Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (550) Data wydania: 23.10.02

Dom na średnią kieszeń

Michał Baryła, raciborzanin, mieszkający obecnie we Wrocławiu, zdobył prestiżową nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Dom Dostępny” organizowanym przez Wydawnictwo Murator i Fundację „Dom Dostępny”, która od lat wpływa na kształtowanie pozytywnych wzorców w budownictwie jednorodzinnym, rozwój kultury budowlanej oraz rynku wysokiej jakości materiałów dla budownictwa indywidualnego.

Konkurs „Dom Dostępny” jest coroczną debatą architektoniczną na temat niewielkich domów dla klasy średniej, angażującą najlepszych specjalistów w kraju. W tym roku wzięło w nim udział 76 zespołów z dwudziestu miast z całej Polski. Jury nie przyznało tytułu „Projekt Domu Dostępnego roku 2002” ani pierwszej nagrody. Natomiast dwa projekty otrzymały równorzędne nagrody II stopnia za interesujące poszukiwania nowej, prostej formuły architektonicznej Domu Dostępnego. Jedną z nich otrzymał zespół Michała Baryły. Przyznano także dwa wyróżnienia projektantom, którzy zaproponowali ciekawą, współczesną interpretację domu przykrytego dwuspadowym dachem harmonijnie współgrającą z nowoczesnym detalem architektonicznym. Tematem tegorocznego konkursu był projekt architektoniczno-budowlany „Domu Dostępnego ze znakiem jakości Muratora” dla czteroosobowej rodziny, którego powierzchnia netto powinna mieścić się w przedziale 135-150 m2 plus garaż. Zgodnie z wynikami badań takie projekty są najbardziej poszukiwane.
 
Michał Baryła studia na wydziale architektury we Wrocławiu ukończył w 2000 roku. Od prawie pięciu lat praktykuje w pracowni dwóch młodych architektów Marka Lambera i Zenona Marciniaka. Na stałe związał się z Wrocławiem. W konkursie „Dom Dostępny” brał udział po raz pierwszy. Wcześniej wraz z zespołem zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na zagospodarowanie placu Wolności we Wrocławiu, drugą za projekt Nowego Ratusza dla miasta Wrocławia oraz wygrał trzy przetargi na budynki wielorodzinne, które zostały zrealizowane we Wrocławiu.
 
Wykonanie projektu zajęło mi ok. trzech miesięcy. Przedmiotem konkursu był kompletny projekt budowlano-architektoniczny wraz z elementami wystroju wnętrz. Do realizacji od strony projektowej wystarczy dostosować go do posiadanej przez inwestora działki, uwzględniając fundamenty, przyłącza itp. Projekt prócz nagrody Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Banku PKO został dodatkowo nagrodzony przez firmę Sanitec Koło za funkcjonalne rozwiązanie łazienek. O decyzji jury konkursowego przesądziło bardzo funkcjonalne rozwiązanie wnętrza opakowane w bardzo ascetyczną, wręcz minimalistyczną formę zewnętrzną. Współczesny dom mieszkalny przede wszystkim powinien „działać”, a nie tylko zdobić czy często straszyć, mówię tu o jałowej papce proponowanej inwestorom przez katalogi domów typowych - stwierdza Michał Baryła.
 
Przygotowany przez niego projekt to dom jednorodzinny piętrowy niepodpiwniczony przeznaczony dla rodziny maksymalnie pięcioosobowej, o powierzchni netto 147,6 m2 plus garaż. Jednym z elementów konkursu była wariantowa adaptacja parteru dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, co uwzględnił. W moim projekcie taką zmianę można wykonać niewielkim nakładem finansowym. Orientacyjny koszt całkowicie wyposażonego (umeblowanego) domu wynosi ok. 300 tys. pln. Jednak podanie kosztu całej inwestycji jest niemożliwe, gdyż metr kwadratowy ziemi we Wrocławiu i okolicach waha się od 30 - 300 pln! Z doświadczenia wiem, że wykonywanie kosztorysu na dziś może niepotrzebnie wprowadzić w błąd inwestora, gdyż hurtownie budowlane aby zachować klientów, znacznie zaniżają ceny materiałów budowlanych w stosunku do przeliczników kosztorysowych - zaznacza M. Baryła. Na wszelkie pytania odnośnie rozwiązań konstrukcyjnych chętnie odpowie czytelnikom, którzy skontaktują się z nim pocztą elektroniczną - e-mail: mixal@gazeta.pl.

Ewa Halewska