Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Najemcy komunalnych mieszkań płacą zawyżony czynsz?

30.03.2021 13:00 | 1 komentarz | juk

– Ujawniamy aferę mieszkaniową – mówią Kacper Biernacki i Bartosz Młotek, działacze stowarzyszenia Wodzisław 2.0. – Mieszkańcy Wodzisławia Śl. byli przez lata oszukiwani na metrażu mieszkań komunalnych – dodają. Według ich wiedzy, rekordzista płaci za 5 metrów więcej - o tyle w rzeczywistości jest mniejsza powierzchnia wynajmowanego lokalu.

Najemcy komunalnych mieszkań płacą zawyżony czynsz?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Czy istnieją rozbieżności w metrażach wodzisławskich mieszkań komunalnych? Tak wynika z pomiarów i analiz przeprowadzonych przez stowarzyszenie Wodzisław 2.0. Oznaczać to może, że mieszkańcy przez wiele lat płacili wyższe czynsze, niż powinni.

Inne liczby na umowach, inne w rzeczywistości

Jak mówią nam działacze stowarzyszenia Wodzisław 2.0, Kacper Biernacki i Bartosz Młotek, to dzięki życzliwości jednego z pracowników miejskiej spółki Domaro weszli w posiadanie informacji o tym, że metraż zapisany w umowach najmu lokali komunalnych jest zawyżony. – Postanowiliśmy sprawdzić te doniesienia – przyznają nam. – Pomiary wykonaliśmy w 10 mieszkaniach w różnych miejscach i w różnym budownictwie. To, co pokazały wyniki bardzo nas zdziwiło – dodają. Kacper Biernacki mówi, że w trzech lokalach różnice pomiędzy metrażem z umowy a metrażem rzeczywistym wynosiły poniżej 1 m². W siedmiu lokalach natomiast metraż w umowie był znacznie zawyżony. – Rekordzista płaci za prawie 5 metrów więcej, niż wynosi powierzchnia wynajmowanego mieszkania – alarmuje Biernacki. Dodaje, że średnio zawyżony metraż to około 2,5 m².

Bezpłatny pomiar mieszkania

Młotek i Biernacki szacują, że zawyżony metraż może dotyczyć nawet 70% lokali komunalnych, czyli blisko 1600 mieszkań. Co oznacza to dla mieszkańców? – To, że przez ostatnie lata płacili większy czynsz niż powinni – mówi jasno Bartosz Młotek. – Średnia kwota za ostatnie 6 lat może wynieść około 900 zł na jedno mieszkanie. Stan rzeczywisty może okazać się jednak jeszcze większy – dodaje. Działacze Wodzisławia 2.0 zauważają, że pobieranie czynszu za metraż większy niż w rzeczywistości podlega pod artykuł 410 Kodeksu cywilnego, który mówi o świadczeniu nienależnym. – W takiej sytuacji najemca może żądać zwrotu nienależnie pobranej kwoty wraz z ustawowymi odsetkami – zwracają uwagę Młotek i Biernacki. Dodają, że jako Stowarzyszenie zapewniają pomoc mieszkańcom w odzyskaniu bezpodstawnie zabranych im środków przez miasto. – Zachęcamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych najemców mieszkań komunalnych. Każdy lokator może złożyć do spółki Domaro wniosek o przeprowadzenie pomiaru metrażu przez niezależną firmę. Pomiar jest bezpłatny dla mieszkańców – zauważają.

Ludzie:

Kacper Biernacki

Kacper Biernacki

Kandydat na urząd prezydenta miasta Wodzisław Śląski w wyborach samorządowych w 2018 r.