Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (247) Data wydania: 19.10.04

Tańsze ciepło?

Już od kilku lat mówiło się o możliwości ogrzewania Wodzisławia ciepłem produkowanym przez „Elektrociepłownię Marcel” w Radlinie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy Wodzisławia i Radlina mogliby mniej płacić za ogrzewanie swoich mieszkań.
„EC Marcel” spala gaz, który powstaje podczas wytwarzania koksu przez Koksownię „Radlin” i nie wykorzystuje w pełni swoich zdolności produkcyjnych. Aby zrealizować ten pomysł trzeba wybudować magistralę ciepłowniczą z „EC Marcel” do ciepłowni miejskiej przy ul. Radlińskiej w Wodzisławiu. To kosztowna inwestycja i nie było na nią pieniędzy.
 
Gaz koksowniczy jeszcze kilkanaście lat temu był wykorzystywany do celów komunalnych - dostarczano go do naszych domów. Jednak został on zastąpiony gazem ziemnym - gaz koksowniczy stosuje się tylko do celów przemysłowych. „EC Marcel” wytwarza z niego ciepło, ale część jest spalana w „pochodni” - idzie po prostu w powietrze. Do skutku ma dojść planowana od lat budowa nowej baterii koksowniczej, moc produkcyjna Koksowni „Radlin” zwiększy się do 750 tys. ton koksu rocznie, co wiąże się z wyższą produkcją gazu koksowniczego do 150 mln metrów sześciennych rocznie. Tym gazem można ogrzać cały Wodzisław i Radlin. Wytwarzane przez „EC Marcel” ciepło byłoby tańsze od dostarczanego obecnie z ciepłowni przy ul. Radlińskiej.
 
Projektowi dostarczania tańszego ciepła do Wodzisławia z „EC Marcel” poświęcone było spotkanie przedstawicieli władz miasta, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „Jastrzębie”, „EC Marcel” i Fundacji Efektywnego Wykorzystania Energii w Katowicach.
 
Dużym atutem przemawiającym za realizacją tego przedsięwzięcia są znacznie mniejsze koszty produkcji ciepła, a co za tym idzie tańsze ciepło dla mieszkańców miasta - mówi prezydent Adam Krzyżak. Niezaprzeczalne są też korzyści dla środowiska naturalnego. Od lat staramy się promować proekologiczne inwestycje w Wodzisławiu Śląskim. To będzie kolejna z nich.
 
Koszty budowy ciepłociągu z Radlina do Wodzisławia szacowane są na 15-20 mln zł. Ciepło w „EC Marcel” produkowane jest w skojarzeniu z energią elektryczną i na bazie lokalnych paliw co jest zgodne z najnowszą dyrektywą Unii Europejskiej w tym względzie. Dla realizacji tego przedsięwzięcia można by pozyskać środki pomocowe z UE.
 
Zaczęło się mówić o konkretach - ocenia Marian Habram - prezes „EC Marcel”. Do tego rozwiązania przychyla się jastrzębski PEC. Ustalono, że trzeba powołać podmiot gospodarczy z większościowym udziałem miasta, który podjąłby się przygotowania tej inwestycji. Władze miasta mają zająć się komunalizacją PEC-u. W miejsce ciepłowni przy ul. Radlińskiej powstałaby wymiennikownia. Zniknęłaby więc uciążliwość dla mieszkańców pobliskich osiedli mieszkaniowych - niepotrzebne będzie dowożenie 20 tys. ton węgla, co zmniejszy ilość spalin i hałas. Przedsięwzięcie będzie miało tę dobrą stronę, że ludzie zatrudnieni obecnie w ciepłowni nie stracą pracy. Znajdą zajęcie przy obsłudze wymiennikowni i ciepłociągu. Obecnie nasza firma ma jedną z najniższych cen ciepła w województwie. Zwiększenie produkcji ciepła spowoduje, że ta cena jeszcze spadnie.
 
Przewiduje się, że ciepłociąg z Radlina do Wodzisławia będzie miał odgałęzienie w kierunku Głożyn. To pozwoliłoby mieszkańcom tej dzielnicy Radlina również korzystać z ciepła z „EC Marcel” co ograniczyłoby tzw. niską emisję.

(jak)