Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (594) Data wydania: 27.08.03

Siatkarski samorodek

Mieszkający w Krzanowicach utalentowany siatkarz - junior Michał Kamiński reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w Tajlandii. To kolejny krok w karierze Michała, który mierzy 208 cm.
Urodzony w Kietrzu Michał Kamiński ma 16 lat, mieszka z rodzicami, dziadkami i młodszym bratem w Krzanowicach, gdzie skończył gimnazjum (o co przy aktywnym i niemal wyczynowym już uprawianiu sportu nie jest łatwo). Od września będzie uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale o profilu piłki siatkowej. To placówka ściśle związana z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. Młody sportowiec, jeszcze parę lat temu w ogóle nie myślał, żeby zostać siatkarzem. Interesowała mnie wtedy jazda rowerem, na którym teraz sobie nie mogę pojeździć bo brakuje bicykli na takiego olbrzyma jak ja - śmieje się Michał. Zwrot w życiu Kamińskiego nastąpił za namową nauczyciela krzanowickiego gimnazjum Zbigniewa Szymańskiego, który jako pierwszy zainteresował młodzieńca siatkówką. Podczas międzyszkolnego turnieju w Krzyżanowicach „wypatrzył” utalentowanego ucznia trener KS Rafako Dariusz Daszkiewicz i od tej pory Michał jest w ciągłych rozjazdach. Wpierw trafił do ekipy juniorskiej Rafako, gdzie jego trenerami byli Cezary Stęc i Witold Galiński. Wkrótce nadeszło powołanie do kadry Śląska a później narodowej. To dopiero trzeci rok jego „poważnej” przygody z piłką siatkową. Kamiński grywa w dwóch reprezentacjach - swojego rocznika 87 (jest tam środkowym) oraz starszego 85 (gra na prawym skrzydle, jako jedyny ze swojego rocznika). Z tą drugą ekipą był przez dwa letnie tygodnie w Tajlandii. Reprezentacja Polski zagrała tam z Brazylią (późniejszy mistrz świata), Indiami (drugie miejsce w imprezie) i drużyną z Czech. Niestety wszystkie mecze zakończyły się porażkami „naszych”, mimo, że np. Czechów młodzi Polacy krótko przed mistrzostwami łatwo ograli. W Tajlandii jest bardzo gorąco. My przyjechaliśmy dopiero na początek zawodów, inni byli tu już od tygodnia. Brak aklimatyzacji wpłynął na naszą postawę w turnieju - tłumaczy M.Kamiński. Bardzo dobrze rozumiałem się ze szkoleniowcami (Adam Kowalski i Leszek Milewski - red.). Jako najmłodszy nie miałem żadnych ulg. Odwrotnie - to ja nosiłem za kolegami „klamoty” - dodaje Michał. Na drugą połowę sierpnia utalentowany junior udaje się na zgrupowanie kadry, która rozegra trzy spotkania z Belgią (w Gilowicach, Suszcu i Pszczynie). Tuż po powrocie rozpoczyna naukę w Spale. Siatkarskimi wzorami są dla niego Arkadiusz Gołaś z Galaxii Częstochowa oraz Brazylijczyk Giba. Najwierniejszymi kibicami szesnastolatka są jego rodzice, którzy starają się jeździć na mecze syna. Kiedyś mąż w ciągu roku pokonywał samochodem trasę najwyżej 12 tys. km, teraz na liczniku ma ponad 30 tys. Cieszymy się z sukcesów Michała. Jego atutem są warunki fizyczne. Inni reprezentanci pochodzą z usportowionych rodzin, głównie ze środowiska siatkarskiego, my z mężem tej dyscypliny nie uprawialiśmy. W ogóle sport traktowałam zawsze w kategoriach rekreacji a nie wyczynu - przyznaje Irena Kamińska, mama sportowca. W młodości pasjonowało ją żeglarstwo, a męża Andrzeja piłka ręczna. Rodzice starają się by kariera syna rozwijała się prawidłowo.

Dzień w dzień Michał ma treningi. Przez trzy tygodnie pracował nad formą z ligowcami z Ivettu Jastrzębie. Dyrektorem i trenerem jest tam Zdzisław Grodecki, również opiekun kadry juniorów. Syn miał w tygodniu tylko jeden wolny dzień - podkreśla mama Iwona. Chłopcu w sportowej karierze pomaga nieprzeciętny wzrost, dotąd nie miał żadnych kontuzji (a koledzy miewają takie problemy) i być może fakt, że siatkówką zainteresował się stosunkowo późno wyjdzie mu w sumie na dobre.

(ma.w)