak, że idzie się na kompromis. Zdarza się, że bierze się pod uwagę wycenę właściciela nawet jeśli jest ona sporo wyższa - mówi poseł Pojda. Dodaje, że obecnie od wykupu należy zapłacić 20 proc. podatek. Jeżeli prawo się nie zmieni i inwestor nie przedstawi dokumentów stwierdzających, że podatek taki nie obowiązuje, cena oferowana właścicielom powinna być wyż-sza o ten podatek. Nie oznacza to, że w każdym przypadku mówimy o 20 proc. Należy pamiętać, że wycena będzie wliczona w dochód i podatnik może przejść w wyższy próg podatkowy. Warto więc obliczyć, ile z racji podatku będzie trzeba zapłacić i tę kwotę uwzględnić w negocjacjach - tłumaczy Ryszard Pojda.

Rafał Jabłoński