Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (805) Data wydania: 18.09.07

Węgierskie tournee

Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej przy pl. Jagiełły wyjechali na Węgry z przedstawieniem „Chleb i wino”.

– Oparty na pantomimie spektakl pokazuje biblijną scenę z Kanny Galilejskiej – przemieniania wody w wino i rozmnożenia chleba – mówi s. M. Alodia Helena Lelek SMI ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, przełożona Domu i wicedyrektor Zakładu św. Notburgi. Na przełomie sierpnia i września przedstawienie mogła oglądać węgierska Polonia skupiona wokół Polskiej Parafii Personalnej. Raciborzanie, łącznie 23-osobowa grupa, pojechali do Domu Polskiego w Budapeszcie na zaproszenie tamtejszego Stowarzyszenia Katolików Polskich pw. św. Wojciecha. Zostali przyjęci bardzo ciepło.

– Spektakl „Chleb i wino” był ważną formą wypowiedzenia się poprzez sztukę, odpowiedzią na wołanie Jana Pawła II Nie lękajcie się otworzyć waszych serc Chrystusowi. Ukazana scena cudu przemiany wprowadza w atmosferę radości, a zarazem bezgranicznego zaufania Bogu w chwilach niemocy i bezradności – objaśnia s. Maria Estera Banik SMI. W rolę aktorek wcieliły się pensjonariuszki DPS przygotowane przez s. Banik i pełniącego funkcję reżysera dra Kazimierza Frączka, raciborskiego artystę plastyka, wykładowcę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej stawia sobie za cel pomoc dziewczynom i kobietom na różnych życiowych zakrętach, stawiając im za wzór św. Notburgę, patronkę raciborskiego zakładu działającego już ponad 100 lat. Życiu świętej poświęcono spektakl, którego scenariusz zbliżony był do doświadczeń jednej z pensjonariuszek. – Pantomima i taniec to jedna z form leczenia. Terapeuci poprzez nieustanne powtarzanie scen tanecznych pomagają domownikom otworzyć się i wyjść z izolacji, a zarazem uwolnić ze zranień i trudnych przeżyć. Często poprzez piękny taniec, bez słów, ukazują własne wewnętrzne zmaganie dobra ze złem – mówi s. Maria Estera Banik.

Wyjazd na Węgry był też okazją do zwiedzenia Budapesztu, w czym pomógł krakowski dziennikarz i historyk Piotr Stefaniak, oraz miasteczka Szendtendre.

(waw)