Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (892) Data wydania: 19.05.09

Skuterowe szaleństwo

Miłośnicy skuterów pozazdrościli kolegom na motocyklach i zorganizowali własny zlot.

17 maja w Pietrowicach Wielkich odbył się Pierwszy Skuterowy Zawrót Głowy. To jedyna taka impreza w powiecie.

Zlot rozpoczęła parada jednośladów do kościółka pątniczego w Gródczankach, koło Pietrowic. Tam odbyło się nabożeństwo, podczas którego kierowcy prosili o opiekę św. Krzysztofa w nowym sezonie. Po uroczystym poświęceniu pojazdów skutery ruszyły w paradzie powrotnej na plac w centrum Pietrowic, gdzie obyły się występy lokalnych zespołów, konkursy sprawnościowe oraz pokazy ratownictwa medyczno-drogowego.

Imprezę oprócz „skuterowców” odwiedzili mieszkańcy. Obecny był również starosta Adam Hajduk oraz Andreas Breitner, burmistrz zaprzyjaźnionego z Raciborzem Rendsburga. Spotkanie tak bardzo spodobało się niemieckiemu gościowi, że zaopatrzył się on w pamiątkową koszulkę z logiem zlotu.

Inicjatorem „skuteriady” był Witold Kolowca. – Pomysł dojrzewał 3 lata. Spotkałem trzech młodych ludzi, którzy chcieli zorganizować taką imprezę, ale nie wiedzieli jak. Postanowiłem pomóc, bo lubię pracować z młodzieżą. Przede wszystkim zależy nam na propagowaniu bezpieczeństwa i promocji piękna naszego regionu. Chcemy też dać szansę pokazania się lokalnym zespołom, bo mamy wiele talentów – mówi organizator.

Czwórce przyjaciół z Lubotyni: Jankowi i Kasi Mikołajczyk, Damianowi Szycht i Mateuszowi Górnikowi nauka jazdy na skuterze nie sprawiła żadnej trudności. – To jak z rowerem, a nawet łatwiej, bo nie trzeba pedałować – mówią.

– Mam skuter od roku. Kupiłem go, bo od czegoś trzeba zacząć przygodę z jednośladami – zdradza Marek Izbicki. Na odwiedzenie zlotu namówił go syn Mateusz (z lewej). - Uważamy, że taka impreza to świetny pomysł – mówią.

Rodzice Klaudii Zbeczko nie mieli nic przeciwko, żeby jeździła na skuterze. – Pierwszy był mój brat, potem ja zaczęłam. Mam skuter od 2 lat, ale chciałabym w przyszłości zamienić go na motor. Odwiedziłam zlot, żeby spędzić czas ze znajomymi – mówi.

Przygoda Marka Dwórskiego ze skuterami trwa już 3 lata. – Nie lubię wyższych motocykli i dlatego skuter jest dla mnie super. Bardzo łatwo można nauczyć się na nim jeździć. Dzisiejsze spotkanie to fajny pomysł – mówi. 

Kamil Wierzchowski, Marek Stukator, Adam Janka i Zbigniew Nowakowski przyjechali do Pietrowic aż z Wodzisławia Śląskiego. – Byliśmy ciekawi, jak wypadnie pierwsza taka impreza. Pomysł jest doskonały. Skutery są lepsze od innych maszyn, bo są tanie, ekonomiczne, no i nie trzeba mieć prawa jazdy – śmieją się mężczyźni.

(El)